LG skærme: Guide til UltraGear, UltraFine og UltraWide

Opdateret 31-10-2026 · Udarbejdet af Poul Schack, CEO · 17 min. læsning

Forskellen på LG UltraGear, UltraFine og UltraWide ligger i deres primære formål: UltraGear er optimeret til gaming med høj hastighed, UltraFine til professionel farvepræcision og høj opløsning, mens UltraWide fokuserer på et bredere 21:9 format. Denne guide gennemgår serierne for at hjælpe dig med det rette valg.

Hovedpunkter

  • UltraGear er det rette valg til gaming pga. lave responstider (ned til 0,03 ms GtG på OLED) og høj opdateringshastighed.
  • UltraFine-serien prioriterer pixel-densitet og farvepræcision, hvilket gør dem ideelle til fotografer og designere.
  • UltraWide-formatet (21:9) øger produktiviteten ved at erstatte behovet for to separate skærme i mange workflows.

Kort svar

LG opdeler deres skærme i tre hovedserier: UltraGear til gaming (fokus på Hz og responstid), UltraFine til professionelle kreative (fokus på 4K/5K opløsning og farveægthed) og UltraWide til multitasking (bredere format). Mens UltraGear og UltraFine definerer ydeevne og kvalitet, beskriver UltraWide selve skærmformatet, hvorfor man kan finde både gaming- og professionelle modeller i det brede 21:9 format.

Hvad er forskellen på LG UltraGear, UltraFine og UltraWide?

Forskellen på de tre serier ligger i deres primære anvendelsesformål: UltraGear fokuserer på hastighed og reaktionsevne til gaming, UltraFine på visuel præcision og høj opløsning til professionelle, og UltraWide på skærmformatet for at give et bredere synsfelt. Hvor en standard skærm har et 16:9 format, bruger UltraWide typisk 21:9 eller 32:9, hvilket gør dem ideelle til både videoredigering og fordybende spiloplevelser.

Serie Primær Målgruppe Vigtigste Fokus Typiske Paneltyper
LG UltraGear Gamere / Esports Opdateringshastighed & Responstid Nano IPS, OLED, VA
LG UltraFine Designere / Fotografer Farvepræcision & Opløsning IPS, Nano IPS
LG UltraWide Multitaskers / Kreative Skærmareal & Format (21:9) IPS, VA

Praktisk anvendelse af de forskellige serier

For at vælge den rette serie skal man se på, hvordan skærmen indgår i det daglige workflow. En LG UltraGear model som f.eks. en 27" Nano IPS skærm er optimeret til at eliminere ghosting, hvilket er den visuelle efterslæbseffekt, der opstår ved hurtige bevægelser i spil.

Hvis arbejdet derimod kræver absolut farveægthed, er UltraFine-serien det korrekte valg. Her findes modeller som LG Electronics 27US500-W, der prioriterer høj opløsning og præcis gengivelse frem for ekstrem opdateringshastighed. Dette er essentielt for fotografer, hvor en lille farveafvigelse kan ødelægge et slutprodukt.

UltraWide-formatet fungerer som en erstatning for to separate skærme. Det giver mulighed for at have flere vinduer åbne side om side uden en fysisk ramme i midten, hvilket reducerer nakkebevægelser ved multitasking. For gamere betyder det et udvidet perifert synsfelt, hvilket ses i modeller som LG Electronics 34U650A-B.

Hvad man skal være opmærksom på

  • Opløsning vs. Format: En UltraWide skærm er ikke nødvendigvis en højopløsningsskærm; den er blot bredere. Man skal tjekke, om den er WQHD (Wide Quad HD) eller blot UltraWide Full HD.
  • Panelvalg: Nano IPS er en teknologi fra LG, der bruger nanopartikler til at absorbere overflødige lysbølger for at skabe mere præcise farver end standard IPS.
  • Krav til hardware: UltraWide og højopløsningsmodeller kræver mere af grafikkortet, da der skal pushes flere pixels per billede.

