Powerbank eller powerstation: Guide til det rette valg
Valget mellem en powerbank og en powerstation afhænger primært af, om du skal oplade små USB-enheder som smartphones, eller drive større apparater via 230V stikkontakter. En powerbank er kompakt til hverdagsbrug, mens en powerstation fungerer som et mobilt elværk til camping og nødstrøm.
Hovedpunkter
- Powerbanks bruger mAh som mål for kapacitet og er designet til USB-enheder, mens powerstations bruger Wh og kan drive 230V apparater.
- LiFePO4 batterier i powerstations giver markant længere levetid (3.000+ cyklusser) sammenlignet med LiPo/Li-ion i mindre powerbanks.
- Ved opladning af laptops er Watt-outputtet vigtigere end mAh; her kræves typisk 30W til 100W via USB-C PD for effektiv drift.
Kort svar
En powerbank er en lille, bærbar batterienhed, der leverer strøm via USB-porte (DC) til smartphones og tablets. En powerstation er en langt kraftigere enhed med indbygget inverter, som omformer strømmen til AC (vekselstrøm), hvilket gør det muligt at bruge almindelige 230V stikkontakter til laptops, kølebokse og el-værktøj. Vælg en powerbank til daglig mobilitet og en powerstation til camping eller backup-strøm i hjemmet.
Anbefalede produkter 2026
| Produkt | Pris | Lager | |
|---|---|---|---|
| 875,- DKK | På lager hos leverandør - leveringstid: 3-4 hverdage | Se produkt | |
| 766,- DKK | Ikke på lager, forventet levering ved bestilling 21/11-2026 | Se produkt | |
| 709,- DKK | Ikke på lager, forventet levering ved bestilling 26/11-2026 | Se produkt | |
| 1.084,- DKK | Ikke på lager, forventet levering ved bestilling 20/11-2026 | Se produkt | |
| 975,- DKK | På lager - leveringstid: 2-3 hverdage, ved bestilling inden kl. 14.00 | Se produkt | |
| 2.811,- DKK | På lager hos leverandør - leveringstid: 3-4 hverdage | Se produkt | |
| 621,- DKK | På lager hos leverandør - leveringstid: 4-8 hverdage | Se produkt |
Hvad er forskellen på en powerbank og en powerstation?
Den primære forskel på en powerbank og en powerstation er output-metoden og den samlede energikapacitet. En powerbank leverer strøm via DC (jævnstrøm) gennem USB-porte til små elektroniske enheder, mens en powerstation indeholder en inverter, som omformer batteriets jævnstrøm til AC (vekselstrøm), hvilket gør det muligt at bruge almindelige 230V stikkontakter. Powerbanks er designet til at være lommeformater, hvorimod powerstations er større enheder beregnet til stationær eller semi-mobil brug.
| Egenskab | Powerbank | Powerstation |
|---|---|---|
| Primære udgange | USB-A, USB-C | AC (230V), USB-C, USB-A, DC |
| Kapacitetsmål | mAh (milliampere-timer) | Wh (Watt-timer) |
| Typisk vægt | 100 g - 500 g | 2 kg - 30+ kg |
| Bærbarhed | Lommekompakt | Håndtag / Transportabel |
| Anvendelse | Smartphones, tablets, earbuds | Kølebokse, laptops, el-værktøj |
Forståelse af Powerbanken
En powerbank er i essensen et batteri med en spændingsregulator. De fleste moderne modeller benytter Lithium polymer (LiPo), som gør det muligt at skabe meget tynde og lette designs. For eksempel vejer en Sandberg model ofte kun omkring 100-200 gram, hvilket gør den ideel til daglig transport. De fleste prisvenlige modeller ligger mellem 5.000 og 30.000 mAh.
Forståelse af Powerstationen
En powerstation er et komplekst system bestående af et stort batteri, en BMS (Battery Management System) og en inverter. Inverteren er den kritiske komponent, der gør det muligt at tilslutte apparater, som normalt kræver en vægstikkontakt. Topmodeller benytter nu LiFePO4 (Lithium Iron Phosphate), som tilbyder markant flere ladecyklusser end traditionelle Li-ion batterier.
Hvor stor skal en powerbank være til dine behov?
