Acer Aspire Bærbar - 16" Oled - 16 GB DDR5 - Ryzen AI 7 350 - AMD Radeon 860M
2048 x 1280 pixel - Steel Grå - 8 kerner - Windows 11 Home
Design
| Produkttype | Notebook |
| Produktfarve | Steel Grå; Grå |
| Tast til andenpilot | Ja; Ja |
Emballeringsdata
| Husmateriale | Anodiseret aluminium; Anodiseret aluminium |
Processor
| Processorproducent | AMD; AMD; AMD |
| Processorserie | Ryzen AI 7; Ryzen AI 7; Ryzen AI 7 |
| Processormodel | 350; 350; 350 |
| Basisfrekvens af performancekerne | 2 GHz; 2 GHz |
| Processor boost frekvens | 5 GHz; 5 GHz |
| Processorkerner | 8; 8 |
| Processor-cache | 16 MB; 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processor-enhed (NPU) | AMD Ryzen AI; AMD Ryzen AI |
| NPU-ydeevne op til | 50 TOPs; 50 TOPs |
| Samlet processorydelse op til | 66 TOPs; 66 TOPs |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB; 16 GB; 16 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR5X-SDRAM; LPDDR5X SDRAM |
| Hukommelse form faktor | On-board |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB; 1 TB; 1 TB |
| Lagermedie | SSD |
| SSD-formfaktor | M.2; M.2 |
| SSD-grænsefladetype | PCIe 4.0 NVMe; PCIe 4.0 NVMe M.2 |
| SSD-hukommelsestype | QLC |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | MicroSD; MicroSD (TransFlash) |
Grafik
| On-board grafikkort, model | AMD Radeon 860M; AMD Radeon 860M |
Kamera
| Front kamera | Ja; Ja |
| Frontkamera opløsning | 1920 x 1080 pixel; 1920 x 1080 pixel |
| Lukker til beskyttelse af kamera | Ja |
| Infrarødt kamera (IR) | Ja |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Andre funktioner
| Lyddekodere | DTS |
| Farveområde | 100% DCI-P3 |
| Antal mikrofoner | 3 |
Tastatur
| Tastaturopsætning | QWERTY; Nordisk |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja; Ja |
| Numerisk tastatur | Ja; Ja |
Netværk
| Wi-Fi-standarder | 802.11a/b/g/n/ac/ax; 802.11a/b/g/n/ac/ax; 802.11a/b/g/n/ac/ax |
| Bluetooth-version | 5.3; 5.3 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB4 Gen 3x2-porte | 2; 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2; 2 |
| Antal HDMI-porte | 1; 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 100 W; 100 W |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Batterikapacitet | 65 Wh; 65 Wh |
| Batterilevetid (maks.) | 14,5 h; 14,5 h |
Software
| Operativsystem installeret | Windows 11 Home; Windows 11 Home; Windows 11 Home |
Vægt & størrelser
| Bredde | 354,9 mm; 354,9 mm |
| Dybde | 250,1 mm; 250,1 mm |
| Højde | 15,9 mm; 15,9 mm |
| Vægt | 1700 g; 1700 g |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 5-35 °C; 5 - 35 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 20-80 %; 20 - 80 % |
CO2-aftryk
| Samlet CO2-fodaftryk (kg of CO2e) | 309 kg CO2e |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
Højttalere
| Lydsystem | DTS |
Ergonomisk
| Skærmteknologi | OLED |
Display
| Skærm diagonal | 16 tommer; 40,6 cm (16 in); 40,6 cm (16 tommer) |
| Paneltype | OLED; OLED |
| Skærmopløsning | 2048 x 1280 pixel; 2048 x 1280 pixel; 2048 x 1280 pixel |
| Maksimal opdateringshastighed | 120 Hz; 120 Hz |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Skærmens lysstyrke | 500 cd/m²; 500 cd/m² |
| Vis opdaterinshastighed | 60 Hz |