Forståelse af LG Electronics økosystem

Når man navigerer i udvalget fra LG Electronics, er det vigtigt at forstå, at serierne ofte overlapper. En UltraWide skærm kan f.eks. være en del af UltraGear-serien, hvis den har 240 Hz, eller en del af UltraFine-serien, hvis den har Thunderbolt 5 og høj opløsning. Modelnavnene følger ofte et mønster, hvor bogstaver som 'G' indikerer Gaming (UltraGear) og 'W' eller 'U' ofte relaterer til Wide eller UltraFine.

Hvilken LG Gaming monitor skal man vælge til forskellige spilgenrer?

Valget af en LG Gaming monitor afhænger af, om du prioriterer rå hastighed til hurtige titler eller visuel kvalitet til storetids-produktioner. Til konkurrencepræget gaming er OLED-paneler med ekstremt lave responstider på 0,03 ms GtG (Grey-to-Grey) det optimale valg, mens Nano IPS er ideelt til dem, der ønsker en balance mellem farver og hastighed i et traditionelt format.

FPS og Esports: Fokus på Hz og Responstid

Til hurtige spil er opdateringshastigheden (Hz) den vigtigste faktor. En højere Hz betyder, at billedet opdateres oftere per sekund, hvilket reducerer motion blur. For dem der søger en kompakt og hurtig løsning, er LG Electronics UltraGear G4 et stærkt valg med 144 Hz.

  • GtG Responstid: Tiden det tager for en pixel at skifte farve. Jo lavere, jo mindre ghosting.
  • Input Lag: Forsinkelsen fra et tastetryk til handlingen ses på skærmen.
  • Adaptive Sync: Teknologi (G-Sync/FreeSync) der synkroniserer skærmens Hz med grafikkortets FPS for at undgå screen tearing.

AAA Gaming og fordybende oplevelser: 4K og OLED

For spillere der prioriterer grafik, er 4K OLED den nuværende guldstandard. Modeller som LG Electronics 32GS95UV-B kombinerer ekstremt høj opløsning med OLED's perfekte sorte niveauer. Ifølge tekniske specifikationer fra LG (2026) giver OLED-paneler en markant fordel i mørke omgivelser pga. deres evne til at slukke pixels helt.

Model Panel Opløsning Opdatering Responstid (GtG)
32GS95UV-B OLED 4K UHD 240 Hz 0.03 ms
32GQ950P-B Nano IPS 4K UHD 160 Hz 1 ms
27G850A-B Nano IPS 4K UHD 240 Hz 1 ms

Hvad gør LG UltraGear evo serien unik i 2026?

LG UltraGear evo-serien adskiller sig ved at bringe professionel skærmteknologi, såsom ekstrem høj opløsning og Hyper Mini LED, ind i gaming-segmentet. Hvor standard UltraGear fokuserer på traditionel gaming, er evo-serien designet til avancerede brugere, der kræver både ekstremt høj pixel-densitet (PPI - Pixels Per Inch) og en lysstyrke, der kan matche HDR-indhold i dagslys.

Hyper Mini LED og Lysstyrke

En af de mest markante nyheder er 27GM950B modellen. Denne skærm benytter Hyper Mini LED, som består af tusindvis af små lysdioder bag panelet, der kan styres i zoner (Local Dimming). Dette resulterer i en peak lysstyrke på 1250 nits, hvilket er væsentligt højere end standard IPS-skærme. DisplayHDR 1000 certificeringen sikrer, at highlights i spil fremstår ekstremt intense uden at vaske resten af billedet ud.

Dual Mode: Fleksibilitet mellem Hz og Opløsning

En unik funktion i de nye evo-modeller er Dual Mode. Denne teknologi tillader brugeren at skifte mellem to forskellige driftsformer på samme panel. For eksempel kan man køre 5K opløsning ved 165 Hz til cinematiske oplevelser, og derefter skifte til en lavere opløsning for at opnå 330 Hz til kompetitiv esport. Dette eliminerer behovet for at eje to separate skærme.

Egenskab Standard UltraGear (IPS) UltraGear evo (Hyper Mini LED)
Peak Lysstyrke Typisk 350-600 nits Op til 1250 nits
Kontrast Standard IPS kontrast Høj (pga. Local Dimming)
Opløsning FHD / QHD / 4K Op til 5K (5120x2880)
Refresh Rate Fast eller variabel Hz Dual Mode (f.eks. 165Hz/330Hz)

Hvornår er en LG UltraWide skærm det bedste valg?