Størrelsen på en powerbank bør vælges ud fra, hvor mange gange du skal kunne oplade din primære enhed, før du selv har adgang til en stikkontakt. Til daglig brug i byen er 10.000 mAh ofte tilstrækkeligt til én fuld opladning af en moderne smartphone, mens 20.000 mAh anbefales til rejser eller weekender, hvor man kan opnå 3-5 opladninger. For professionelle brugere med laptops kræves modeller over 20.000 mAh med høj effekt via USB-C.
| Kapacitet | Typisk brugsscenarie | Antalt opladninger (est. smartphone) |
|---|---|---|
| 5.000 mAh | Nødstrøm i tasken / Kort tur | ~ 0,8 - 1 gang |
| 10.000 mAh | Hele dagen ude / Pendling | ~ 2 gange |
| 20.000 mAh | Weekendtur / Flyrejse | ~ 4-5 gange |
| 40.000+ mAh | Camping / Flere enheder | ~ 8-10 gange |
Kompakte løsninger til hverdagen
Hvis vægt er vigtigere end kapacitet, findes der ultra-slanke modeller. En Realpower powerbank i den mindre ende af skalaen kan være ideel til dem, der blot ønsker at undgå, at telefonen løber tør for strøm under en koncert eller en bytur. Her er fokus på Lithium polymer (LiPo) celler, da de tillader et fladt design.
Kapacitet til laptops og tablets
Når man skal oplade en bærbar computer, er mAh ikke det eneste vigtige parameter; watt-outputtet er afgørende. En laptop kræver typisk mellem 30W og 100W for at lade effektivt. Modeller som Sandberg Survivor Powerbank 100W er designet specifikt til dette formål med en massiv kapacitet på 40.000 mAh, hvilket sikrer, at man kan arbejde eksternt i længere tid.
Hvilke budgetintervaller findes der for strømløsninger?
Budgetintervallerne for mobile strømløsninger er ekstremt brede, da de spænder fra små lommebatterier til store backup-systemer. Prisvenlige modeller i powerbank-segmentet dækker typisk basale behov som smartphone-opladning, mens premium-modeller tilbyder højere watt-output og hurtigere opladning. Powerstations befinder sig i en helt anden prisklasse på grund af inverteren og de store LiFePO4 batterier.
| Kategori | Prisniveau (Generelt) | Typiske Specifikationer |
|---|---|---|
| Budget Powerbank | Lav | 5.000-10.000 mAh, 10-20W output |
| Premium Powerbank | Mellem | 20.000+ mAh, 65-140W PD output |
| Kompakt Powerstation | Høj | 200-500 Wh, AC udtag, LiFePO4 |
| Heavy Duty Station | Meget høj | 1.000-3.000+ Wh, Solcelle-ready |
Værdi for pengene i budgetklassen
I den prisvenlige ende af skalaen får man mest værdi ved at kigge efter mærker som Sandberg, hvor man kan finde pålidelige 10.000 mAh modeller til hverdagsbrug. Her er det vigtigt ikke at gå på kompromis med sikkerhedscertificeringer, da billige ubrandede batterier ofte har en lavere reel kapacitet end angivet.
Investering i premium-løsninger
Når man bevæger sig op i premium-segmentet, betaler man for hastighed og holdbarhed. En Anker 737 er et eksempel på en investering i teknologi, der reducerer opladningstiden markant via høj watt-input. For powerstations betyder premium ofte overgangen til LiFePO4 kemi, som forlænger produktets levetid med flere år.
Hvilke kabler og stiktyper skal man bruge?
Valget af kabel er kritisk, da et forkert kabel kan begrænse opladningshastigheden uanset hvor kraftig din powerbank eller powerstation er. For moderne enheder er USB-C til USB-C kabler standarden for høj effekt (Power Delivery), mens USB-A til USB-C stadig bruges til ældre udstyr. Ved brug af powerstations skal man sikre sig, at AC-kablerne er i god stand og dimensioneret til den belastning, apparatet kræver.
| Kabeltype | Anvendelse | |||
|---|---|---|---|---|
| USB-A til USB-C | Ældre smartphones, earbuds | 10W - 18W | ||
| USB-C til USB-C (PD) | Laptops, nyere iPhones/Android | 60W - 240W | iPhone 14 og ældre | 20W - 30W |
| AC Strømkabel (Schuko) | Kaffemaskiner, kølebokse | Op til 2300W (afh. af station) |
Betydningen af Power Delivery (PD)
USB-C PD er en protokol, der tillader enheden og opladeren at "forhandle" den højeste sikre spænding. Hvis du bruger et billigt kabel uden PD-chip i en Belkin BoostCharge, vil systemet automatisk nedgradere hastigheden til et minimum for at undgå overophedning. Det er derfor essentielt at bruge kabler, der eksplicit understøtter den ønskede watt-effekt.
