HPE MSR4080 - basis for modulær ekspansion - desktop, monterbar på stativ
WAN-forbindelse
| Ethernet WAN | Ja |
| DSL WAN | Ingen |
| SIM-kort slot | Ingen |
| 3G/4G kompatibilitet USB-modem | Ja |
Netværk
| Netværksstandarder | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3 |
| Ethernet-grænsefladetype | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 10,100,1000 Mbit/s |
| Hastighed for videresendelse | 36 Mpps |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Multicast-understøttelse | Ja |
| Trafikkontrol | Ja |
| Portvideresendelse | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
Administrationsfunktioner
| Webbaseret administration | Ingen |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
Porte & Grænseflader
| I/O-porte | (8) HMIM slots, (2) MPU (main processing unit) and 1 SPU (service processing unit) slots Maximum, depending on model and configuration |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 6 |
| Antal MPU slots | 2 |
Protokoller
| Routing-protokoller | RIP-1, RIP-2 |
| IPv4 & IPv6 funktioner | IPv4/IPv6 access-control list (ACL) |
| DHCP-klient | Ja |
| DHCP-server | Ja |
Sikkerhed
| Sikkerhedsalgoritmer | 3DES, 128-bit AES, 192-bit AES, 256-bit AES, DES, MD5, SHA-1 |
| Firewall | Ja |
| MAC adresselabel | 1000000 entries |
| ICMP angrebsbeskyttelse | Ja |
| ARP angrebsbeskyttelse | Ja |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
Funktioner
| Indbygget processer | Ja |
| Processorfrekvens | 1000 MHz |
| Flashhukommelse | 512 MB |
| Intern hukommelse | 2048 MB |
| Intern hukommelsestype | DDR3 |
Design
| Produktfarve | Sort, Sølv |
| Stativ-montering | Ja |
| Rackkapacitet | 5U |
Strømstyring
| Strømforbrug (typisk) | 300 W |
| Strømkilde type | PoE |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Vekselstrømsindgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 45 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 90% |
Vægt & størrelser
| Bredde | 440 mm |
| Dybde | 480 mm |
| Højde | 219,5 mm |
| Vægt | 22,6 kg |
Andre funktioner
| Hukommelse og processor | : MPU-100, 2 cores RISC @ 1 GHz, 512 MB flash capacity, 2 GB DDR3 SDRAM : SPU-100, 8 cores RISC @ 1 GHz, 2 GB DDR3 SDRAM : SPU-200, 16 cores RISC @ 1 GHz, 2 GB DDR3 SDRAM |
| Vægt (efter britisk standard) | 22,6 kg (49.9 Pund) |
| Dimensioner (BxDxH) (efter britisk standard) | 439,9 x 480,1 x 219,5 mm (17.3 x 18.9 x 8.64") |
| Trådløse funktioner | Uses USB memory disk to download and upload configuration or OS image files; supports an external USB 3G/4G modem for a 3G/4G WAN uplink |
| Målstyring | IMC - Intelligent Management Center; command-line interface; limited command-line interface; configuration menu; out-of-band management (RJ-45 Ethernet); SNMP Manager; Telnet; RMON1; FTP; in-line and out-of-band; modem interface; out-of-band management (serial RS-232C or Micro USB); IEEE 802.3 Ethernet MIB |
| Montering | Desktop or can be mounted in a EIA-standard 19 in. telco rack when used with the rack-mount kit in the package |