ASRock B550 PG Riptide
bundkort - ATX - Socket AM4 - AMD B550
Processor
| Processorproducent | AMD |
| Processor sokkel | Stik AM4 |
| Kompatibel processor serie | AMD Ryzen 3000 Series, AMD Ryzen 5000 Series |
| Maksimalt antal SMP-processorer | 1 |
Hukommelse
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
| Antal hukommelsesstik | 4 |
| Hukommelses slots type | DIMM |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
| ECC-kompatibilitet | NON-ECC |
| Understøttede hukommelsesclock-hastigheder | 2133,2400,2667,2933,3200,3466,3600,3733,3800,3866,4000,4133,4200,4266,4333,4400,4466,4533,4600,4666,4733,4933 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 128 GB |
| Ikke-bufferet hukommelse | Ja |
Lagring controllers
| Understøttet datalagringsdrev typer | HDD & SSD |
| Understøttede lagerdrev brugerflader | M.2, SATA III |
| Understøtter RAID | Ja |
| RAID-niveauer | 0, 1, 10 |
Grafik
| Understøttelse af parallel behandlingsteknologi | CrossFireX, Quad-GPU CrossFireX |
| Maksimal opløsning | 4096 x 2160 pixel |
| HDCP | Ja |
| DirectX-version | 12.0 |
Intern I/O
| USB 2.0-stik | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) stik | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) -stik | 1 |
| Antal SATA III-stik | 6 |
| Lydstik på frontpanel | Ja |
| ATX strømstrik (24 stikben) | Ja |
| CPU-ventilatorstik | Ja |
| Antal kabinetventilatorstik | 5 |
| 12V strømstik | Ja |
| Thunderbolt-headere | 1 |
| TPM-stik | Ja |
| Header med RGB-LED-ben | Ja |
Bagpanel I/O porte
| Antal USB 2.0-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 6 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Antal PS/2-porte | 1 |
| HDMI-version | 2.1 |
| S/PDIF-udgang | Ja |
| Digital akustisk og optisk udgang | 1 |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | 2.5 Gigabit Ethernet |
| LAN Kontroller | Killer E3100G |
| Wake-on-LAN klar | Ja |
| Wi-Fi | Ingen |
Funktioner
| Bundkort chipsæt | AMD B550 |
| Lydchip | Realtek ALC897 |
| Lyd-output kanaler | 7.1 kanaler |
| PC sundhedsovervågning | CPU, Ventilator, Temperatur, Spænding |
| Komponent til | PC |
| Motherboard form faktor | ATX |
| Bundkort chipset familie | AMD |
| Understøttede Windows-operativsystemer | Windows 10 x64, Windows 11 x64 |
Udvidelsessokler
| PCI Ekspres x1 (Gen 3.x) slots | 1 |
| PCI Express x16 slots | 3 |
| Antal M.2 (M) slots | 2 |
BIOS
| BIOS-type | UEFI AMI |
| BIOS-hukommelsesstørrelse | 256 Mbit |
| ACPI-version | 5.1 |
| System Management BIOS (SMBIOS) version | 2.3 |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84733020 |
Vægt & størrelser
| Bredde | 305 mm |
| Dybde | 244 mm |
| Højde | 330 mm |
Emballage indhold
| Kabler inkluderet | SATA |
| Drivere inkluderet | Ja |
Andre funktioner
| Vægt | 465 g |