Kabelstyring ved powerstations
Når man bruger en powerstation i felten, anbefales det at bruge korte, tykke kabler for at minimere spændingsfald. Ved solcelleopladning er det ligeledes vigtigt at bruge de specifikke DC-kabler, der følger med systemet, da standard USB-kabler ikke kan håndtere den mængde strøm, som et stort solpanel genererer.
Hvad bruges en powerbank konkret til i hverdagen?
En powerbank bruges primært som en mobil energireserve til små elektroniske enheder, der understøtter USB-opladning. Den mest udbredte anvendelse er at forlænge batterilevetiden på smartphones og tablets under transport eller rejser, hvor adgang til en fast stikkontakt er begrænset. Udover telefoner bruges de i stigende grad til trådløse earbuds, smartwatches og mindre håndholdte konsoller.
| Enhedstype | Typisk behov | Anbefalet Powerbank-type |
|---|---|---|
| Smartphone | 5W - 25W | 10.000 mAh / Slim design |
| Tablet (iPad/Android) | 18W - 30W | 20.000 mAh / USB-C PD |
| Trådløse Earbuds | 5W | 5.000 mAh / Mini model |
| Bærbar Computer | 45W - 100W | 25.000+ mAh / Høj effekt |
Hvilken powerbank anbefales til forskellige brugere?
Til den gennemsnitlige bruger, der primært skal sikre sig mod et fladt batteri på telefonen, anbefales en model i 10.000 mAh klassen med USB-C output. For den rejsende eller power-bruger, der har flere enheder med, er modeller som Belkin BoostCharge på 20.000 mAh et stærkt valg, da de balancerer kapacitet og vægt optimalt.
Hvor lang tid holder en powerbank strøm?
En opladet powerbank kan holde på strømmen i flere måneder, men der sker et naturligt selvudladningstab over tid. Typisk mister Li-ion og LiPo batterier mellem 2 % og 5 % af deres kapacitet per måned, når de ikke er i brug. For at maksimere levetiden anbefales det at opbevare powerbanken ved 50-70 % opladning frem for helt fuld eller helt tom.
Hvor lang tid tager det at oplade en powerbank på 20.000 mAh?
Opladningstiden for en 20.000 mAh powerbank varierer drastisk afhængigt af, om enheden understøtter hurtigopladning og hvilken væglader der anvendes. Med en standard 5W eller 10W lader kan det tage over 20 timer at fylde batteriet helt op. Ved brug af en moderne USB-C PD lader på 30W eller 65W kan opladningstiden reduceres til mellem 4 og 8 timer, forudsat at powerbanken selv understøtter høj input-wattage.
| Lader Type | Input Effekt (est.) | Estimeret Opladningstid (20.000 mAh) |
|---|---|---|
| Standard USB-A | 10W | ~ 20+ timer |
| USB-C PD (Medium) | 18W - 30W | ~ 8-12 timer |
| USB-C PD (Høj) | 65W+ | ~ 4-6 timer |
Faktorer der påvirker opladningshastigheden
Det er vigtigt at forstå, at det svageste led i kæden bestemmer hastigheden. Hvis du bruger en kraftig 100W væglader til en powerbank, der kun kan modtage 18W, vil den stadig lade med 18W. For at opnå de hurtigste tider skal både vægladeren, kablet og selve powerbanken understøtte den samme standard. En Anker 737 er et eksempel på en enhed, der prioriterer ekstrem høj input- og output-hastighed.
Hvad definerer en kraftig powerbank?
En "kraftig" powerbank defineres ikke kun ved mAh (kapacitet), men i høj grad ved dens Watt-output. En model med 40.000 mAh er kapacitetsmæssigt stor, men hvis den kun leverer 15W, kan den ikke lade en laptop. En virkelig kraftig powerbank kombinerer høj kapacitet (typisk over 20.000 mAh) med et output på 65W til 140W via USB-C, hvilket gør den i stand til at drive krævende hardware.
Kan en powerbank bruges til alle telefoner?
