AXIS M3088-V
netværksovervågningskamera - kuppel
Præstation
| Type | IP-sikkerhedskamera |
| Understøttet placering | Indendørs |
| Forbindelsesteknologi | Ledningsført |
| PTZ-kontrol | Ja |
| PTZ-tilstande | Digital PTZ |
| Bredt dynamikområde (WDR) | Ja |
| Infrarød (IR) cut-off filter | Ja |
| Dag/nat funktion | Ja |
| Alarmindgang/-udgang | Ja |
| Antal sprog | 18 |
| Understøttelse af sprog | Forenklet kinesisk, Traditionelt kinesisk, Tjekkisk, Tysk, Hollandsk, Engelsk, Spansk, Finsk, Fransk, Italiensk, Japansk, Koreansk, Portugisisk, Russisk, Svensk, Thai, Tyrkisk, Vietnamesisk |
Design
| Formfaktor | Kuppel |
| Monteringstype | Loft/væg |
| Produktfarve | Hvid |
| Husmateriale | Acrylonitrilbutadienstyren, Polykarbonat (PC) |
| Beskyttelsesfunktioner | Støvresistent, Slagbestandig, Vandtæt |
| Kode for international beskyttelse (IP) | IP42 |
| IK kode | IK08 |
Kamera
| Minimumsbelysning | 0,25 Lux |
| Rotationsvinkel | 175° |
| Objektivets synsvinkel, vandret | 109° |
| Objektivets synsvinkel, lodret | 56° |
| Hældningsvinkelområde | 0 - 80° |
| Panoreringsområde | 0 - 175° |
| Kameraets lukkerhastighed | 1/71500 - 1/5 sek./side |
Billedsensor
| Antal sensorer | 1 |
| Optisk sensorstørrelse | 25,4 / 2,8 mm (1 / 2.8") |
| Progressiv scanning | Ja |
| Sensortype | CMOS |
Linsesystem
| Brændviddeområde | 2.9 mm |
Nattesyn
| Nattesyn | Ja |
Video
| Maksimal opløsning | 3840 x 2160 pixel |
| Samlet antal megapixels | 8 MP |
| Video komprimeringsformater | H.264, H.265, M-JPEG, MPEG4 |
| Billedhastighed | 15 fps |
| Justering af billedkvalitet | Lysstyrke, Kontrast, Skarphed |
| Fortrolighedspolitik maskering | Ja |
Lyd
| Lydsystem | 2-vejs |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Netværksstandarder | IEEE 802.1x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at |
| Understøttede netværksprotokoller | IPv4, IPv6 USGv6, ICMPv4/ICMPv6, HTTP, HTTPSb , HTTP/2, TLSb , QoS Layer 3 DiffServ, FTP, SFTP, CIFS/SMB, SMTP, mDNS (Bonjour), UPnP® , SNMP v1/v2c/v3 (MIB-II), DNS/DNSv6, DDNS, NTP, NTS, RTSP, RTCP, RTP, SRTP/RTSPS, TCP, UDP, IGMPv1/v2/v3, DHCPv4/v6, SSH, LLDP, CDP, MQTT v3.1.1, Secure syslog (RFC 3164/5424, UDP/TCP/TLS), Link-Local address (ZeroConf) |
| Wi-Fi | Ingen |
| Bluetooth | Ingen |
| Antal brugere | 1 bruger(e) |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
Lagring
| Indbygget HDD | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD (TransFlash), MicroSDHC, MicroSDXC |
| Flashhukommelse | 512 MB |
| Intern hukommelse | 2048 MB |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
Sikkerhed
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
| Digest-autentificering | Ja |
| Bevægelsessensor (video) | Ja |
| Pixeltæller | Ja |
| Lagring med netværksadgang (NAS) | Ja |
| HTTPS -kryptering | Ja |
| IP-adresse filtrering | Ja |
Strømstyring
| Strømkilde type | PoE |
| Strømforbrug (typisk) | 3,6 W |
| Strømforbrug (maks.) | 4,2 W |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 40 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -40 - 65 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 85% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 5 - 95% |
Vægt & størrelser
| Højde | 56 mm |
| Diameter | 10,1 cm |
| Vægt | 150 g |
Emballage indhold
| Antal kameraer | 1 |
| Brugervejledning | Ja |
Andre funktioner
| Indeholder ikke | BFR, PVC |
| Garantiperiode | 5 År |