Produkt nr: V110030RU000
EAN: 4545350055981
Varenummer: F24735582
billigst-pricerunner
OM System Tough TG-7
OM System Tough TG-7
Producent: Olympus
Produkt nr: V110030RU000
EAN: 4545350055981
Varenummer: F24735582
På lager - leveringstid: 2-3 hverdage, ved bestilling inden kl. 14.00
(3.272,80 ekskl. moms)
Producent: Olympus
Produkt nr: V110030RU000
Gratis fragt
(Gælder op til 20 kg)
Læs mere her
OM System Tough TG-7 - Digitalkamera
Billedkvalitet
Billede sensor størrelse 1/2.33"
Kameratype Kompakt kamera
Megapixel 12,7 MP
Sensortype CMOS
Maksimal billedopløsning 4000 x 3000 pixel
Opløsning på stillbillede(r) 4000 x 3000 - 640 x 480
Billedstabilisator Ja
Farvefiltertype Primært farvefilter
Understøttede billedformater 1:1, 3:2, 3:4, 4:3, 16:9; Rå
Linsesystem
Optisk zoom 4x
Digital zoom 14x
Brændviddeområde 4.5 - 18 mm
Mindste brændvidde (svarende til 35 mm film) 25 mm
Maksimale brændvidde (svarende til 35 mm film) 100 mm
Mindste blænderåbnimg tal 2
Maksimale blænderåbning tal 4,9
Objektivstruktur (elementer/grupper) 9/7
Antal asfæriske elementer 3
Fokusering
Fokus TTL iESP
Fokusindstilling Automatisk
Ansigtssporing Ja
Normal fokuseringsinterval (tele) 0.1 - ∞
Normal fokuseringsinterval (bred) 0.1 - ∞
Nærmeste fokuseringsafstand 0,01 m
Autofokus (AF) lås Ja
Lysstyrke
ISO-følsomhed (min.) 100
ISO-følsomhed (maks.) 12800
Lyseksponeringstilstande Blændeprioritering AE
Korrektion af lyseksponering ± 2EV (1/3EV step)
Lysmåling Electro-Selective Pattern (ESP), Spot
Lukker
Hurtigste hastighed for kameralukker 1/2000 sek./side
Langsomste hastighed for kameralukker 0,5 sek./side
Flash
Flashtilstande Automatisk, Udfyld, Blitz fra, Vejledning, Rød-øje reduktion
Trådløs multiblitz-understøttelse Ja
Kompensation for flash-eksponering Ja
Flash rækkevidde (tele) 0,2 - 3,1 m
Flash rækkevidde (bredt) 0,2 - 7,9 m
Video
Videooptagelse Ja
Maksimal videoopløsning 3840 x 2160 pixel
HD-type 4K Ultra HD
Videooptagelsestid 29 min.
Understøttede videoformater AVC, H.264, MOV, MPEG4
Lyd
Indbygget mikrofon Ja
Indbyggede højttaler(e) Ja
Stemmeoptagelse Ja
Understøttede lydformater PCM
Hukommelse
Kompatible hukommelseskort Eye-Fi, SD, SDHC, SDXC
Mekanisme til læsning af hukommelseskort UHS-I
Display
Skærm LCD
Berøringsskærm Ja
Skærm diagonal (metrisk) 7,6 cm
Skærm diagonal 7,62 cm (3")
Justering af skærmens lysstyrke Ja
Porte & Grænseflader
USB version 2.0
USB-stik USB Type-C
HDMI Ja
HDMI- stiktype mikro
Netværk
Bluetooth Ja
Wi-Fi Ja
Kamera
Hvidbalance Automatisk
Brugerdefineret hvidbalance Ja
Antal brugerdefinerede hvidbalance-indstillinger Ja
Optagelsestilstande Blændeprioritering, Automatisk, Film, Program, Scene
Fotoeffekter Kunst, Sepia, Årgang
Selvudløserens forsinkelse 2,12 sek./side
Afspilningstilstande Hurtigt frem, Hurtigt tilbage, Ramme efter ramme
Billedredigering Tilpasning af størrelse, Roterende, Trimning
Realtidsvisning Ja
Kamerafilsystem DCF 2.0, DPOF, Exif 2.31
GPS (satellit) Ja
Billedprocessor TruePic VIII
Design
Produktfarve Rød
Sammenstødssikker Ja
Støv-modstand Ja
Fryseresistent Ja
Stødsikkert Ja
Vandfast Ja
Frysesikker op til -10 °C
Vandtæt op til 15 m
Batteri
Batteriteknologi Lithium-Ion (Li-Ion)
Vægt & størrelser
Bredde 113,9 mm
Dybde 32,7 mm
Højde 65,8 mm