QNAP TS-h1290FX
NAS-server
Lagring
| Kapacitet af datalagringsdrev | 0 GB |
| Understøttede lagerdrev brugerflader | Serial ATA III, U.2 |
| Understøttede lagerdisk størrelser | 2.5" |
| Understøtter RAID | Ja |
| Hot-swap drevbåse | Ja |
| Datalagringsdriver installeret | Ingen |
| Total installeret opbevaringskapacitet | 0 TB |
| Antal understøttede lagerdiske | 12 |
| Installeret lagerdisktype | Ingen |
| Understøttet datalagringsdrev typer | HDD & SSD |
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processorserie | EPYC |
| Processormodel | 7302P |
| Processorfrekvens | 3 GHz |
| Processor boost frekvens | 3,3 GHz |
| Processorkerner | 16 |
| Processortråde | 32 |
| L3-cache | 128 MB |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 128 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR4 |
| Maksimal understøttede RAM | 1 TB |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
| Hukommelsesstik | 8 |
| Hukommelse form faktor | RDIMM |
| Flashhukommelse | 5000 MB |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000,2500,25000 Mbit/s |
| Jumbo Frames support | Ja |
| Wake-on-LAN klar | Ja |
Porte & Grænseflader
| USB-port | Ja |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 3 |
| Fiberkanal porte | 2 |
| Fiber optisk strømstik | SFP28 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 2 |
| Samtidige forbindelser | 10000 |
| PCI Express x8 (Gen 4.x) porte | 1 |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 3 |
Design
| Kabinettype | Tower |
| Kølingstype | Aktiv |
| Produktfarve | Sort |
| Antal blæsere | 2 blæser(e) |
| Ventilator diameter | 9,2 cm |
| LED-indikatorer | LAN, Strøm, SSD, Status, USB |
| Indbygget skærm | Ja |
| Skærmtype | LCD |
| Slot til kabellås | Ja |
| Kabellåseslids type | Kensington |
Præstation
| Type | NAS |
| Enhedsklasse | Små & mellemstore virksomheder |
| Backup funktion | Ja |
| Backup detaljer | Cloud, USB drev |
| Lydalarm | Ja |
| Støjniveau | 3,1 dB |
| Snapshot | Ja |
| Tænd-/slukkontakt | Ja |
| USB kopifunktion | Ja |
| Knap til nulstilling | Ja |
| Sikkerhedsalgoritmer | AES |
Software
| Operativsystem installeret | QuTS hero |
Strømstyring
| Placering af strømforsyning | Indbygget |
| Strømforsyningens kapacitet (PCU) | 750 W |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Blæser, spænding | 12 V |
Vægt & størrelser
| Bredde | 368 mm |
| Dybde | 362 mm |
| Højde | 150 mm |
| Vægt | 8,99 kg |
| Pakkebredde | 500 mm |
| Pakkedybde | 270 mm |
| Pakkehøjde | 532 mm |
| Pakkevægt | 11,3 kg |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | Vekselstrøm, LAN (RJ-45) |
| Antal strømkabler | 1 |
| Hurtig installationsvejledning | Ja |
| Antal skruer | 48 |
| Nøgle til drevbakke medfølger | Ja |
| Pakketype | Kasse |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 40 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 5 - 95% |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -20 - 70 °C |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84714100 |
Andre funktioner
| Garantiperiode | 5 År |
| Fiber kanal | Ja |