DELL Bærbar - 16" - 16 GB - Core Ultra 5 - Intel Graphics - Windows 11 Pro
1920 x 1200 pixel - Platinum Silver - 12 kerner
Processor
| Processorproducent | Intel; Intel |
| Processorserie | Core Ultra 5; Core Ultra 5 |
| Processormodel | 235U; 235U |
| Processorfrekvens | 2 GHz; 2,0 GHz |
| Processor boost frekvens | 4,9 GHz; 4,9 GHz |
| Processorkerner | 12; 12 |
| Performance-kerner | 2; 2 |
| Effektive kerner | 10; 10 |
| Processortråde | 14; 14 |
| Processor-cache | 12 MB; 12 MB |
Funktioner
| Neural processor-enhed (NPU) | Intel AI Boost |
| LAN Kontroller | Realtek RTL8111H-CG |
Neural processor-enhed (NPU)
| NPU-ydeevne op til | 12 TOPS |
| Neural processor-enhed (NPU) | Intel AI Boost |
| Samlet processorydelse op til | 12 TOPs |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB; 16 GB |
| Antal hukommelsesstik | 2 |
| Maksimal intern hukommelse | 64 GB; 64 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM; DDR5-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM 262-pin; SO-DIMM 262-PIN |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
| Overførselshastighed for hukommelsesdata | 5600 MT/s |
Andre funktioner
| Hukommelsesur hastighed | 5600 MT/s |
| Kameraopløsning | 640 x 360 |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 512 GB; 512 GB |
| Lagermedie | SSD |
| SSD-formfaktor | M.2 2230; M.2 2230 |
| SSD-grænsefladetype | PCIe 4.0 x4 NVMe; PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Indbygget kortlæser | Ja |
Processor særlige funktioner
| Intel® Dual Display Capable Teknologi | IPS |
Billedsensor
| Synsvinkel, horisontal | 85 °; 85° |
| Synsvinkel, vertikal | 85 °; 85° |
Grafik
| On-board grafikkort, model | Intel Graphics; Intel Graphics |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Frontkamera opløsning | 1920 x 1080 pixel; 1920 x 1080 pixel |
| Video capture hastighed | 30 fps |
Lyd
| Lydsystem | stereo higheltalere, dual array mikrofoner |
| Lydchip | Realtek ALC3204; Realtek ALC3204 |
| Understøttede lydstandarder | High Definition Audio, Waves MaxxAudio Pro |
Tastatur
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja; Ja |
| Numerisk tastatur | Ja; Ja |
| Tast til andenpilot | Ja |
Design
| Tast til andenpilot | Ja |
| Produktfarve | Platinum Silver; Platin |
| Farvenavn | Metallic |
| Berettigelse til Intel® vPro™ platform | Ja |
Netværk
| Wi-Fi-standarder | 802.11a/b/g/n/ac/ax Wi-Fi 6E; 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth-version | 5,3 |
| Ethernet LAN | Realtek RTL8111H-CG |
| Ethernet LAN-datahastigheder | Gigabit Ethernet Mbit/s; 1000 Mbit/s |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Ja |
| WLAN-controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Antenne type | 2x2 |
Porte & Grænseflader
| Antal HDMI-porte | 1; 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2; 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 1 |
| Thunderbolt 4 porte antal | 1; 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1; 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja; Ja |
Batteri
| Batteriteknologi | 3-cell |
| Batterikapacitet | 55 Wh; 55 Wh |
| Antal battericeller | 3 |
| Batteriets vægt | 210 g |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 65 W; 65 W |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V; 100 - 240 V |
| USB-ladespænding | 5,9,15,20 V |
Vægt & størrelser
| Bredde | 358,0 mm; 358 mm |
| Dybde | 251,8 mm; 251,82 mm |
| Højde | 20,9 mm; 20,85 mm |
| Vægt | 1920 g; 1,92 kg |
Præstation
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Overfladefarvning | Metallic |
Sikkerhed
| Fingeraftrykslæser | Ja; Ja |
| Slot til kabellås | Wedge-shaped |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
Software
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro |
| Operativsystem sprog | Windows 11 Pro |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | Gold, Climate+; EPEAT Gold, ENERGY STAR |
Højttalere
| Lydsystem | stereo speakers, Waves MaxxAudio Pro |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 40 °C |
CO2-aftryk
| Samlet CO2-fodaftryk (kg of CO2e) | 108 |
Display
| Skærm diagonal | 16 tommer; 16 tommer |
| Skærmopløsning | 1920 x 1200 pixel; 1920 x 1200 pixel |
| Vis opdaterinshastighed | 60 Hz |
| Skærmens lysstyrke | 300 cd/m²; 300 cd/m² |
| Skærmoverflade | Mat |
| Pixeltæthed | 141 ppi |
| Naturligt aspektforhold | 16:10; 16:10 |
| Paneltype | IPS |
| Farveområde | 45% NTSC |
| Antirefleksskærm | Ja |
| Display respons stigning/fald | 35 ms |
| Pixel pitch | 0,1795 x 0,1795 mm |
| Maksimal opdateringshastighed | 60 Hz |