En LG UltraWide skærm er det optimale valg, når arbejdsflowet kræver flere vinduer åbne samtidigt, eller når man ønsker et bredere synsfelt i spil (FOV - Field of View). Med et 21:9 format giver en 34" UltraWide omtrent samme vertikale højde som en 27" skærm, men med betydeligt mere horisontal plads, hvilket reducerer behovet for en dual-monitor opsætning.

Produktivitet og Multitasking

For professionelle i kontormiljøer er UltraWide formatet en effektiv måde at håndtere store regneark eller tidslinjer i videoredigeringsprogrammer. Ved at bruge en Ultrawide fremfor to skærme undgår man den fysiske ramme (bezel) i midten, hvilket giver en uafbrudt visuel oplevelse. Modeller som 34WR50QK-B med VA-panel tilbyder god kontrast til kontorbrug.

Gaming i UltraWide format

I gaming giver 21:9 formatet en fordel i simulationer og RPG'er, da man ser mere af omgivelserne. De nyeste OLED UltraWide modeller, såsom UltraWide 5K2K OLED, kombinerer dette format med høj opdateringshastighed og en responstid på 0,03 ms GtG. Dette skaber en oplevelse, hvor bevægelser er flydende, mens det brede format øger fordybelsen.

Format Aspekt Ratio Typisk Anvendelse Fordel over 16:9
Standard 16:9 Generelt brug / FPS Gaming Maksimal kompatibilitet
UltraWide 21:9 Multitasking / Sim-Racing Mere horisontalt overblik
Super UltraWide 32:9 Ekstrem multitasking Svarer til to 27" skærme

Hvilke LG UltraFine modeller er bedst til professionelt arbejde?

LG UltraFine serien er designet specifikt til farvepræcision, høj opløsning og sømløs integration med high-end hardware via Thunderbolt. For fotografer, videoredigerere og grafikere er det afgørende, at skærmen kan gengive farver korrekt (Color Accuracy), hvilket opnås gennem Nano IPS teknologien og omfattende dækning af farverum som sRGB og DCI-P3.

4K og høj opløsning til Kreativt Arbejde

Høj opløsning er ikke kun et spørgsmål om skarphed, men om plads. En UltraFine 4K skærm giver mulighed for at se detaljer i højopløselige billeder uden konstant at zoome. For dem der arbejder med Mac eller high-end PC'er, tilbyder modeller som LG Electronics 27US500-W en skarp 4K oplevelse på et 27" panel, hvilket giver en høj pixel-densitet. Pixel-densitet refererer til antallet af pixels per tomme (PPI), hvilket direkte påvirker, hvor glat tekst og fine linjer fremstår.

Til mere omfattende projekter er LG Electronics 27UQ850V-W et stærkt alternativ, der kombinerer høj opløsning med professionel farvegengivelse. For brugere, der kræver maksimalt arbejdsområde uden at gå på kompromis med detaljegraden, er LG Electronics 32U990A-S med 6K opløsning det optimale valg, da det giver markant mere vertikal og horisontal plads end traditionel 4K.

Thunderbolt 5 og Forbindelsesmuligheder

En af de største fordele ved UltraFine serien er integrationen af Thunderbolt. De nyeste modeller i 2026 introducerer Thunderbolt 5, som muliggør ekstremt høje dataoverførselsrater og strømforsyning til bærbare computere via et enkelt kabel. Dette reducerer kabelrod på skrivebordet markant.

I praksis betyder dette, at man kan overføre massive videofiler fra eksterne drev gennem skærmens hub, mens computeren oplades samtidigt. For professionelle betyder det en mere stabil arbejdsstation, hvor færre kabler mindsker risikoen for forbindelsesfejl under kritiske deadlines.

