Sony PlayStation 5 (modelgruppe
Slim) Digital Edition
Præstation
| Platform | PlayStation 5 |
| Intern hukommelse | 16384 MB |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 448 GB/sek. |
| Intern hukommelsestype | GDDR6 |
| Processorproducent | AMD |
| Processorkerner | 8 |
| Processorfrekvens | 3,5 GHz |
| Processormodel | AMD Ryzen Zen 2 |
| Grafikprocessor familie | AMD RDNA 2 |
| Processortråde | 16 |
| Grafikprocessor | AMD Radeon |
| Ydeevne for grafikprocessor | 10,3 TFLOPS |
| Frekvens for grafikprocessor | 2230 MHz |
| Acceleration af strålesporing | Ja |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Produktfarve | Sort, Hvid |
| Antal understøttede controllere (maks.) | 4 |
| Forældrekontrol | Ja |
| Maksimal opdateringshastighed | 120 Hz |
Lagring
| Lagermedie | SSD |
| Intern lagerkapacitet | 825 GB |
| Læsehastighed | 5500 MB/s |
| Indbygget kortlæser | Nej |
| Indbygget optisk drev | Nej |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,1000,100 Mbit/s |
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, Wi-Fi 5 (802.11ac), 802.11b, Wi-Fi 6 (802.11ax), 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.1 |
Porte & Grænseflader
| Antal HDMI-porte | Ja |
| HDMI-version | 2.1 |
| Antal USB 2.0-porte | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 2 |
| AC (strøm) indgang | Ja |
Multimedie
| HD-type | 8K Ultra HD |
| Understøttede videotilstande | 2160p, 4320p |
| Indbyggede højttaler(e) | Nej |
| Lyddekodere | Dolby Digital Plus, DTS-HD Master Audio 5.1, DTS, DTS 2.0, DTS 5.1, Dolby Digital 5.1, DTS-HD, Dolby TrueHD |
| Klar til Virtual Reality (VR) | Ja |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
Emballeringsdata
| Pakkehøjde | 132 mm |
| Pakkebredde | 439 mm |
| Pakkedybde | 365 mm |
| Pakkevægt | 3,98 kg |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 9504 5000 00 |
Emballage indhold
| Antal gamepads inkluderet | Ja |
| Spilcontrollere inkluderet | Gamepad |
| Videospil inkluderet | Ja |
| Spil inkluderet | Astro’s Playroom |
| AC-adapter inkluderet | Ja |
| Brugervejledning | Ja; Ja |
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm, HDMI, USB |
| Stativ inkluderet | Ja |
| Emballageindhold | PlayStation®5 console DualSense® Wireless Controller 2 plastic stand feet to place the console horizontally HDMI® cable AC power cord USB cable User manual ASTRO's PLAYROOM (Pre-installed game) |