Teltonika OTD140
router - WWAN - 2G, 3G, 4G - stangmonterbar, overflademonterbar
WAN-forbindelse
| Ethernet WAN | Ja |
| DSL WAN | Nej |
| SIM-kort slot | Ja |
| 3G/4G kompatibilitet USB-modem | Nej |
| SFP WAN | Nej |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.3, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u |
| Ethernet-grænsefladetype | Gigabit Ethernet |
| Kabelteknologi | 10/100Base-T(X) |
| Statisk rute | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Trafikkontrol | Ja |
| Portvideresendelse | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| Politikbaseret routing | Ja |
Mobilt netværk
| Generering af mobilnetværk | 4G |
| 4G standard | LTE |
| Tekstbeskeder (SMS) | Ja |
Administrationsfunktioner
| Webbaseret administration | Ja |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Ja |
| Wake-on-LAN klar | Ja |
| Knap til nulstilling | Ja |
| WPS trykknap | Nej |
| Firmware kan opgraderes | Ja |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 2 |
| Fast Ethernet (kobber) porte, antal | 2 |
| Power over Ethernet (PoE) porte, antal | 2 |
Protokoller
| Understøttelse af DMZ | Ja |
| VoIP protokoller | H.323 and SIP-alg protocol NAT helpers, allowing proper routing of VoIP packets |
| Administrationsprotokoller | FOTA, SSH, SMS, Call, TR-069, MQTT, SNMP, JSON-RPC, RMS |
| DHCP-klient | Ja |
| DHCP-server | Ja |
| Understøttede netværksprotokoller | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, NTP, DNS, HTTP, HTTPS, SFTP, FTP, SMTP, SSL/TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP, SNMP, MQTT, Wake On Lan (WOL) |
Sikkerhed
| Sikkerhedsalgoritmer | HTTPS |
| Firewall | Ja |
| DoS angrebsforebyggelse | Ja |
| ARP angrebsbeskyttelse | Ja |
| ICMP angrebsbeskyttelse | Ja |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
Emballage indhold
| Brugervejledning | Ja |
Funktioner
| Indbygget processer | Ja |
| Processorfrekvens | 580 MHz |
| Flashhukommelse | 16 MB |
| Intern hukommelse | 128 MB |
| Operativsystem installeret | RutOS |
| Certificering | CE, UKCA, EAC, UCRF, RCM |
Design
| Produktfarve | Hvid |
| Husmateriale | Plast |
| Stativ-montering | Ja |
| LED-indikatorer | Status |
Antenne
| Antenne type | Intern |
| Antenner, antal | 2 |
Strømstyring
| Strømforbrug (typisk) | 2,5 W |
| Strømforbrug (maks.) | 6 W |
| Strømkilde type | DC, PoE |
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | -40 - 75 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 90% |
Vægt & størrelser
| Bredde | 100 mm |
| Dybde | 235 mm |
| Højde | 49,3 mm |
| Vægt | 855 g |
Andre funktioner
| Indgangsspænding | 42.5 - 57 V |