Ja, en powerbank kan i princippet bruges til alle telefoner, så længe man har det korrekte kabel eller adapter. Da næsten alle moderne smartphones bruger enten USB-C (Android og nyere iPhones) eller Lightning (ældre iPhones), er kompatibiliteten universel via disse standarder. Det er dog vigtigt at bemærke, at opladningshastigheden vil variere afhængigt af, om telefonen og powerbanken understøtter samme hurtigopladningsteknologi.
| Telefon Type | Stiktype | Krav til Powerbank |
|---|---|---|
| Moderne Android / iPhone 15+ | USB-C | USB-C port (PD anbefales) |
| Ældre iPhone (før 15) | Lightning | USB-A eller USB-C med Lightning kabel |
| Gamle smartphones | Micro-USB | USB-A port med Micro-USB kabel |
Hvilken lille powerbank er den bedste?
Den "bedste" lille powerbank afhænger af, om du prioriterer ekstrem kompakthed eller en balance mellem størrelse og strøm. Til nødstrøm er modeller på 5.000 mAh ideelle, da de ofte kan ligge i lommen uden at genere. En Zagg Powerstation Mini er et eksempel på en kompakt løsning, der stadig leverer effektiv strøm til hurtige boosts.
Overvejelser om spænding og sikkerhed
Selvom de fleste telefoner kan lades med enhver powerbank, bør man bruge anerkendte mærker for at sikre, at enheden har indbygget overspændingsbeskyttelse. Billige, ubrandede modeller kan i værste fald skade telefonens batteri ved ikke at regulere spændingen korrekt. Kvalitetsmærker som Belkin implementerer sikkerhedskredsløb, der stopper strømmen, når batteriet er fuldt.
Hvilken powerstation skal man vælge til camping og outdoor?
Til camping bør man vælge en powerstation baseret på det samlede energiforbrug (Wh) af ens udstyr og behovet for AC-udtag. En mindre station er velegnet til opladning af gadgets, LED-lys og små kølebokse, mens større modeller er nødvendige, hvis man skal drive kaffemaskiner eller elektriske varmekilder. Det anbefales kraftigt at vælge LiFePO4 batterier til outdoor brug, da de tåler flere ladecyklusser og er mere stabile under varierende temperaturer.
| Modeltype | Kapacitet (Wh) | Bedst til... | Opladningsmuligheder |
|---|---|---|---|
| Kompakt Station | 200 - 500 Wh | Laptops, smartphones, små lamper | Netstrøm, Solceller |
| Mellemklasse | 500 - 1.500 Wh | Kølebokse, CPAP-maskiner, værktøj | Netstrøm, Solceller, Bil |
| Topmodeller / Heavy Duty | 2.000+ Wh | El-grill, store køleskabe, backup strøm | Hurtig netopladning, Store solpaneler |
Solcelle integration
En af de største fordele ved en powerstation til camping er muligheden for solcelle opladning. Ved at tilslutte kompatible solpaneler kan man skabe et autonomt energisystem. Dette er essentielt på længere ture, hvor adgang til 230V netstrøm er ikke-eksisterende. Man bør her kigge efter controllere i stationen, som optimerer strømudvindingen fra panelerne.
Eksempler på driftstid for campingudstyr
For at forstå den reelle værdi af Wh (Watt-timer), kan man se på konkrete forbrugseksempler. En typisk 1024 Wh station kan teoretisk drive en 60W køleboks i ca. 17 timer, forudsat at kompressoren kører konstant. I praksis vil det være længere, da termostaten slår fra og til. For dem der ønsker mere information om specifikke mærker, kan man læse om EcoFlow powerstations til camping.
Hvordan konverterer man mAh til Wh og hvad betyder det for dig?
Konvertering fra mAh (milliampere-timer) til Wh (Watt-timer) kræver kendskab til batteriets spænding (V), da formlen er: (mAh * V) / 1000 = Wh. Da de fleste powerbanks bruger Li-ion celler med en nominel spænding på 3,7V, vil en 20.000 mAh powerbank svare til ca. 74 Wh. Denne beregning er vigtig, fordi flyselskaber ofte har en grænse på 100 Wh for batterier i håndbagagen.
| Kapacitet (mAh) | Spænding (V) | Energi i Wh | Fly-status (typisk) |
|---|---|---|---|
| 10.000 mAh | 3,7 V | 37 Wh | Tilladt |
| 20.000 mAh | 3,7 V | 74 Wh | Tilladt |
| 27.000 mAh | 3,7 V | 99,9 Wh | Grænsetilfælde / Tilladt |
| 40.000 mAh | 3,7 V | 148 Wh | Kræver ofte tilladelse |
Hvorfor bruge Wh i stedet for mAh?
