Gigabyte GeForce RTX 5080 WINDFORCE OC SFF 16G Grafikkort - 16GB GDDR7
PCI Express 5.0
Processor
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | GeForce RTX 5080 |
| Processorfrekvens | 2670 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | Ikke understøttet |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 16 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR7 |
| Hukommelsesbus | 256 Bit |
| Hukommelsesur hastighed | 30000 MHz |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 32 GB/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 5.0 |
| Antal HDMI-porte | Ja |
| HDMI-version | 2.1b |
| DisplayPort-version | 2.1a |
| Antal DisplayPorts | 3 |
Præstation
| TV-tuner, integreret | Nej |
| DirectX-version | 12.0 |
| OpenGL-version | 4.6 |
| DVI dobbelt link | Nej |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
| Garantiperiode | 3 År |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Køleteknologi | GIGABYTE WINDFORCE 3X |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Formfaktor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Antal porte | 2,5 |
| Klar til SFF | Ja |
| Produktfarve | Sort |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 850 W |
| Supplerende strømkontakter | 1x 16-pin |
Vægt & størrelser
| Vægt | 2 kg |
| Længde | 304 mm |
| Dybde | 50 mm |
| Højde | 126 mm |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 470 mm |
| Pakkedybde | 488 mm |
| Pakkehøjde | 425 mm |
| Pakkevægt | 3 kg |
| Pakketype | Kasse |
Logistik data
| Produkter pr. forsendelseskasse (indvendig) | Ja |

