Lenovo Legion Pro 7 Bærbar PC
Intel Core i9 14900HK - 32GB DDR5 RAM - 1TB SSD - RTX 4090 16GB - 16 WQXGA IPS 240Hz - Windows 11 Home
Bærbar inkl. Trådløs mus
=
Før
30.364,-
DKK
SPAR
5.000,-
DKK
25.364,-
DKK
(20.291,20 ekskl. moms)
Processor
| Processorserie | Intel® Core™ i9 |
| Processormodel | i9-14900HX |
| Processorkerner | 24 |
| Performance-kerner | 8 |
| Effektive kerner | 16 |
| Processortråde | 24, 32 |
| Processorens basisfrekvens | 2,2 GHz |
| Basisfrekvens af performancekerne | 2,2 GHz |
| Basisfrekvens af effektiv kerne | 1,6 GHz |
| Processor boost frekvens | 5,8 GHz |
| Ydelseskerne maksimal turbofrekvens | 5,8 GHz |
| Effektiv kerne maksimal turbofrekvens | 4,1 GHz |
| Processor-cache | 36 MB |
Grafik
| On-board grafikkort, model | Intel UHD Graphics |
| Diskret grafikadaptermodel | NVIDIA GeForce RTX 4090 Laptop GPU |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 16 GB |
| Diskret grafikhukommelsestype | GDDR6 |
Præstation
| 2040 MHz | |
| Bundkort chipsæt | Intel HM770 |
Belysning
| Total effekt | 175 W |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 32 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 5600 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 32 GB |
| Hukommelsesstik | 2x SO-DIMM |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB |
| Lagermedie | SSD |
| SSD-formfaktor | M.2 2280 |
| Antal installerede SSD'er | 1, 2 |
| SSD-grænsefladetype | PCIe 4.0 NVMe |
Batteri
| Batterikapacitet | 99,9 Wh |
| Batteriteknologi | Li-ion |
Strømstyring
| Vekselstrømsadapter strøm | 330 W |
Vægt & størrelser
| Bredde | 363,5 mm |
| Dybde | 262,1 mm |
| Højde (front) | 21,95–25,9 mm |
| Vægt | 2,62 kg |
Porte & Grænseflader
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 3 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-C-porte | 1 |
| Thunderbolt 4 porte antal | 1 |
| Antal HDMI-porte | 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 1 |
| Kombineret hovedtelefon/mikrofon-port | Ja |
Netværk
| Wi-Fi-standarder | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth-version | 5.3 |
Tastatur
| Baggrundsbelyst farve på tastatur | RGB |
Software
| Operativsystem sprog | Polsk, Tysk, Hollandsk, Engelsk, Fransk, Dansk, Engelsk, Finsk, Norsk, Svensk |
Kamera
| Frontkamera opløsning | 1920 x 1080 pixel |
Lyd
| Lydsystem | Nahimic Audio |
| Antal indbyggede højttalere | 2 |
| Højttalereffekt | 2 W |
Design
| Produktfarve | Sort |
Godkendelser
| Certificering | TÜV Low Blue Light, TÜV High Gaming Performance, ErP Lot 3, RoHS |
Display
| Skærm diagonal | 40,6 cm (16) |
| Skærmopløsning | 2560 x 1600 pixel |
| Paneltype | IPS |
| Skærmens lysstyrke | 500 cd/m² |
| Maksimal opdateringshastighed | 240 Hz |
| Naturligt aspektforhold | 16:10 |
| Kontrastforhold (typisk) | 1200:1 |
| Farveområde | 100% DCI-P3 |
| Berøringsskærm | Ingen |