ASUS PRIME B760M-K D4 Bundkort
Intel B760 - Intel LGA1700 - DDR4 RAM - Micro-ATX
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processor sokkel | LGA 1700 |
| Kompatibel processor serie | Intel® Celeron®, Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Core™ i9, Intel® Pentium® Gold |
| Understøttede procesorsokler | LGA 1700 |
Hukommelse
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
| Antal hukommelsesstik | 2 |
| Hukommelses slots type | DIMM |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| ECC-kompatibilitet | NON-ECC |
| Understøttede hukommelsesclock-hastigheder | 2133,2400,2666,2800,2933,3000,3200,3333,3400,3466,3600,3733,4000,4266,4400,4600,4800,5000,5066,5333 MHz |
| Understøttet hukommelsesur hastighed (maks.) | 5333 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB |
| Ikke-bufferet hukommelse | Ja |
Lagring controllers
| Understøttet datalagringsdrev typer | HDD & SSD |
| Understøttede lagerdrev brugerflader | M.2, SATA III |
| Antal understøttede HHD'er | 4 |
| Antal understøttede lagerdiske | 6 |
| Understøtter RAID | Ja |
| RAID-niveauer | 0, 1, 5, 10 |
Grafik
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | Ikke understøttet |
Intern I/O
| USB 2.0-stik | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) stik | Ja |
| Antal SATA III-stik | 4 |
| S/PDIF-udgangsstik | Ja |
| Lydstik på frontpanel | Ja |
| ATX strømstrik (24 stikben) | Ja |
| CPU-ventilatorstik | Ja |
| Antal kabinetventilatorstik | Ja |
| EPS strømstik (8-pin) | Ja |
| Antal COM-stik | Ja |
| TPM-stik | Ja |
| 12V strømstik | Ja |
| Header med RGB-LED-ben | Ja |
Bagpanel I/O porte
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 4 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | Ja |
| Antal PS/2-porte | Ja |
| Antal VGA-porte (D-sub) | Ja |
| Antal HDMI-porte | Ja |
| Mikrofonindgang | Ja |
| USB-stik type | USB Type-A |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wake-on-LAN klar | Ja |
| Wi-Fi | Nej |
Funktioner
| Bundkort chipsæt | Intel B760 |
| Lyd-output kanaler | 7.1 kanaler |
| Komponent til | PC |
| Motherboard form faktor | micro ATX |
| Bundkort chipset familie | Intel |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10 x64, Windows 11 |
Udvidelsessokler
| PCI Express x1 (Gen 4.x) slots | 2 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | Ja |
| Antal M.2 (M) slots | 2 |
BIOS
| BIOS-type | UEFI AMI |
| BIOS-hukommelsesstørrelse | 128 Mbit |
Emballeringsdata
| Pakkebredde | 270 mm |
| Pakkedybde | 51.5 mm |
| Pakkehøjde | 263 mm |
| Pakkevægt | 926 g |
Vægt & størrelser
| Bredde | 244 mm |
| Dybde | 211 mm |
| Højde | 36 mm |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | SATA |
Andre funktioner
| Vægt | 528 g |