Teltonika RUT360
trådløs router - WWAN - Wi-Fi - 3G, 4G - desktop
Design
| Enhedstype | Cellulær netværksrouter |
| Produktfarve | Sølv |
| Husmateriale | Aluminium |
| Knap til nulstilling | Ja |
| LED-indikatorer | LAN, Hastighed, WLAN |
Ethernet LAN funktioner
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100 Mbit/s |
| Netværksstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3u |
| DHCP-klient | Ja |
| IP-routing | Ja |
| Understøttede netværksprotokoller | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, FTP, SMTP, SSL v3, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet client, SNMP, MQTT, Wake on LAN (WOL) |
Trådløse LAN funktioner
| Wi-Fi | Ja |
| Wi-Fi-standarder | 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n) |
Mobilt netværk
| Datanetværk | 3G, 4G |
| Antal SIM kort | Ja |
| SIM-grænseflade | 1,8 V |
| SIM-korttype | MiniSIM |
| Tekstbeskeder (SMS) | Ja |
| SMS-cellebroadcast | Ja |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 2 |
Sikkerhed
| Sikkerhedsalgoritmer | IPSEC, IPSec |
| Firewall | Ja |
| IP-adresse filtrering | Ja |
| URL-filtrering | Ja |
| Portvideresendelse | Ja |
| VPN-support | DES-CBC, RC2-CBC, DES-EDE-CBC, DES-EDE3-CBC, DESX-CBC, BF-CBC, RC2-40-CBC, CAST5-CBC, RC2-64-CBC, AES-128-CBC, AES-192-CBC, AES-256-CBC |
Præstation
| Indbygget processer | Ja |
| Processorproducent | Qualcomm |
| Processormodel | QCA9531 |
| Processorfrekvens | 0,65 GHz |
| RAM kapacitet | 0,128 GB |
| RAM-type | LPDDR2 |
| Webbaseret administration | Ja |
| Antenne type | Intern |
| Antenner, antal | 4 |
Strømstyring
| Strømkilde type | DC |
| Strømforbrug (typisk) | 10,5 W |
Driftsbetingelser
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 90% |
| Driftstemperatur (T-T) | -40 - 75 °C |
Vægt & størrelser
| Bredde | 100 mm |
| Dybde | 85 mm |
| Højde | 30 mm |
| Vægt | 247 g |