Produkt nr: V110030BU000
EAN: 4545350055974
Varenummer: F24657653
billigst-pricerunner
Olympus Tough TG-7
Producent: Olympus
Produkt nr: V110030BU000
EAN: 4545350055974
Varenummer: F24657653
På lager - leveringstid: 2-3 hverdage, ved bestilling inden kl. 14.00
(3.272,80 ekskl. moms)
Producent: Olympus
Produkt nr: V110030BU000
Gratis fragt
(Gælder op til 20 kg)
Læs mere her
Olympus Tough TG-7 - banebrydende digitalkamera, der skubber grænserne for eventyr
Billedkvalitet
Billede sensor størrelse 1/2.33
Kameratype Kompakt kamera
Megapixel 12.7 MP
Sensortype CMOS
Maksimal billedopløsning 4000 x 3000 pixel
Opløsning på stillbillede(r) 4000 x 3000 - 640 x 480
Billedstabilisator Ja
Farvefiltertype Primært farvefilter
Understøttede billedformater 1:1, 3:2, 3:4, 4:3, 16:9; RAW
Linsesystem
Optisk zoom 4 x
Digital zoom 14 x
Brændviddeområde 4.5 - 18 mm
Mindste brændvidde (svarende til 35 mm film) 25 mm
Maksimale brændvidde (svarende til 35 mm film) 100 mm
Mindste blænderåbnimg tal 2
Maksimale blænderåbning tal 4,9
Objektivstruktur (elementer/grupper) 9/7
Antal asfæriske elementer 3
Fokusering
Fokus TTL iESP
Fokusindstilling Automatisk
Ansigtssporing Ja
Normal fokuseringsinterval (tele) 0.1 - ∞
Normal fokuseringsinterval (bred) 0.1 - ∞
Nærmeste fokuseringsafstand 0.01 m
Autofokus (AF) lås Ja
Lysstyrke
ISO-følsomhed (min.) 100
ISO-følsomhed (maks.) 12800
Lyseksponeringstilstande Blændeprioritering AE
Korrektion af lyseksponering ± 2EV (1/3EV step)
Lysmåling Electro-Selective Pattern (ESP), Spot
Lukker
Hurtigste hastighed for kameralukker 1/2000 sek./side
Langsomste hastighed for kameralukker 0.5 sek./side
Flash
Flashtilstande Automatisk, Udfyld, Blitz fra, Vejledning, Rød-øje reduktion
Trådløs multiblitz-understøttelse Ja
Flash rækkevidde (bredt) 0,2 - 7,9 m
Kompensation for flash-eksponering Ja
Flash rækkevidde (tele) 0,2 - 3,1 m
Video
Videooptagelse Ja
Maksimal videoopløsning 3840 x 2160 pixel
HD-type 4K Ultra HD
Videooptagelsestid 29 min.
Understøttede videoformater AVC, H.264, MOV, MPEG4
Lyd
Indbygget mikrofon Ja
Indbyggede højttaler(e) Ja
Stemmeoptagelse Ja
Understøttede lydformater PCM
Hukommelse
Kompatible hukommelseskort Eye-Fi, SD, SDHC, SDXC
Mekanisme til læsning af hukommelseskort UHS-I
Display
Skærm LCD
Berøringsskærm Ja
Skærm diagonal (metrisk) 7.6 cm
Skærm diagonal 3"
Justering af skærmens lysstyrke Ja
Porte & Grænseflader
USB version 2.0
USB-stik USB Type-C
HDMI Ja
HDMI- stiktype mikro
Netværk
Bluetooth Ja
Wi-Fi Ja
Kamera
Hvidbalance Automatisk
Antal brugerdefinerede hvidbalance-indstillinger Ja
Brugerdefineret hvidbalance Ja
Optagelsestilstande Blændeprioritering, Automatisk, Film, Program, Scene
Fotoeffekter Kunst, Sepia, Årgang
Selvudløserens forsinkelse 2.12 sek./side
Kamerafilsystem DCF 2.0, DPOF, Exif 2.31
Realtidsvisning Ja
Billedredigering Tilpasning af størrelse, Roterende, Trimning
GPS (satellit) Ja
Afspilningstilstande Hurtigt frem, Hurtigt tilbage, Ramme efter ramme
Billedprocessor TruePic VIII
Design
Sammenstødssikker Ja
Produktfarve Sort
Støv-modstand Ja
Fryseresistent Ja
Stødsikkert Ja
Vandfast Ja
Vandtæt op til 15 m
Frysesikker op til -10 °C
Batteri
Batteriteknologi Lithium-Ion (Li-Ion)
Vægt & størrelser
Bredde 113.9 mm
Dybde 32.7 mm
Højde 65.8 mm