HP EliteBook Ultra G1i Notebook Next Gen AI Bærbar PC
Intel Core Ultra 7 (Serie 2) 258V / 2.2 GHz - 32 GB LPDDR5X - 1 TB SSD M.2 PCIe 4.0 - NVM Express (NVMe), tredobbelt niveau-celle (TLC) - 14" OLED IPS
Bærbar inkl. Trådløs mus
=
20.608,-
DKK
(16.486,40 ekskl. moms)
Design
| Farvenavn | Atmosfæreblå |
| Produkttype | Laptop; Laptop |
| Produktfarve | Blå |
| Formfaktor | Muslingeskal |
| Markedspositionering | Premium |
| Introduktionsår | 2025; 2025 |
| Oprindelsesland | Kina, Thailand |
| Originalt mærkenavn | HP |
Display
| Skærm diagonal | 35,6 cm (14") |
| Skærmopløsning | 2880 x 1800 pixel |
| Berøringsskærm | Ja |
| HD-type | 2.8K |
| Paneltype | IPS |
| Skærmoverflade | Glans |
| Antirefleksskærm | Ja; Ja |
| Skærmens lysstyrke | 400 cd/m² |
| RGB-farverum | DCI-P3 |
| Skærm diagonal (metrisk) | 35,6 cm |
| Farveområde | 100% |
| Farveskala DCI-P3 | 100%; 100% |
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel Core Ultra 7 |
| Processorgeneration | Intel Core Ultra (Series 2); Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processormodel | 258V |
| Processorkerner | 8 |
| Processortråde | 8 |
| Processor boost frekvens | 4,8 GHz |
| Performance-kerner | 4; 4 |
| Kerner med lav strømeffektivitet | 4; 4 |
| Ydelseskerne maksimal turbofrekvens | 4,8 GHz; 4,8 GHz |
| Kerne med lav strømeffektivitet maksimal turbofrekvens | 3,7 GHz; 3,7 GHz |
| Basisfrekvens af performancekerne | 2,2 GHz; 2,2 GHz |
| Kerner med lav strømeffektivitet Basisfrekvens | 2200 MHz; 2200 MHz |
| Processor-cache | 12 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Maksimal turbokraft | 37 W; 37 W |
| Processor base power | 17 W; 17 W |
Neural processor-enhed (NPU)
| Copilot+ PC | Ja; Ja |
| Neural processor-enhed (NPU) | Intel AI Boost |
| Understøttelse af sparsomhed | Ja; Ja |
| Understøttelse af Windows Studio-effekter | Ja; Ja |
| AI-softwareframeworks understøttet af NPU | DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN; DirectML, OpenVINO, Windows ML, ONNX RT, WebNN |
| Samlet processorydelse op til | 115 TOPs; 115 TOPs |
| NPU-ydeevne op til | 47 TOPs |
| GPU-ydeevne op til | 64 TOPs; 64 TOPs |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 32 GB |
| Intern hukommelsestype | LPDDR5x-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 8533 MHz |
| Hukommelse form faktor | On-board |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | Not available |
| Maksimal intern hukommelse | 32 GB; 32 GB |
| Overførselshastighed for hukommelsesdata | 8533 MT/s; 8533 MT/s |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB; 1 TB |
| Lagermedie | SSD; SSD |
| Samlet kapacitet for SSD'er | 1 TB; 1 TB |
| Antal installerede SSD'er | 1; 1 |
| SDD-kapacitet | 1 TB; 1 TB |
| SSD-hukommelsestype | TLC; TLC |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express 4.0; PCI Express 4.0 |
| NVMe | Ja; Ja |
| SSD-formfaktor | M.2; M.2 |
| Optisk drevtype | Ingen; Ingen |
Grafik
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig; Ikke tilgængelig |
| Producent af indbygget GPU | Intel |
| On-board grafikkort | Ja |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel Arc Graphics |
| Diskret grafikadapter | Ingen; Ingen |
| On-board grafikkort, model | Intel Arc Graphics |
Lyd
| Indbyggede højttaler(e) | Ja; Ja |
| Antal indbyggede højttalere | 4 |
| Indbygget mikrofon | Ja |
| Antal mikrofoner | 2 |
Kamera
| Front kamera | Ja |
| Front kamera opløsning (numerisk) | 9 MP |
| Infrarødt kamera (IR) | Ja |
Netværk
| Wi-Fi | Ja |
| Bedste Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Mobil netværksforbindelse | Ingen; Ingen |
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Antenne type | 2x2 |
| Producent af WLAN-controller | Intel |
| WLAN-controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.4 |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 1; 1 |
| Antal USB4 Gen 3x2-porte | 3; 3 |
| Thunderbolt 4 porte antal | 3; 3 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Ja; Ja |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja; Ja |
| Mikrofonindgang | Ja; Ja |
| USB type-C DisplayPort alternativ tilstand | Ja; Ja |
Præstation
| Temperaturføler | Ja |
| Accelerometer | Ja |
| Gyroskop | Ja |
| Reparationsindeks | 7; 7.0 |
Tastatur
| Pegeredskab | Trackpad |
| Numerisk tastatur | Ingen; Ingen |
| Baggrundsbelyst tastatur | Ja |
| Tastatur i fuld størrelse | Ja |
Software
| Operativsystem installeret | Windows 11 Pro |
Processor særlige funktioner
| Intel® Turbo Boost Teknologi | Ja |
Specifikke funktioner for mærket
| HP speaker type | HP-quad højttalere; HP-quad højttalere |
| HP Connection Optimizer | Ja; Ja |
| HP Support Assistant | Ja; Ja |
| HP segment | Forretning |
Batteri
| Batteriteknologi | Lithium polymer (LiPo) |
| Antal battericeller | 6 |
| Batterikapacitet | 64 Wh |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 65 W; 65 W |
| Frekvens for vekselstrømsadapter | 50 - 60 Hz |
| Indgangsspænding for vekselstrømsadapter | 100 - 240 V |
| Opladningsport til USB Type-C | Ja; Ja |
| USB strømforsyning | Ja; Ja |
Sikkerhed
| Fingeraftrykslæser | Ja |
| Beskyttelse af adgangskode | Ja |
| Adgangskodebeskyttelse type | BIOS, Strøm til |
Godkendelser
| Compliance-certifikater | CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
Bæredygtighed
| Overholdelse af bæredygtighed | Ja; Ja |
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR, TCO |
| Bæredygtige teknologier og materialer | Lavt halogenindhold; Støddæmpende indlæg i kassen er fra 100 % bæredygtige kilder og kan genanvendes; Yderemballage og bølgepap er 100 % bæredygtigt produceret og genanvendelig; Ocean-bound plastik i højttalerkabinet(ter); 90 % genanvendt metal |
Vægt & størrelser
| Bredde | 313,7 mm |
| Dybde | 217,2 mm |
| Højde (front) | 9 mm |
| Højde (bagside) | 1,21 cm |
| Vægt | 1,19 kg; 1,19 kg |
Emballage indhold
| Tastatur inkluderet | Ja |
Andre funktioner
| Medfølgende AC-adaptertype | Vekselstrøm |
| Supplied AC adapter type | Vekselstrøm |
| UNSPSC-kode | 43211503 |