Gainward Ghost Grafikkort - 8GB GDDR6
NVIDIA RTX 5050 - PCI Express 5.0
| Enhedstype | Grafikkort |
| Bus Type | PCI Express 5.0 |
| Grafik engine | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Kerne clock | 2317 MHz |
| Boost Clock | 2572 MHz |
| CUDA kerner | 2560 |
| Maksimum opløsning | 7680 x 4320 ved 165 Hz |
| Interfacedetaljer | 3 x DisplayPort ¦ HDMI |
| API-understøttet | Vulkan 1.4, OpenGL 4.6, DirectX 12 Ultimate |
| Egenskaber | 2-slot Fan Cooler, NVIDIA Blackwell GPU architecture, 5. gen. Tensor Cores, 4. generations Ray Tracing-kerner, NVIDIA DLSS 4, NVIDIA Multi Frame Generation, NVIDIA Reflex 2, NVIDIA Frame Warp, NVIDIA Avatar Cloud Engine (ACE), Nvidia Studio, Nvidia Broadcast, 9. Gen NVIDIA Encoder, NVIDIA G-Sync klar, RGB Lighting, kompositvarmerør, Zero RPM Fan, HDCP |
| Størrelse | 8 GB |
| Teknologi | GDDR6 SDRAM |
| Hukommelseshastighed | 20 Gbps |
| Effektiv clock hastighed | 10000 MHz |
| Busbredde | 128-bit |
| Båndbredde | 320 GBps |
| Påkrævet strømforsyning | 550 W |
| Yderligere krav | 8 pin PCI Express-strømstikforbindelse |
| Strømforbrug ved drift | 130 Watt |
| Overensstemmelsesstandarder | DisplayPort 2.1b, HDCP 2.3 |
| Bredde | 4.01 cm |
| Dybde | 26.21 cm |
| Højde | 12.63 cm |