Wh er et mere præcist mål for den samlede energi, fordi det tager højde for spændingen. Når man sammenligner en powerbank med en powerstation, giver mAh ingen mening, da spændingsniveauet i en powerstation (ofte 12V eller højere internt) er langt højere end i en lille powerbank. Derfor angives alle powerstations udelukkende i Wh.
Praktisk betydning for opladningshastighed
Mens Wh fortæller dig, hvor meget energi der er lagret, fortæller Watt (W) dig, hvor hurtigt man kan bruge det. En powerbank med 100W output kan lade en laptop hurtigt, selvom den har samme Wh som en langsommere model. For dem der leder efter høj ydelse til deres mobile kontor, er det relevant at se på valg af powerbank til bærbar computer.
Hvilke batterityper findes der: LiPo, Li-ion og LiFePO4?
Valget af batterikemi definerer enhedens levetid, sikkerhed og vægt. Lithium polymer (LiPo) bruges primært i kompakte powerbanks pga. fleksibiliteten i formen. Traditionel Lithium-ion (Li-ion) findes i mange mellemliggende produkter. LiFePO4 (Lithium Iron Phosphate) er den nye standard for powerstations, da det tilbyder en ekstremt høj cykluslevetid — ofte 3.000+ ladecyklusser før kapaciteten falder til 80 %, modsat Li-ion der typisk når 500-1.000 cyklusser.
| Batteritype | Levetid (Cyklusser) | Sikkerhed/Stabilitet | Vægt/Densitet |
|---|---|---|---|
| LiPo | Lav til Medium | Medium | Meget høj (let) |
| Li-ion | Medium | Høj | Høj |
| LiFePO4 | Meget Høj | Ekstremt Høj | Lavere (tungere) |
Fordele ved LiFePO4 i powerstations
For en bruger, der investerer i en dyr powerstation, er LiFePO4 den vigtigste specifikation. Det betyder, at man kan lade og aflade stationen dagligt i mange år uden mærkbar degradering. Denne kemi er mere termisk stabil, hvilket reducerer risikoen for overophedning under tung belastning.
LiPo og hverdagens powerbanks
I den mindre skala, hvor man køber en Zagg Powerstation Mini, er LiPo det foretrukne valg. Det tillader producenten at lave enheder der er så små, at de kan ligge i en lille taske uden at fylde. Her prioriteres bærbarhed over den absolutte levetid i antal cyklusser.
Hvad skal man kigge efter ved køb af powerbank?
Ved køb af en powerbank bør man prioritere tre faktorer: kapacitet (mAh), output-hastighed (Watt) og port-udvalg. Det er essentielt at tjekke, om powerbanken understøtter hurtigopladning via USB-C, da dette muliggør effektiv opladning af både telefoner og laptops. Man bør vælge en kapacitet baseret på ens faktiske behov for at undgå unødig vægt i tasken.
| Kriterium | Prisvenlige modeller | Premium-valg |
|---|---|---|
| Kapacitet | 5.000 - 10.000 mAh | 20.000 - 40.000 mAh |
| Porte | 1x USB-A, 1x USB-C | Flere USB-C, Wireless Qi |
| Output | 10W - 20W | 65W - 140W |
| Materiale | Plastik | Aluminium / Forstærket polymer |
Vigtigheden af USB-C Power Delivery (PD)
USB-C PD er en standard, der tillader højere spænding og strømstyrke. Hvis du ejer en moderne iPhone eller Samsung, vil en PD-kompatibel powerbank som Belkin BoostCharge kunne lade din telefon fra 0 til 50 % på under 30 minutter, hvorimod en gammel USB-A model ville bruge over en time.
Trådløs opladning (MagSafe/Qi)
For brugere af nyere smartphones er magnetisk trådløs opladning en stor bekvemmelighed. Det eliminerer behovet for kabler, når man blot skal have et hurtigt boost. Man bør dog være opmærksom på, at trådløs opladning er mindre effektiv end kablet opladning, da en del af energien går tabt som varme.