Model Opløsning Paneltype Særlig Funktion
40U990A-W 5K2K IPS Thunderbolt 5
32UQ850V-W 4K UHD IPS Farvekalibrering
32U990A-S 6K UHD Nano IPS Ekstrem PPI

Valg af model baseret på arbejdsgang

For at vælge den rette UltraFine model bør man overveje følgende scenarier:

  • Fotoredigering og Retouching: Her er Nano IPS paneler ideelle, da de minimerer farveskift ved forskellige betragtningsvinkler. Modeller med 4K eller højere sikrer, at man kan spotte støj i billederne uden zoom.
  • Videoproduktion og Color Grading: Her er dækningen af DCI-P3 (en farvestandard brugt i digitale biografer) essentiel. Thunderbolt-integrationen er her kritisk for hurtig overførsel af råmateriale.
  • Grafisk Design og UI/UX: En 5K2K eller 6K skærm giver plads til både designværktøjer og det aktuelle projekt side om side, hvilket reducerer behovet for at skifte mellem vinduer.

Hvordan sammenligner 5K2K skærme sig med traditionelle 4K skærme?

En 5K2K skærm (opløsning 5120 x 2160) fungerer som en mellemting mellem en standard 4K UltraWide og en fuld 5K skærm. Den giver den samme vertikale opløsning som 4K, men tilføjer ekstra horisontal plads. Dette betyder, at man bevarer den høje billedkvalitet fra 4K, mens man får fordelene ved et UltraWide format uden at gå på kompromis med pixel-tætheden.

Fordele ved 5K2K i Workflow

I professionelle sammenhænge betyder 5K2K, at man kan have en fuld 4K videofremvisning i midten af skærmen og stadig have plads til værktøjspaletter og tidslinjer i siderne. Dette er en markant forbedring over traditionelle UltraWide QHD (2560 x 1440) skærme, hvor den vertikale opløsning er lavere, hvilket kan føles klaustrofobisk for brugere vant til 4K.

Tekniske Krav og Hardware

Det er vigtigt at bemærke, at 5K2K kræver betydeligt mere af grafikkortet (GPU) end en standard 4K skærm. For at køre disse opløsninger flydende, især i gaming med modeller som 39GX950B, anbefales det at bruge moderne GPU'er med understøttelse af DisplayPort 2.1 eller HDMI 2.1 for at undgå flaskehalse i båndbredden.

Specifikation 4K UHD (Standard) 5K2K (UltraWide) 5K (Professionel)
Opløsning 3840 x 2160 5120 x 2160 5120 x 2880
Aspekt Ratio 16:9 21:9 16:9 (eller lign.)
Pixel-areal Basis ~33% mere horisontalt Betydeligt højere vertikalt

Hvilke panelteknologier bruger LG, og hvad betyder de for billedet?

LG anvender forskellige panelteknologier afhængig af seriens mål: IPS (In-Plane Switching) til brede betragtningsvinkler, Nano IPS for forbedrede farver, OLED for uendelig kontrast, og VA (Vertical Alignment) for dybe sorte niveauer i budgetmodeller. Valget af panel påvirker direkte både farvegengivelsen og hvor hurtigt skærmen kan reagere.

Nano IPS vs Standard IPS

Nano IPS er en videreudvikling af standard IPS, hvor LG tilføjer et lag af nanopartikler i panelet. Disse partikler absorberberer overflødige bølgelængder af lys, hvilket resulterer i mere mættede og præcise farver. Dette er essentielt for både gaming-skærme som LG Electronics 32GQ950P-B og professionelle UltraFine modeller.

I praksis betyder valget af Nano IPS, at farverne fremstår mere levende uden at miste naturlighed. Det er særligt relevant for brugere, der arbejder med farvegraduering eller spiller spil med høj visuel detaljegrad, som f.eks. på LG Electronics 27G850A-B.AEU. Standard IPS er derimod det ideelle valg til kontorbrug, hvor stabilitet i billedet og brede betragtningsvinkler prioriteres over ekstrem farveintensitet, hvilket ses i modeller som LG Electronics 27US500-W.

OLED: Den ultimative kontrast

OLED (Organic Light Emitting Diode) adskiller sig ved at være selvlysende. Hver enkelt pixel kan tændes og slukkes individuelt, hvilket giver en kontrastratio, der i teorien er uendelig. Dette eliminerer lyslekkage omkring lyse objekter på mørk baggrund (blooming), hvilket gør det overlegent til HDR-indhold.

