ASUS Prime B650M-A WIFI II Bundkort
AM5, mATX, DDR5,WIFI
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processor sokkel | Sokkel AM5 |
| Kompatibel processor serie | AMD Ryzen™ 7 |
Hukommelse
| Understøttede hukommelsestyper | DDR5-SDRAM |
| Antal hukommelsesstik | 4 |
| Hukommelses slots type | DIMM |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| ECC-kompatibilitet | ECC & ikke-ECC |
| Understøttede hukommelsesclock-hastigheder | 4800,5000,5200,5400,5600,5800,6000,6200,6400 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 128 GB |
| Ikke-bufferet hukommelse | Ja |
Lagring controllers
| Understøttet datalagringsdrev typer | HDD & SSD |
| Understøttede lagerdrev brugerflader | M.2, PCI Express 4.0, PCI Express 5.0, SATA |
| Antal understøttede HHD'er | 4 |
| Antal understøttede lagerdiske | 2 |
| Understøtter RAID | Ja |
| RAID-niveauer | 0, 1, 10 |
Intern I/O
| USB 2.0-stik | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) stik | 2 |
| Antal SATA stik | 4 |
| Samlet antal SATA-stik | 4 |
| S/PDIF-udgangsstik | Ja |
| Lydstik | Ja |
| Stik til frontpanel | Ja |
| ATX strømstrik (24 stikben) | Ja |
| Strømstik til ventilator | Ja |
| CPU-ventilatorstik | Ja |
| Antal kabinetventilatorstik | 3 |
| Perifere (Molex) strømstik (4-pin) | 4 |
| EPS strømstik (8-pin) | Ja |
| Antal COM-stik | 1 |
| TPM-stik | Ja |
| 12V strømstik | Ja |
| Header med RGB-LED-ben | Ja |
Bagpanel I/O porte
| Antal USB 2.0-porte | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 2 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal VGA-porte (D-sub) | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Antal DisplayPorts | 1 |
| Udgange til hovedtelefoner | 1 |
| Line-in | Ja |
| Mikrofonindgang | Ja |
| USB-stik type | USB Type-A |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | 2.5 Gigabit Ethernet |
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.2 |
Funktioner
| Bundkort chipsæt | AMD B650 |
| Lyd-output kanaler | 7.1 kanaler |
| Komponent til | PC |
| Motherboard form faktor | micro ATX |
| Bundkort chipset familie | AMD |
| Strømkilde type | ATX |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 11 |
Udvidelsessokler
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 3 |
BIOS
| BIOS-type | UEFI AMI |
| BIOS-hukommelsesstørrelse | 256 Mbit |
| Clear CMOS knap | Ja |
Vægt & størrelser
| Bredde | 244 mm |
| Dybde | 244 mm |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | SATA |
| Medfølgende software | ASUS Exclusive Software Armoury Crate - Aura Creator - Aura Sync - Fan Xpert 2+ - Power Saving AI Suite 3 - TurboV EVO - DIGI+ VRM - PC Cleaner ASUS CPU-Z MyASUS Norton Anti-virus software (Free Trial version) WinRAR UEFI BIOS ASUS EZ DIY - ASUS CrashFree BIOS 3 - ASUS EZ Flash 3 - ASUS UEFI BIOS EZ Mode |
Andre funktioner
| Lydudgang | <strong>Realtek 7.1 Surround Sound High Definition Audio CODEC*</strong><br />- Supports: Jack-detection, Multi-streaming, Front Panel Jack-retasking<br />- Supports up to 24-Bit/192 kHz playback<br /><strong>Audio Features</strong><br />- Audio Shielding<br />- Premium audio capacitors<br />- Dedicated audio PCB layers<br />* A chassis with an HD audio module in the front panel is required to support 7.1 Surround Sound audio output. |
| Specielle funktioner | <strong>Total supports 2 x M.2 slots and 4 x SATA 6Gb/s ports*<br />AMD Ryzen<sup>™</sup> 7000 Series Desktop Processors</strong><br />M.2_1 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 5.0 x4 mode)<br /><strong>AMD B650 Chipset</strong><br />M.2_2 slot (Key M), type 2242/2260/2280 (supports PCIe 4.0 x4 mode)<br />4 x SATA 6Gb/s ports<br />* AMD RAIDXpert2 Technology supports both PCIe RAID 0/1/10 and SATA RAID 0/1/10. |
| Grafikudgang | 1 x DisplayPort**<br />1 x VGA port<br />1 x HDMI<sup>®</sup> port***<br />* Graphics specifications may vary between CPU types. Please refer to AMD CPU specifications.<br />** Supports max. 8K@60Hz as specified in DisplayPort 1.4.<br />*** Supports 4K@60Hz as specified in HDMI<sup>®</sup> 2.1. |