Acer Aspire XC-1785 SFF PC Intel Core i5-14400, 16GB DDR5 RAM, 1TB M.2 SSD, Intel UHD Grafik, oOS
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Core™ i5 |
| Processorgeneration | Intel Core i5-14xxx |
| Processormodel | i5-14400 |
| Processorkerner | 10 |
| Processortråde | 16 |
| Processor boost frekvens | 4,7 GHz |
| Performance-kerner | 6 |
| Effektive kerner | 4 |
| Ydelseskerne maksimal turbofrekvens | 4,7 GHz |
| Effektiv kerne maksimal turbofrekvens | 3,5 GHz |
| Basisfrekvens af performancekerne | 2,5 GHz |
| Basisfrekvens af effektiv kerne | 1,8 GHz |
| Processor-cache | 20 MB |
| Processor cache type | Smart cache |
| Antal installerede processorer | 1 |
| Processor base power | 65 W |
| Maksimal turbokraft | 148 W |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Maksimal intern hukommelse | 32 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 2 x 8 GB |
| Hukommelsesur hastighed | 5600 MHz |
| Hukommelseskanaler | To-kanals |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagermedie | SSD |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 1 TB |
| Antal installerede SSD'er | 1 |
| SDD-kapacitet | 1 TB |
| NVMe | Ja |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express |
| SSD-formfaktor | M.2 |
| Indbygget kortlæser | Ja |
| Kompatible hukommelseskort | SD |
Grafik
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort | Ja |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| 4 | Intel |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel® UHD Graphics |
| On-board grafikkort, model | Intel UHD Graphics 730 |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.3 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 2.0-porte | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-C-porte | 1 |
| Antal HDMI-porte | 2 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Mikrofonindgang | Ja |
| Udgange til hovedtelefoner | 1 |
| Linie ud | Ja |
| Line-in | Ja |
Udvidelsessokler
| PCI Ekspres x1 slots | 1 |
| PCI Express x16 slots | 1 |
Design
| Kabinettype | Desktop |
| Volumen | 8 L |
| Understøttet placering | Lodret |
| Produktfarve | Sort |
Præstation
| Lydsystem | High definition lyd |
| Lyd-output kanaler | 5.1 kanaler |
| Produkttype | PC |
Software
| Operativsystem installeret | Ingen |
Strømstyring
| Strømforsyning | 180 W |
Godkendelser
| Compliance-certifikater | BSMI, CB, CE, RoHS |
Vægt & størrelser
| Bredde | 100 mm |
| Dybde | 330 mm |
| Højde | 295 mm |
| Vægt | 5,4 kg |
| Pakkebredde | 495 mm |
| Pakkedybde | 417 mm |
| Pakkehøjde | 167 mm |
Emballage indhold
| Mus inkluderet | Ja |
| Tilslutning til mus | Ledningsført |
| Tastatur inkluderet | Ja |
| Tilslutning til tastatur | Ledningsført |
Display
| Skærm inkluderet | Ingen |