Hukommelseskort til kamera: Guide til 4K-video, serieoptagelse og RAW

Udgivet 04-11-2026 · Udarbejdet af Poul Schack, CEO · 19 min. læsning

Et hurtigt hukommelseskort er afgørende for 4K-video, serieoptagelse og RAW, da disse formater genererer enorme datamængder per sekund. For at undgå at kameraet stopper optagelsen eller fryser under fotografering, kræves en høj vedvarende skrivehastighed (sustained write speed), som sikrer, at data flyttes hurtigt fra kameraets buffer til lagringsmediet.

Hovedpunkter

  • Vedvarende skrivehastighed er vigtigere end maksimal læsehastighed for at undgå buffer-stop.
  • Videoklasser som V30, V60 og V90 garanterer minimumshastigheder til henholdsvis standard 4K, high-bitrate 4K og 8K/RAW video.
  • CFexpress er den hurtigste standard og nødvendig for professionel actionfotografering og cinema RAW.
  • Brug af flere mindre kort frem for ét stort minimerer risikoen ved potentielt datatab.

Kort svar

Til 4K-video, serieoptagelse og RAW skal du vælge et hukommelseskort med en høj vedvarende skrivehastighed. Til standard 4K er V30 ofte tilstrækkeligt, mens professionel 4K (All-Intra) eller 8K kræver V60 eller V90. For ekstrem serieoptagelse i RAW anbefales UHS-II eller CFexpress Type A/B for at tømme kameraets buffer hurtigst muligt og undgå afbrydelser i optagelsen.

Hvorfor stiller 4K-video, serieoptagelse og RAW høje krav til hukommelseskortet?

Høje krav til hukommelseskort opstår, fordi mængden af data, der genereres per sekund ved 4K-video, RAW-fotografering og hurtig serieoptagelse, overstiger kapaciteten i standardkort. Når kameraets sensor opsamler enorme mængder information, skal disse data flyttes øjeblikkeligt til lagringsmediet for at undgå, at optagelsen stopper eller billeder går tabt. Dette kræver en høj vedvarende skrivehastighed, som adskiller sig fra den maksimale læsehastighed.

For at forstå dette skal man kende til begrebet bitrate, som angiver mængden af data, der behandles per sekund i Mbps (Megabits per sekund) eller MB/s (Megabytes per sekund). En høj bitrate betyder bedre billedkvalitet og færre komprimeringsartefakter, men det kræver et kort, der kan følge med i realtid. Hvis kortet er for langsomt, vil kameraets interne buffer blive fyldt op, hvilket fører til en pause i optagelsen eller fotograferingen.

Funktion Databelastning Kritisk faktor Konsekvens ved for langsomt kort
4K-video Kontinuerlig høj strøm Vedvarende skrivehastighed Optagelsen stopper brat
Serieoptagelse Eksplosivt databurst Buffer-tømningshastighed Kameraet 'fryser' under optagelse
RAW-filer Enorme enkeltfiler Sekventiel skrivehastighed Langsom lagringstid per billede

For dem, der arbejder med professionel videoproduktion, kan det være relevant at se på hardware til videoredigering i 8K for at forstå den samlede datakæde fra kort til workstation.

Forståelse af dataflowet

Når du trykker på udløseren, sker følgende proces:

  • Sensoren indfanger lys og konverterer det til digitale data.
  • Data sendes til kameraets buffer (en midlertidig lynhurtig hukommelse).
  • Hvis skrivehastigheden er lavere end optagehastigheden, fyldes bufferen, og kameraet må vente på tømning.

Hvad betyder det i praksis?

For at vælge det rette kort er det vigtigt at skelne mellem forskellige belastningsmønstre, da et kort kan være hurtigt til én opgave, men fejle i en anden.

  • Kontinuerlig skrivning (Video): Ved 4K-video kræves en stabil, vedvarende hastighed. Hvis du bruger et kort som Sony 128GB SDXC card Tough series, sikrer UHS-II standarden, at dataflowet ikke afbrydes midt i et klip.
  • Burst-skrivning (Sport/Wildlife): Ved serieoptagelse fyldes bufferen på millisekunder. Her er det ikke kun kortets topfart, men evnen til hurtigt at tømme bufferen, der afgør, om du kan tage 50 eller 200 billeder før kameraet pauser.
  • Tunge enkeltfiler (RAW): RAW-billeder indeholder ukomprimeret data fra sensoren. Dette kræver høj sekventiel skrivehastighed for at undgå ventetid mellem hvert tryk på udløseren.

Almindelige misforståelser om hastighed

Mange brugere begår den fejl at kigge udelukkende på den maksimale læsehastighed, som ofte fremhæves med store tal på emballagen. Læsehastigheden er dog kun relevant, når du flytter billeder fra kortet til computeren.

