Apple Bærbar - 15.3" - 24 GB - 1 GB - macOS Tahoe 26 - 2880 x 1864 pixel - Himmelblå
10 kerner
Processor
| Processorproducent | Apple |
| Processormodel | M5 |
| Processorkerner | 10 |
| Performance-kerner | 4 |
| Effektive kerner | 6 |
Neural processor-enhed (NPU)
| Neural processorenhed (NPU)-kerner | 16 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 24 GB |
| Intern hukommelsestype | unified memory |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1000 GB |
| SDD-kapacitet | 1000 GB |
Design
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Produktfarve | Himmelblå |
| Husmateriale | Aluminium |
Grafik
| Indbygget grafikadapterfamilie | Apple M5 |
| Indbyggede grafikadapterkerner | 10 |
Lyd
| Antal indbyggede højttalere | 6 |
| Lyddekodere | Dolby Digital Plus, Dolby Atmos, Dolby Digital, Spatial Audio support, force-cancelling woofers, voice isolation mode, wide spectrum microphone mode, enhanced voice clarity |
Kamera
| Frontkamera opløsning | 1080p pixel |
| Front kamera opløsning (numerisk) | 12 MP |
| Front kamera | Ja |
Tastatur
| Tastatursprog | Dansk |
| Pegeredskab | Touch ID sensor, Backlit keyboard, Force Touch trackpad, Pressure sensitivity, Multi-touch trackpad, Multi-Touch gesture recognition, Haptic feedback |
Netværk
| Wi-Fi-standarder | 802.11a/b/g/n/ac/ax/be |
| Bluetooth-version | 6,0 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB4-porte | 2 |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja |
| Udgange til hovedtelefoner | Ja |
Batteri
| Batterikapacitet | 66,5 Wh |
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Batterilevetid (maks.) | 18 t |
Software
| Operativsystem installeret | macOS Tahoe 26 |
| Forudinstalleret software | App Store, Apple Books, Calendar, Contacts, FaceTime, Find My, Freeform, Games, GarageBand, Home, iMovie, iPhone Mirroring, Journal, Keynote, Mail, Maps, Messages, Music, News, Notes, Numbers, Pages, Passwords, Phone, Photo Booth, Photos, Podcasts, Preview, QuickTime Player, Reminders, Safari, Shortcuts, Stocks, Time Machine, Tips, TV, Voice Memos, Weather, Siri |
Sikkerhed
| Fingeraftrykslæser | Ja |
Vægt & størrelser
| Bredde | 340,4 mm |
| Dybde | 237,6 mm |
| Højde | 11,5 mm |
| Vægt | 1,51 kg |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 10 - 35 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 0 - 90% |
Godkendelser
| Krop SAR (EU) | 0,69 W/kg |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | Ja |
Display
| Skærm diagonal | 38,9 cm (15,3 tommer) |
| Vis navn til markedsføring af teknologi | IPS |
| Skærmopløsning | 2880 x 1864 pixel |
| Pixeltæthed | 224 ppi |
| Skærmens lysstyrke | 500 cd/m² |
| Vis antal farver | 1 milliard farver |
| High Dynamic Range (HDR) understøttet | Ja |