For gameren betyder OLED en ekstremt lav responstid, da pixels skifter tilstand næsten øjeblikkeligt. Dette minimerer ghosting (sløring af hurtige objekter) markant. Et eksempel på denne teknologi er LG Electronics 34GX900A-B, hvor den dybe sort skaber en mere immersiv oplevelse i mørke spilmiljøer. For dem, der søger maksimalt refresh rate kombineret med OLED, er LG Electronics 32GS95UV-B et relevant valg.

VA og IPS Black: Specialiserede løsninger

VA (Vertical Alignment) paneler er kendt for deres evne til at producere dybere sort end standard IPS, hvilket gør dem velegnede til film og budgetvenlige gaming-skærme som LG Electronics 34WR50QK-B. En ulempe ved VA er dog ofte en snævrere betragtningsvinkel og langsommere responstid.

Som modvægt findes IPS Black, en teknologi der reducerer lyslekkage i IPS-paneler for at nærme sig VA-panelets kontrast. Dette er især nyttigt i professionelle setups, hvor man ønsker både farvepræcision og dybere sorte toner, hvilket ses i LG Electronics 40WT95UF-W.

Paneltype Kontrast Farvepræcision Responstid Betragtningsvinkel
IPS Middel Høj Hurtig Meget bred
Nano IPS Middel Meget høj Meget hurtig Meget bred
VA Høj Middel Langsommere Snæver
OLED Uendelig Ekstremt høj Ultrahurtig Bred

Hvilken kabling og tilbehør kræves for at udnytte LG skærme fuldt ud?

For at opnå de lovede specifikationer, især ved 4K/5K opløsning og høje opdateringshastigheder, er valget af kabel kritisk. HDMI 2.1 og DisplayPort 1.4 (eller 2.1 i nyere modeller) er nødvendige for at understøtte båndbredden til høj Hz uden at kompromittere farvedybden eller opløsningen.

HDMI 2.1 vs DisplayPort

HDMI 2.1 er essentielt for brugere med konsoller (PS5/Xbox Series X), da det muliggør 4K ved 120 Hz. For PC-brugere er DisplayPort ofte foretrukket til UltraGear serierne, da det typisk understøtter højere opdateringshastigheder og mere stabil Adaptive Sync. Ved brug af UltraFine modeller med Thunderbolt 5 kan et enkelt kabel håndtere både billede, data og strøm.

Kabeltype Max Opløsning/Hz (Typisk) Primær Fordel Anbefalet til
HDMI 2.0 4K @ 60 Hz Universel kompatibilitet Kontorbrug / Budget
HDMI 2.1 4K @ 120/144 Hz Konsol-optimering Gaming Konsoller
DisplayPort 1.4 4K @ 144+ Hz Højeste PC ydeevne UltraGear Gaming
Thunderbolt 5 5K/8K + Strøm Single-cable setup UltraFine Professionel

Væghængning og Ergonomi

De fleste LG skærme følger VESA (Video Electronics Standards Association) standarden for vægmontering. Dette er vigtigt for både ergonomi og pladsoptimering på skrivebordet. Ved køb af store UltraWide modeller anbefales det at tjekke vægten, da nogle billigere monitorarme ikke kan bære de tunge 34" eller 49" paneler.

Hvordan fordeler prisklasserne sig mellem LG's serier?

Prisstrukturen hos LG følger teknologiniveauet, hvor budgetklassen dækker standard IPS/VA skærme til kontorbrug, mens premiumklassen omfatter OLED og 5K-paneler. Investeringen i en højere prisklasse afspejles typisk i panelteknologien (f.eks. fra VA til Nano IPS eller OLED) og den samlede pixel-densitet.

Budget vs Mellemklasse

I budgetklassen finder man ofte Full HD eller Quad HD skærme med 60-100 Hz, ideelle til hjemmekontoret. Mellemklassen introducerer Nano IPS (en teknologi, der bruger nanopartikler til at absorbere overflødige lysbølger for mere præcise farver) og højere opdateringshastigheder (144-165 Hz), hvilket gør dem velegnede til casual gaming og generelt kreativt arbejde. Her finder man ofte modeller som LG UltraGear G4, der balancerer pris og ydeevne.