Det kritiske punkt for fotografen og videografen er skrivehastigheden. Et kort kan have en læsehastighed på 300 MB/s, men en vedvarende skrivehastighed, der er markant lavere. Hvis denne minimumshastighed falder under kameraets bitrate-krav, vil optagelsen stoppe, uanset hvor hurtigt kortet kan læses.

4K-video: Bitrate, V30, V60 og V90 forklaret

Videoklassen (V-rating) er den vigtigste indikator for 4K-video, da den garanterer en minimum vedvarende skrivehastighed i MB/s. V30 garanterer 30 MB/s, V60 garanterer 60 MB/s og V90 garanterer 90 MB/s. Valget af klasse afhænger direkte af kameraets bitrate; for eksempel kræver høj-bitrate 4K eller 8K optagelser ofte et V60 eller V90 kort for at undgå, at kameraet stopper optagelsen midt i en scene.

Ifølge specifikationer fra producenterne garanterer V30 en stabil skrivehastighed på 30 MB/s til standard 4K-optagelser. Men for professionelle formater som All-Intra, hvor hvert billede gemmes som et komplet billede uden reference til andre billeder, er bitrate (mængden af data der overføres per sekund) er markant højere. En typisk 4K 60p optagelse i høj kvalitet kan kræve en bitrate, der gør V30 utilstrækkelig, hvorfor V60 eller V90 bliver nødvendige.

Videoklasse Min. Skrivehastighed Anbefalet brug Typisk format
V30 30 MB/s Standard 4K / Full HD H.264 / H.265 (Compressed)
V60 60 MB/s Professionel 4K / High-bitrate ProRes 422 / All-Intra
V90 90 MB/s 8K / RAW video / Cinema 4K RAW video / High Bitrate

For at sikre maksimal stabilitet i produktionen kan man overveje kort fra anerkendte producenter som Sandisk, der tilbyder specifikke serier til video. For dem der har brug for ekstrem holdbarhed og hastighed, findes der specialiserede løsninger som Sony 128GB SDXC card Tough series, der er designet til at modstå fysisk pres under krævende optagelser.

Praktisk betydning af bitrate og videoklasser

Det er vigtigt at skelne mellem den maksimale læsehastighed (hvor hurtigt du kan flytte filer til computeren) og den vedvarende skrivehastighed (V-klassen). En udbredt misforståelse er, at et kort med en høj topfart automatisk kan håndtere 4K-video. Hvis kortets interne controller ikke kan opretholde den hastighed, som kameraets bitrate kræver, vil kameraet tvinge optagelsen til at stoppe for at undgå datatab.

  • Compressed (H.264/H.265): Her beregner kameraet kun ændringer mellem billederne. Dette kræver mindre båndbredde og kan ofte klares af et V30 kort.
  • All-Intra: Hvert enkelt frame gemmes fuldt ud. Dette giver bedre kvalitet til efterbehandling, men kræver typisk V60 eller V90 for at undgå udfald.
  • RAW Video: Den ukomprimerede datastrøm fra sensoren. Dette er den mest krævende form for video og nødvendiggør næsten altid et V90 kort eller CFexpress.

Hvad betyder VPG (Video Performance Guarantee)?

VPG er en strengere certificering end V-klassen. Mens V-klassen angiver et minimum for kortet generelt, garanterer VPG (f.eks. VPG200 eller VPG400) hastigheden over hele kortets kapacitet under specifikke forhold. Dette er særligt vigtigt for professionelle filmfotografer, hvor et enkelt udfald i skrivningen kan ødelægge en hel optagelse.

Bitrate og filstørrelse i praksis

En tommelfingerregel fra 2025 er, at 1 minut af 4K-video fylder ca. 1 GB, afhængigt af komprimeringen. Hvis man optager i RAW eller All-Intra, kan dette tal stige dramatisk. For dem, der redigerer disse filer efterfølgende, anbefales en NVMe SSD til videoredigering for at kunne afspille materialet uden hakken. Ved brug af højkapacitetskort fra producenter som Transcend kan man sikre sig nok plads til længere optagelser i disse tunge formater.

Serieoptagelse: Skrivehastighed, buffer og hvorfor kameraet går i stå

Kameraet går i stå under serieoptagelse, fordi den interne buffer er blevet fyldt hurtigere, end hukommelseskortet kan tømme den. Bufferen fungerer som en midlertidig lagerplads; når du skyder 20 billeder i sekundet (fps), skrives disse lynhurtigt til bufferen. Hvis dit kort kun skriver med 30 MB/s, men kameraet leverer data med 150 MB/s, vil bufferen blive fyldt på få sekunder, hvorefter kameraet stopper med at tage billeder, indtil pladsen er frigjort.

