Ubiquiti UniFi Dream Machine Pro Max
gateway - desktop
Dataoverførsel
| Gennemløb | 5 Gbit/sek. |
Design
| Stativ-montering | Ja |
| Stabelbar | Ingen |
| Rackkapacitet | 1U |
| Kabinetmateriale | Aluminium/SGCC |
| Formfaktor | 1U |
| Produktfarve | Grå; Grå |
| Husmateriale | Aluminium, Galvaniseret stål |
| Knap til nulstilling | Ja |
| Monteringstype | Reolmontering |
| LED-indikatorer | Aktivitet, Fejl, Link, Klar; Aktivitet, Fejl, Link, Klar |
| Skærmtype | LCM |
Præstation
| Kontrolpanel display | Ja |
| Skærmtype | LCM |
| Processorserie | ARM Cortex |
| Processorproducent | ARM |
| Processormodel | Cortex-A57; ARM Cortex-A57 |
| Indbygget processer | Ja; Ja |
| Processorfrekvens | 2000 MHz; 2000 MHz |
| Antal installerede processorer | 1 |
| Hukommelsestype | DDR4-SDRAM |
| SDD-kapacitet | 128 GB |
| Intern hukommelse | 8000 MB; 8000 MB |
| Flashhukommelse | 32000 MB; 32000 MB |
Power over Ethernet (PoE)
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ingen |
Bæredygtighed
| Overholdelse af bæredygtighed | Ja |
Protokoller
| DHCP-server | Ja |
| Routing-protokoller | OSPF, BGP |
Netværk
| 10G understøttelse | Ja |
| Port sammenlægning | Ja |
| Politikbaseret routing | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000,2500 Mbit/s; 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Vituelle LAN funktioner | IP subnet–based VLAN |
Sikkerhed
| DHCP funktioner | DHCP relay, DHCP server |
| IGMP proxy | Ja |
| Firewall sikkerhed | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
Porte & Grænseflader
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 9 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | 2.5G Ethernet (100/1000/2500) |
| Gigabit Ethernet (kobber) porte, antal | 1 |
| Antal 2,5G Ethernet-porte (kobber) | 1 |
| Antal SFP + modulslots | 2 |
| WAN-forbindelse | Ethernet (RJ-45), SFP+ |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 9 |
| Antal WAN-indgange | 2 |
| Strømstik | DC-in-stik |
Administrationsfunktioner
| Switch-type | Administreret |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja; Ja |
| Knap til nulstilling | Ja |
| Multicast-understøttelse | Ja |
Strømstyring
| Strømkilde | Vekselstrøm/jævnstrøm |
| Strømforsyning inkluderet | Ja |
| Redundant strømforsyning | Ja |
| Antal strømforsyninger | 1 |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50/60 Hz |
| Strømforbrug (maks.) | 60 W; 60 W |
| Indgangsspænding | 100 - 240 V |
| Indgangsfrekvens | 50/60 Hz |
| Indgangsstrøm | 2 A; 2 A |
| DC indgangsspænding | 12 V; 12 V |
| Varmeafgivelse | 205 BUT/t |
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ingen |
| Elektrostatisk afledningsbeskyttelse (ESD) (luft) | 15 kV |
| Elektrostatisk afladning (ESD) beskyttelse (kontakt) | 8 kV |
| Beskyttelse mod elektromagnetisme (EMP) | Ja |
| Beskyttelse mod elektromagnetisme (EMP) (luft) | 15 kV |
| Beskyttelse mod elektromagnetisme (EMP) (kontakt) | 8 kV |
Vægt & størrelser
| Bredde | 442,4 mm; 442,4 mm |
| Dybde | 285,6 mm; 285,6 mm |
| Højde | 43,7 mm; 43,7 mm |
| Vægt | 4,7 kg; 4,7 kg |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm; Vekselstrøm |
| Brugervejledning | Ja |
| Rack monteringskit | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | -10 - 40 °C; -10 - 40 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 95%; 5 - 95% |
Godkendelser
| Compliance-certifikater | CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC); CE, Federal Communications Commission (FCC), Industry Canada (IC), National Defense Authorization Act (NDAA) |