Apple iPad 5G LTE-TDD & LTE-FDD 256 GB 27,9 cm (11") Wi-Fi 6 (802.11ax) iPadOS 18 Sølv
Display
| Skærm diagonal | 27,9 cm (11") |
| Skærmopløsning | 2360 x 1640 pixel |
| Skærmteknologi | LED |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Vis navn til markedsføring af teknologi | Flydende retina |
| Paneltype | IPS |
| Skærmens lysstyrke | 500 cd/m² |
| Berøringsteknologi | Multi-touch |
| Berøringsskærmstype | Kapacitiv |
| Fedtafvisende belægning | Ja |
| Antal understøttede eksterne skærme | Ja |
| Afrundede skærm hjørner | Ja |
| Spejling af video | Ja |
| Pixeltæthed | 264 ppi |
| Fingeraftryk resistent | Ja |
Processor
| Processorproducent | Apple |
| Processorserie | Apple |
| Processormodel | A16 |
| Processorkerner | 5 |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processor-enhed (NPU) | Apple Neural Engine (ANE) |
| Neural processorenhed (NPU)-kerner | 16 |
Lagring
| Intern lagerkapacitet | 256 GB |
| Lagermedie | Flash |
| Indbygget kortlæser | Nej |
Grafik
| Grafikadapter familie | Apple |
| Grafikadapter kerner | 4 |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Dolby-teknologier | Dolby Atmos, Dolby Digital, Dolby Digital Plus |
Kamera
| Bagkamera type | Enkelt kamera |
| Bagerste kamera opløsning (numerisk) | 12 MP |
| Bagerste kamera blænde nummer | 1,8 |
| Objektivelementer på bagkamera | Objektiv med 5 elementer |
| Digital zoom | 5x |
| Autofokus | Ja |
| Panorama | Ja |
| Tidsperiode tilstand | Ja |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |
| Billedstabilisator | Ja |
| HDR-teknologi (High Dynamic Range) | Dolby Vision, High Dynamic Range 10 (HDR10), Smart HDR 4 |
| Filmisk videostabilisering | Ja |
| Videooptagelse | Ja |
| Opløsning ved indfangningshastighed | 1280x720@30fps, 1280x720@60fps, 1920x1080@25fps, 1920x1080@30fps, 1920x1080@60fps, 3840x2160@24fps, 3840x2160@25fps, 3840x2160@30fps, 3840x2160@60fps |
| Video optagelsestilstande | 720p, 1080p, 2160p |
| Maksimal videoopløsning | 3840 x 2160 pixel |
| Video capture hastighed | 240 fps |
| Videostabilisator | Ja |
| Front kamera | Ja |
| Front kamera blænde nummer | 2,4 |
| Front kamera opløsning (numerisk) | 12 MP |
| Linsekorrektion | Ja |
| Skærm flash | Ja |
| Geotagging | Ja |
| Langsom bevægelseshastighed | 1080p at 120 fps or 240 fps |
| Burst-tilstand | Ja |
| Afspilningszoom (min.) | Ja |
| Slow motion-tilstand | Ja |
| Central placering | Ja |
| HDR-tilstand (High Dynamic Range) | Ja |
| Understøttede kamerabilledformater | HEIF, JPEG |
| Understøttede kameravideoformater | H.264, HEVC |
Netværk
| Generering af mobilnetværk | 5G |
| Mobil netværksforbindelse | Ja |
| 5G-standard | NR |
| 3G standard | DC-HSDPA, HSPA, HSPA+, UMTS |
| 4G standard | LTE-TDD & LTE-FDD |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| MIMO | Ja |
| Near Field Communication (NFC) | Nej |
| Understøttelse af 3G-bånd | 850,900,1700,1900,2100 MHz |
| AirPlay | Ja |
| SIM-korttype | eSIM |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 2.0 type-C-porte | Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
Telefonfunktioner
| Videoopkald | Ja |
| Stemmeopkald | Ja |
Design
| Enhedstype | Mobil tablet |
| Husmateriale | Aluminium |
| Formfaktor | Skifer |
| Produktfarve | Sølv |
