ASRock B550 Phantom Gaming 4
bundkort - ATX - Socket AM4 - AMD B550
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Kompatibel processor serie | AMD Ryzen 3000 Series |
| Maksimalt antal SMP-processorer | Ja |
Hukommelse
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
| Antal hukommelsesstik | 4 |
| Hukommelses slots type | DIMM |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| ECC-kompatibilitet | ECC & ikke-ECC |
| Understøttede hukommelsesclock-hastigheder | 2133,2400,2667,2933,3200,3466,3600,3733,3800,3866,4000,4133,4200,4266,4333,4400,4466,4533 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 128 GB |
Lagring controllers
| Understøttede lagerdrev brugerflader | M.2, SATA III |
| RAID-niveauer | 0, 1, 10 |
Intern I/O
| USB 2.0-stik | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) stik | Ja |
| Lydstik | Ja |
| Lydstik på frontpanel | Ja |
| ATX strømstrik (24 stikben) | Ja |
| CPU-ventilatorstik | Ja |
| Perifere (Molex) strømstik (4-pin) | 4 |
| EPS strømstik (8-pin) | Ja |
| Antal COM-stik | Ja |
Bagpanel I/O porte
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 6 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | Ja |
| Antal PS/2-porte | Ja |
| Mikrofonindgang | Ja |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | Gigabit Ethernet |
| LAN Kontroller | Realtek RTL8111H |
| Wake-on-LAN klar | Ja |
| Wi-Fi | Nej |
Funktioner
| Bundkort chipsæt | AMD B550 |
| Lyd-output kanaler | 7.1 kanaler |
| Komponent til | PC |
| Motherboard form faktor | ATX |
| Bundkort chipset familie | AMD |
BIOS
| BIOS-type | UEFI |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84733020 |
Vægt & størrelser
| Bredde | 305 mm |
| Dybde | 244 mm |
| Højde | 70 mm |
Emballage indhold
| Drivere inkluderet | Ja |
Andre funktioner
| Vægt | 465 g |