Premium og High-End

High-end segmentet domineres af OLED UltraGear og 5K UltraFine modeller. Her betaler man for teknologier som Hyper Mini LED (en avanceret baggrundsbelysning med tusindvis af små dioder for bedre kontrast), Thunderbolt 5 og ekstremt lave responstider. For professionelle grafikere er LG Electronics 32U990A-S med 6K opløsning et eksempel på denne klasse. Gaming-entusiaster vil i stedet kigge mod LG Electronics 34GX900A-B, hvor OLED-panelet sikrer perfekt sortniveau. Disse skærme er rettet mod professionelle og entusiaster, hvor præcision og ydeevne er vigtigere end pris.

Hvad betyder prisforskellen i praksis?

Når man bevæger sig op i prisklasserne, skifter fokus fra blot at have et billede til at have maksimal kontrol over billedkvaliteten. Følgende afvejninger er centrale:

  • Farvepræcision: Budgetmodeller dækker ofte standard sRGB, mens premium-serier som UltraFine understøtter bredere farverum (f.eks. DCI-P3), hvilket er kritisk for videoredigering.
  • Input Lag: I budgetklassen accepteres et højere input lag (forsinkelsen fra musetryk til handling på skærmen). High-end UltraGear modeller minimerer dette til næsten nul.
  • Pixel-densitet: En 4K eller 5K skærm i premiumklassen giver en langt højere PPI (Pixels Per Inch), hvilket betyder, at tekst fremstår knivskarp uden synlige pixels.
Klasse Typisk Teknologi Anvendelse Prisniveau
Budget IPS / VA (FHD/QHD) Kontor / Studie Lav
Mellemklasse Nano IPS (QHD/4K) Casual Gaming / Design Medium
Premium OLED / 5K / Mini LED Esports / Pro-kreativ Høj

Hvilken hardware er kompatibel med LG's high-end skærme?

Kompatibiliteten afhænger primært af grafikkortets (GPU) evne til at drive den specifikke opløsning og opdateringshastighed. En 4K OLED skærm med 240 Hz kræver et moderne high-end grafikkort for at udnytte panelets fulde potentiale uden at opleve fald i billedhastigheden.

GPU Krav til Opløsninger

For at køre en UltraWide 5K2K skærm flydende, kræves der betydelig VRAM (Video RAM), som er den dedikerede hukommelse på grafikkortet til behandling af billeddata. Brugere af ældre grafikkort kan opleve, at de må sænke opløsningen eller bruge DLSS (Deep Learning Super Sampling) eller FSR (FidelityFX Super Resolution) teknologier for at opnå acceptable billedrater. Disse teknologier bruger AI-opskalering til at øge ydeevnen uden et stort tab i visuel kvalitet.

Ved valg af en ekstremt hurtig skærm som LG Electronics 32GX870A-B, er det afgørende at hardwaren understøtter den høje opdateringshastighed via de korrekte porte. Til UltraFine modeller med Thunderbolt 5 er det vigtigt, at den bærbare computer understøtter denne standard for at få fuld båndbredde til dataoverførsel og strøm.

Operativsystem og Skalering

Windows og macOS håndterer skalering forskelligt. På en UltraFine 5K skærm vil macOS typisk give den mest skarpe tekstgengivelse pga. Apples optimering af pixel-densitet, mens Windows-brugere ofte skal justere DPI-skaleringen (Dots Per Inch) manuelt for at undgå, at ikoner og tekst bliver for små på højopløselige paneler.

For professionelle brugere, der vælger modeller som LG Electronics 32U990A-S med 6K opløsning, er det vigtigt at sikre, at GPU'en understøtter denne specifikke pixelmængde for at undgå sort skærm eller begrænset opdateringshastighed.

Hardware-overvejelser i praksis

Når man kombinerer hardware med high-end paneler, bør man være opmærksom på følgende afvejninger:

  • Båndbredde: HDMI 2.1 er nødvendig for at køre 4K i 120Hz eller højere uden komprimering.
  • Strømforsyning: Thunderbolt-porte på bærbare computere kan ofte oplade computeren samtidigt med, at de driver en LG Electronics 27UQ850V-W, men dette kræver, at computerens strømforsyning matcher skærmens Power Delivery.
  • Synkronisering: For at undgå screen tearing (billedrivning), skal GPU'en understøtte G-Sync eller FreeSync, hvilket er essentielt for LG Electronics 32GS95UV-B.
Skærmtype Anbefalet GPU / Port OS Overvejelse
UltraGear OLED 4K Moderne High-end GPU / HDMI 2.1 G-Sync/FreeSync aktivering
UltraWide 5K2K High-end GPU / DP 1.4+ Vinduesstyring (FancyZones)
UltraFine High-res Thunderbolt 3/4/5 port macOS Retina skalering