Præstation
| GPS (satellit) | Ja |
| iBeacon | Ja |
| Tilgængelighedsfunktioner | AssistiveTouch, Audio Descriptions, Lukkede billedtekster, Live Captions, Forstørrelsesglas, Tekst i realtid (RTT), Siri og diktering, Talt indhold, Subtitles, Switch Control, Type to Siri, Stemmestyring, VoiceOver, Zoom |
| Wi-Fi-positionering | Ja |
| Placering af position | Ja |
| Brandspecifikke teknologier | True Tone |
Sikkerhed
| Fingeraftrykslæser | Ja |
Software
| Platform | iPadOS |
| Virtuel assistent | Apple Siri |
| Operativsystem installeret | iPadOS 18 |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10, Windows 10 Education, Windows 10 Education x64, Windows 10 Enterprise, Windows 10 Enterprise x64, Windows 10 Home, Windows 10 Home x64, Windows 10 IOT Core, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro, Windows 10 Pro x64, Windows 10 x64, Windows 11, Windows 11 x64 |
| Mac kompabilitet | Ja |
| Understøttede Mac-operativsystemer | Mac OS X 10.11 El Capitan, Mac OS X 10.12 Sierra, Mac OS X 10.13 High Sierra, Mac OS X 10.14 Mojave, Mac OS X 10.15 Catalina, Mac OS X 10.15.3 Catalina, Mac OS X 11.0 Big Sur, Mac OS X 12.0 Monterey, Ja |
| Medfølgende software | App Store, Books, Calendar, Camera, Clock, Contacts, FaceTime, Files, Find My, Home, iTunes Store, Magnifier, Mail, Maps, Measure, Messages, Music, News, Notes, Photo Booth, Photos, Podcasts, Reminders, Safari, Settings, Shortcuts, Siri, Stocks, Tips Translate, TV, Voice Memos, Weather |
Batteri
| Batteri medfølger | Ja |
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Batterikapacitet | 28,93 Wh |
| Browsing tid (Wi-Fi) | 10 t |
| Gennemsynstid (5G) | 9 t |
Strømstyring
| Nødvendig opladningseffekt (maks.) | 45 W |
| Opladningsport til USB Type-C | Ja |
| Nødvendig opladningseffekt (min) | 15 W |
| USB strømforsyning | Ja |
Styrke
| Energieffektivitetsklasse | G |
| Energieffektivitetsskala | A til G |
| Batterilevetid pr. cyklus | 4020 min. |
| Batterilevetid i cyklusser | 1000 |
| Gentaget frit fald pålidelighedsklasse | E |
| Reparerbarhedsklasse | C |
| Kode for international beskyttelse (IP) | IP42 |
Bæredygtighed
| Overholdelse af bæredygtighed | Ja |
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR |
| Indeholder ikke | Arsen, Beryllium, Kviksølv, PVC/BFR |
Medieformater
| Understøttede lydformater | AAC, ALAC, FLAC, MP3 |
| Understøttede billedformater | GIF, JPG, TIFF |
| Understøttede videoformater | H.264, HEVC |
| Understøttede dokumentformater | DOC, DOCX, HTM, HTML, ICS, Nøgle, Tal, PDF, PPT, PPTX, Pages, RTF, TXT, USDZ, VCF, XLS, XLSX |
| Understøttede arkivformater | Lynlås |
Vægt & størrelser
| Bredde | 179,5 mm |
| Dybde | 7 mm |
| Højde | 248,6 mm |
| Vægt | 481 g |
| Pakkebredde | 192 mm |
| Pakkedybde | 262 mm |
| Pakkehøjde | 33 mm |
| Pakkevægt | 773 g |
Emballage indhold
| AC-adapter inkluderet | Nej |
| Kabler inkluderet | USB Type-C |
Sensorer
| Accelerometer | Ja |
| Sensor for omgivende lys | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Barometer | Ja |
| Elektronisk kompas | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -20 - 45 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 95% |
| Driftshøjde | 0 - 3000 m |
Andre funktioner
| Pakkevægt | 800 kg |
