HPE
redundant ventilatorsæt
Processor
| Processormodel | E5-2690V4 |
| Processorens basisfrekvens | 2,6 GHz |
| Processorkerner | 14 |
| Processor sokkel | LGA 2011-v3 |
| Komponent til | Server/arbejdsplads |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processorserie | Intel® Xeon® E5 v4; Intel Xeon E5-2600 v4 |
| Processortråde | 28 |
| Systembus-hastighed | 9,6 GT/s |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor boost frekvens | 3,5 GHz |
| Processor-cache | 35 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Thermal Design Power (TDP) | 135 W |
| Køler inkluderet | Ingen |
| Stepping | M0 |
| Bus type | QPI |
| Antal QPI-lins | 2 |
| Hukommelsesbåndbredde understøttet af processor (maks.) | 76,8 GB/sek. |
| Processor kodenavn | Broadwell |
Hukommelse
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 1,54 TB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 1600,1866,2133,2400 MHz |
| Hukommelseskanaler | Fire-kanals |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
Grafik
| On-board grafikkort | Ingen |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
Funktioner
| Idle status | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Markedssegment | Server |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 40 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Understøttede instruktionssæt | AVX 2.0 |
| Skalerbarhed | 2S |
| Fysisk adresseudvidelse (PAE) | Ja |
| CPU-konfiguration (maks.) | 2 |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Fysisk adresse udvidelse (PAE) | 46 Bit |
Processor særlige funktioner
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® Flex Memory Access | Ingen |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ingen |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Berettigelse til Intel® vPro™ platform | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Demand Based Switching | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® TSX-NI | Ja |
Driftsbetingelser
| Tcase | 89 °C |
Andre funktioner
| Kapabilitet | DL380 Gen9 |