Hvilken powerstation er bedst i test 2026?
De bedste powerstations i 2026 kendetegnes ved en kombination af høj ladehastighed (input), stabil inverter-output (Pure Sine Wave) og brug af LiFePO4 batterier. Modeller der topper testlisterne, gør det ofte på grund af deres evne til at blive fuldt opladet via stikkontakten på under to timer. En "Pure Sine Wave" inverter er kritisk for følsom elektronik som laptops og medicinsk udstyr.
| Kategori | Anbefalet Feature | Hvorfor? |
|---|---|---|
| Opladning | Fast Charge / X-Stream | Minimerer ventetid ved netopladning |
| Inverter | Pure Sine Wave | Beskytter elektronik mod spændingsstøj |
| Batteri | LiFePO4 | Giver 3-5 gange længere levetid end Li-ion |
| App-styring | WiFi / Bluetooth App | Overvågning af forbrug i realtid |
Pure Sine Wave vs. Modified Sine Wave
En vigtig teknisk detalje er inverterens bølgeform. Billige powerstations bruger ofte "Modified Sine Wave", som kan skabe støj i lydudstyr eller få visse strømforsyninger til at overophede. Topmodeller leverer en ren sinusbølge (Pure Sine Wave), hvilket svarer præcis til den strøm, du får fra din vægstikkontakt derhjemme.
Kapacitetsafvigelser i praksis
Det er vigtigt at bemærke, at den nominelle kapacitet sjældent er lig med den brugbare kapacitet. Ifølge data fra 2026 for EcoFlow Delta 3 Plus ses en brugbar kapacitet på ca. 825 Wh ud af de nominelle 1.024 Wh, hvilket svarer til en afvigelse på 19,4 %. Dette skyldes energitab ved konvertering og sikkerhedsmargener i BMS-systemet for at undgå total afladning.
Typiske fejl ved valg af powerbank og powerstation
- At ignorere Watt-output ved laptop-opladning: Mange køber en powerbank med høj mAh, men opdager at den kun leverer 15W. En laptop kræver typisk minimum 30-65W for overhovedet at acceptere opladning via USB-C; uden dette vil computeren enten lade ekstremt langsomt eller slet ikke lade, selvom powerbanken er fuld.
- At forveksle mAh med Wh: Forbrugere sammenligner ofte en powerbank på 20.000 mAh med en powerstation og tror, de er i samme liga. Man skal altid omregne til Wh (Watt-timer) for at få et retvisende billede af den samlede energi, da spændingen varierer mellem produkttyperne.
- Køb af Modified Sine Wave til følsom elektronik: At tilslutte en dyr gaming-laptop eller medicinsk udstyr til en billig powerstation uden Pure Sine Wave kan i værste fald beskadige strømforsyningen i apparatet på grund af den uregelmæssige bølgeform.
- Manglende fokus på batterikemi (LiFePO4): Mange køber billigere Li-ion stationer for at spare penge her og nu, men opdager efter et år, at kapaciteten er faldet drastisk. LiFePO4 koster mere i indkøb, men er økonomisk mere fordelagtig over tid pga. en levetid på ofte 3-5 gange flere cyklusser.
- At undervurdere vægten af store modeller: En powerstation på 2.000 Wh kan veje over 20 kg. Mange køber disse til camping uden at overveje den fysiske transport fra bilen til teltet, hvilket gør enheden upraktisk trods den høje kapacitet.
- Forkert opbevaringstemperatur: En hyppig fejl er at efterlade powerbanks i direkte sollys eller i frostgrader (f.eks. i en bil om vinteren). Ekstreme temperaturer kan permanent skade Lithium-cellerne og reducere den samlede kapacitet markant, selvom enheden stadig kan tænde.
Ofte stillede spørgsmål
Hvor stor skal en powerbank være?
Hvilken powerstation er bedst i test 2026?
Hvad skal man kigge efter ved køb af powerbank?
Hvor mange watt skal en powerbank have?
Er 20000 mAh meget?
Hvornår vælger man powerstation til camping?
Kan en powerbank oplade laptop?
Hvad er forskellen på en powerbank og en powerstation?
- En powerbank leverer DC-strøm via USB til små gadgets som mobiler.
- En powerstation har en inverter, der leverer AC-strøm (230V) til større apparater.