HP Chromebook 14 G6 Bærbar PC
Intel Celeron N4020 / 1.1 GHz - 4 GB LPDDR4 - 32 GB eMMC - eMMC 5.0 - 14"
Design
| Produkttype | Chromebook |
| Produktfarve | Sort |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Berettigelse til Intel® vPro™ platform | Ingen |
| Oprindelsesland | Kina |
Display
| Skærm diagonal | 35,6 cm (14") |
| Skærmopløsning | 1366 x 768 pixel |
| Berøringsskærm | Ingen |
| HD-type | HD |
| Paneltype | SVA |
| LED-baggrundsbelysning | Ja |
| Naturligt aspektforhold | 16:9 |
| Antirefleksskærm | Ja |
| Skærmens lysstyrke | 220 cd/m² |
| Skærm diagonal (metrisk) | 35,6 cm |
| RGB-farverum | NTSC |
| Farveområde | 45% |
| Dobbeltskærm | Ingen |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Celeron® |
| Processormodel | N4020 |
| Processorkerner | 2 |
| Processortråde | 4 |
| Processor boost frekvens | 2,8 GHz |
| Processorfrekvens | 1,1 GHz |
| Processor-cache | 4 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor sokkel | BGA 1090 |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor kodenavn | Gemini Lake Refresh |
| Thermal Design Power (TDP) | 6 W |
| Tjunction | 105 °C |
| PCI Express slots version | 2.0 |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 6 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x4+1x2, 2x1+1x2+1x2, 4x1 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 4 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR4-SDRAM |
| Hukommelse form faktor | SO-DIMM |
| Hukommelsesur hastighed | 3733 MHz |
| Hukommelsesstik | 1x SO-DIMM |
| Antal ledige interne hukommelsesudvidelsesstik | 1 |
| Fejlkorrigerende kode | Ingen |
| Ikke-fejlkorrigerende kode | Ja |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 32 GB |
| Lagermedie | eMMC |
| Flash-hukommelse | 32 GB |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | SD, SDHC, SDXC |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| On-board grafikkort | Ja |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel® UHD Graphics |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Intel® UHD Graphics |
| Maksimalt indbygget grafikadapterhukommelse | 8 GB |
| Indbygget grafikadapter basefrekvens | 200 MHz |
| Indbygget grafikadapter burst-frekvens | 650 MHz |
| Antal udførelsesenheder | 12 |
| Indbygget grafikadapter DirectX-version | 12.0 |
| Indbygget grafikadapter OpenGL-version | 4.4 |
| Indbygget grafikadapter-ID | 0x3185 |
Lyd
| Indbyggede højttaler(e) | Ja |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Antal mikrofoner | 2 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera HD type | HD |
| Frontkamera signalformat | 720p |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi-standarder | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Antenne type | 2x2 |
| WLAN-controller model | Intel Dual Band Wireless-AC 9560 |
| Producent af WLAN-controller | Intel |
| Ethernet LAN | Ingen |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
| Miracast | Ja |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Ja |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| HDMI-version | 1.4b |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
| USB Sleep-and-Charge | Ja |
| USB-porte til Sleep-and-Charge | 1 |
Tastatur
| Pegeredskab | Touchpad |
| Numerisk tastatur | Ingen |
| Tastatur i ø-stil | Ja |
| Spildsikret tastatur | Ja |
| Tastatur i fuld størrelse | Ja |
Software
| Operativsystem installeret | ChromeOS |
Processor særlige funktioner
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Idle status | Ja |
| Intel® Sikker Nøgle | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| UART | Ja |
| Processor ARK ID | 197310 |
| Processor-pakke størrelse | 25 x 24 mm |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | Ingen |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ingen |
| Intel® Smart Response Teknologi | Ingen |
| Intel® Anti-Theft Teknologi (Intel® AT) | Ingen |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
| Understøttede instruktionssæt | SSE4.2 |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
Specifikke funktioner for mærket
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Forretning |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Antal battericeller | 2 |
| Batterikapacitet | 47 Wh |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 45 W |
Sikkerhed
| Slot til kabellås | Ja |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
Godkendelser
| Lavt halogen | Ja |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR |
| Overholdelse af bæredygtighed | Ja |
Vægt & størrelser
| Bredde | 326,5 mm |
| Dybde | 227 mm |
| Højde | 18,3 mm |
| Vægt | 1,54 kg |
Emballage indhold
| Tastatur inkluderet | Ja |
| AC-adapter inkluderet | Ja |
Logistik data
| Harmoniseret systemkode (HS) | 84713000 |