ASRock Steel Legend Radeon RX 9070 XT Dark 16GB Grafikkort - 16GB GDDR6
AMD Radeon RX 9070 XT - PCI Express 5.0 x16
Processor
| CUDA | Nej |
| Grafikprocessor familie | AMD |
| Grafikprocessor | Radeon RX 9070 XT |
| Processorfrekvens | 2400 MHz |
| Processor øger urets hastighed | 2970 MHz |
| Maksimal opløsning | 7680 x 4320 pixel |
| Maksimalt antal skærme pr. grafikkort | 4 |
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | Ikke understøttet |
| Stream processorer | 4096 |
Hukommelse
| Diskret grafikadapterhukommelse | 16 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 256 Bit |
| Dataoverførselshastighed | 20 Gbit/sek. |
Porte & Grænseflader
| Grænsefladetype | PCI Express x16 5.0 |
| Antal HDMI-porte | Ja |
| HDMI-version | 2.1b |
| Antal DisplayPorts | 3 |
| DisplayPort-version | 2.1a |
Præstation
| DirectX-version | 12 Ultimate |
| OpenGL-version | 4.6 |
| Klar til Virtual Reality (VR) | Ja |
| HDCP | Ja |
| DVI dobbelt link | Nej |
Design
| Kølingstype | Aktiv |
| Antal blæsere | 3 blæser(e) |
| Formfaktor | Full-Height/Full-Length (FH/FL) |
| Belysning | Ja |
| Belysningsfarve | Flere |
| Produktfarve | Flerfarvet |
Strømstyring
| Minimum system strømføring | 800 W |
| Supplerende strømkontakter | 2x 8-pin |
Systemkrav
| Understøttede Windows-operativsystemer | Ja |
Vægt & størrelser
| Vægt | 1,16 kg |
| Længde | 298 mm |
| Dybde | 58 mm |
| Højde | 131 mm |
Emballeringsdata
| Pakketype | Kasse |
