RUTX09 is an LTE-A Cat 6 cellular IoT router with dual-SIM Carrier Aggregation and four Gigabit Ethernet interfaces.
WAN-forbindelse
| Ethernet WAN | Ja |
| DSL WAN | Ingen |
| SIM-kort slot | Ja |
| 3G/4G kompatibilitet USB-modem | Ingen |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.11e, IEEE 802.3, IEEE 802.3az, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
Mobilt netværk
| Generering af mobilnetværk | 4G |
| 4G standard | LTE |
| Tekstbeskeder (SMS) | Ja |
Administrationsfunktioner
| Webbaseret administration | Ja |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
| Wi-Fi-multimedie (WMM)/(WME) | Ja |
| Knap til nulstilling | Ja |
| Firmware kan opgraderes | Ja |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 4 |
| Antal USB-porte | 1 |
| USB version | 2.0 |
| DC-in-stik | Ja |
Protokoller
| Routing-protokoller | OSPFv2, BGP, RIP-1, RIP-2 |
| VoIP protokoller | H.323, SIP-alg |
| Understøttede netværksprotokoller | TCP, UDP, IPv4, IPv6, ICMP, UDP, NTP, DNS, HTTP, FTP, SMTP, TLS, ARP, VRRP, PPP, PPPoE, UPNP, SSH, DHCP, Telnet, SMPP |
Sikkerhed
| Sikkerhedsalgoritmer | SNMP, SNMPv3, SSH |
| Firewall | Ja |
| Blacklist | Ja |
Funktioner
| Indbygget processer | Ja |
| Processorfrekvens | 717 MHz |
| Processorkerner | 4 |
| Flashhukommelse | 256 MB |
| Intern hukommelse | 256 MB |
| Intern hukommelsestype | DDR2 |
| Operativsystem installeret | RutOS |
Design
| Produktfarve | Aluminium |
| Husmateriale | Aluminium |
| LED-indikatorer | Ja |
Antenne
| Antennestik type | SMA |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | -40 - 75 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 10 - 90% |
Vægt & størrelser
| Bredde | 95 mm |
| Dybde | 44 mm |
| Højde | 115 mm |
| Vægt | 456 g |