ASROCK B760 PRO
RS ATX Intel DDR5 S1700 - bundkort
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processor sokkel | LGA 1700 |
| Kompatibel processor serie | Intel® Core™ i3, Intel® Core™ i5, Intel® Core™ i7, Intel® Core™ i9 |
| Understøttede procesorsokler | LGA 1700 |
Hukommelse
| Understøttede hukommelsestyper | DDR5-SDRAM |
| Antal hukommelsesstik | 4 |
| Hukommelses slots type | DIMM |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| ECC-kompatibilitet | NON-ECC |
| Understøttede hukommelsesclock-hastigheder | 3600,4000,4400,4800,5600,6000,7200 MHz |
| Understøttet hukommelsesur hastighed (maks.) | 7200 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 128 GB |
Lagring controllers
| Understøttet datalagringsdrev typer | SSD |
| Understøttede lagerdrev brugerflader | M.2, PCI Express 4.0, SATA III |
| Antal understøttede HHD'er | 1 |
| Understøtter RAID | Ja |
| RAID-niveauer | 0, 1, 5, 10 |
Grafik
| On-board grafikkort | Ja |
| Grafikadapter familie | Intel |
| HDCP | Ja |
| Diskret grafik support | Ja |
| Antal understøttede skærme | 1 |
| On-board grafikkort, model | Intel Iris Xe Graphics |
Intern I/O
| USB 2.0-stik | 4 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) stik | 6 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) -stik | 3 |
| Antal SATA III-stik | 4 |
| S/PDIF-udgangsstik | Ja |
| Lydstik | Ja |
| Lydstik på frontpanel | Ja |
| Stik til frontpanel | Ja |
| ATX strømstrik (24 stikben) | Ja |
| Strømstik til ventilator | Ja |
| CPU-ventilatorstik | Ja |
| 12V strømstik | Ja |
| Thunderbolt-headere | 1 |
| Header med RGB-LED-ben | Ja |
Bagpanel I/O porte
| Antal USB 2.0-porte | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 6 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 2 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Antal DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort-version | 1.4 |
| Line-in | Ja |
| Mikrofonindgang | Ja |
| WiFi-AP antenne stik | 2 |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN Kontroller | Realtek RTL8125-BG |
| Wi-Fi | Ingen |
Funktioner
| Bundkort chipsæt | Intel B760 |
| Lydchip | Realtek ALC897 |
| Lyd-output kanaler | 7.1 kanaler |
| Komponent til | PC |
| Motherboard form faktor | ATX |
| Bundkort chipset familie | Intel |
| Strømkilde type | ATX |
| Mulighed for at installere sammen med rack | Ja |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
BIOS
| BIOS-type | UEFI AMI |
| BIOS-hukommelsesstørrelse | 128 Mbit |
Vægt & størrelser
| Bredde | 305 mm |
| Dybde | 244 mm |
Tekniske detaljer
| Bæredygtighedscertifikater | ErP |
| Compliance-certifikater | CE, Federal Communications Commission (FCC) |