Typiske fejl ved valg af LG skærm

  1. At ignorere paneltypen i UltraWide: Mange køber en UltraWide uden at tjekke om det er VA eller IPS. VA-paneler har bedre kontrast, men kan lide "black smearing" ved hurtige bevægelser, hvilket gør dem uegnede til hurtig gaming sammenlignet med Nano IPS eller OLED.
  2. Overvurdering af opløsning på små skærme: At købe en 4K skærm i 24" størrelse kan føre til problemer med skalering, hvor tekst bliver for lille at læse uden ekstrem Windows-skalering, hvilket kan gøre billedet uskarpt.
  3. Manglende tjek af kabelstandarder: At købe en high-end UltraGear OLED 240Hz skærm, men bruge et gammelt HDMI 2.0 kabel, som begrænser opdateringshastigheden til 60Hz eller 120Hz i 4K.
  4. Forveksling af UltraFine og UltraWide: Nogle brugere antager, at alle brede skærme er "UltraFine". UltraFine handler om kvalitet/opløsning, mens UltraWide handler om det fysiske format (21:9).
  5. At overse Thunderbolt-fordelen i UltraFine: Professionelle køber ofte en UltraFine skærm, men glemmer at udnytte Thunderbolt-porten til at oplade deres laptop og overføre data samtidigt.

Ofte stillede spørgsmål

Er LG UltraFine 4K god til gaming?
UltraFine 4K er primært designet til kreativt arbejde med fokus på farvepræcision og opløsning. Selvom man kan game på dem, mangler de typisk den høje opdateringshastighed (Hz) og lave responstid, som findes i UltraGear-serien.
Hvilken størrelse er bedst til en UltraWide skærm?
34 tommer betragtes ofte som 'sweet spot' for UltraWide (21:9), da det giver betydeligt mere plads end en 27" skærm uden at kræve et ekstremt stort skrivebord. Til maksimalt overblik findes modeller op til 49".
Hvad betyder OLED i LG UltraGear?
OLED betyder, at hver pixel er selvlysende, hvilket giver perfekt sort og uendelig kontrast. I UltraGear-serien muliggør dette ekstremt lave responstider på 0,03 ms GtG, hvilket eliminerer ghosting i hurtige spil.
Kan jeg bruge en LG UltraFine skærm med en Windows PC?
Ja, LG UltraFine skærme fungerer med Windows, men nogle modeller er optimeret til macOS (f.eks. via Thunderbolt). Windows-brugere skal ofte justere DPI-skaleringen manuelt for at få den rette tekststørrelse på 4K/5K paneler.
Hvad er Dual Mode i de nye LG skærme?
Dual Mode tillader brugeren at skifte mellem to forskellige driftsformer. Man kan f.eks. køre i høj opløsning (5K) ved en moderat opdateringshastighed til arbejde, og skifte til en lavere opløsning med ekstremt høj Hz (f.eks. 330Hz) til esport.
Hvorfor vælge Nano IPS frem for standard IPS?
Nano IPS bruger nanopartikler til at absorbere overflødige lysbølgelængder, hvilket resulterer i mere præcise og mættede farver. Det giver en bedre visuel oplevelse i både high-end gaming og professionelt designarbejde.
Hvilket kabel skal jeg bruge til en 4K 144Hz LG skærm?
For at opnå 4K ved 144Hz eller højere anbefales DisplayPort 1.4 eller HDMI 2.1. Ældre HDMI 2.0 kabler vil typisk begrænse dig til 60Hz i 4K opløsning.

Hvad er forskellen på LG UltraGear, UltraFine og UltraWide?

  • UltraGear fokuserer på gaming-ydeevne (hastighed), UltraFine på professionel præcision (opløsning/farver), og UltraWide beskriver det brede 21:9 format.
  • Man kan kombinere disse, f.eks. ved at have en UltraGear skærm i UltraWide-format.