Inno3D RTX5060 X3 LP 8GB GDDR7 HDMI 3xDP
Processor
| Grafikprocessor | GeForce RTX 5060 |
| Grafikprocessor familie | GB206-250 |
| Processor øger urets hastighed | 2280 MHz |
| CUDA-kerner | 3840 |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 3 |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Processorfrekvens | 2497 MHz |
Grafik
| 30 |
Funktioner
| Litografi | 5 nm |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR7 |
| Hukommelsesbus | 128 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 28 Gbit/sek. |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 448 GB/sek. |
Vægt & størrelser
| Længde | 178 mm |
| Højde | 69 mm |
| Dybde | 41 mm |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 550 W |
| Supplerende strømkontakter | 1x 8-pin PCIe |
Porte & Grænseflader
| Antal DisplayPorts | 2 |
| DisplayPort-version | 2,1b |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 2,1b |
| Grænsefladetype | PCI Express 5.0 |
Præstation
| HDCP-version | 2,3 |
| DirectX-version | 12 Ultimate |
| OpenGL-version | 4,6 |
| NVIDIA G-SYNC | Ja |
| Klar til Virtual Reality (VR) | Ja |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Antal porte | 2 |