Buffer-tømningstiden er derfor den kritiske måling for sports- og naturfotografer. Et hurtigere kort (f.eks. UHS-II eller CFexpress) reducerer denne ventetid markant, hvilket betyder, at du kan tage flere billeder i en sekvens uden afbrydelser. Ifølge tekniske specifikationer fra 2025 kan UHS-II kort nå læsehastigheder op til 300 MB/s, men det er skrivehastigheden, der dikterer buffer-tømningen.

Korttype Typisk Skrivehastighed Buffer-oplevelse Anvendelse
UHS-I 10 - 90 MB/s Langsom tømning, hyppige stop Hobbyfotografering / Portrætter
UHS-II 150 - 300 MB/s Hurtig tømning, få afbrydelser Sport / Wildlife / Events
CFexpress Type B Meget høj (se producentdata) Næsten øjeblikkelig tømning Professionel action / High-res RAW

For at opnå den hurtigste tømningshastighed er det essentielt at bruge kort, der understøtter UHS-II bussen, hvilket kræver et kamera med to rækker pins i kortslottet. Producenter som Kingston tilbyder løsninger til forskellige behov, men til ekstrem serieoptagelse er det de højeste klasser, der gælder. For dem, der kræver maksimalt flow uden flaskehalse, findes der specialiserede kort som Sony 128GB SDXC card Tough series, der er designet til at modstå både fysisk pres og høje datastrømme.

Praktiske konsekvenser af buffer-flaskehalse

I praksis betyder en fyldt buffer, at du kan gå glip af det afgørende øjeblik. Her er tre typiske scenarier:

  • Wildlife: Du tager en serie af en fugl i flugt, men kameraet stopper efter 15 billeder, netop som fuglen lander.
  • Sport: Ved et målstreg-foto kan en langsom tømningstid betyde, at du ikke kan tage en ny serie med det samme, fordi kortet stadig skriver den forrige.
  • Event: Under hurtige sekvenser af gæster kan kameraets "skrive-ikon" blinke i flere sekunder, hvilket låser visningen i søgeren på nogle modeller.

Hvorfor betyder læsehastighed intet for bufferen?

Mange begår den fejl at kigge på læsehastigheden (Read Speed), som ofte markedsføres prominent på pakken. Læsehastigheden påvirker kun, hvor hurtigt du kan overføre billederne til din computer via en kortlæser. For selve fotograferingen er det udelukkende skrivehastigheden (Write Speed), der tæller.

Sammensætning af RAW + JPEG

Hvis man vælger at gemme både RAW og JPEG samtidigt, fordobles datamængden per billede. Dette belaster bufferen dobbelt så hårdt og kræver et endnu hurtigere kort for at bevare den samme serieoptagelsesfrekvens. For professionelle, der ikke vil gå på kompromis med hastigheden i disse situationer, er high-end løsninger fra Sandisk ofte det foretrukne valg grundet deres konsistente skriveydelse.

Afvejning: Kapacitet vs. Hastighed

Det er en udbredt misforståelse, at et kort med mere lagerplads automatisk tømmer bufferen hurtigere. Kapaciteten (GB) bestemmer kun, hvor mange billeder du kan gemme i alt, mens hastigheden (MB/s) bestemmer, hvor hurtigt de flyttes fra kameraets hukommelse til kortet. Et 64 GB UHS-II kort vil tømme bufferen markant hurtigere end et 1 TB UHS-I kort.

RAW-filer: Filstørrelse, kapacitet og overførselshastighed

RAW-filer kræver stor lagringskapacitet og høj skrivehastighed, fordi de gemmer alle ubehandlede data fra sensoren uden komprimering. En RAW-fil kan være 5 til 10 gange større end en tilsvarende JPEG. Dette betyder ikke blot, at du hurtigere løber tør for plads på kortet, men også at hver enkelt fil tager længere tid at skrive til flash-hukommelsen, hvilket øger risikoen for buffer-stop ved mange billeder.

Kapacitetsvalget er derfor en balance mellem antallet af billeder og vægten af kortet. For professionelle, der skyder i RAW hele dagen, er 128 GB eller 256 GB ofte minimumskravet. Ved brug af højopløsningssensorer (f.eks. 45+ megapixel) kan en enkelt RAW-fil fylde 50-100 MB.

Filtype Typisk Størrelse (per billede) Krav til Kapacitet Overførselstryk
JPEG (Medium/High) 5 - 15 MB Lav / Medium Minimalt
Compressed RAW 20 - 40 MB Medium / Høj Moderat
Uncompressed RAW 50 - 120 MB Meget høj Ekstremt

Hvad betyder filstørrelsen i praksis?

Når man vælger kapacitet, er det vigtigt at forstå forskellen på komprimeret og ukomprimeret RAW. Komprimeret RAW reducerer filstørrelsen ved at fjerne redundante data uden mærkbart kvalitetstab, mens ukomprimeret RAW bevarer hver eneste bit af information fra sensoren.

  • Højopløsningsfotografering: Ved brug af kameraer med mange megapixels vil et kort på 64 GB hurtigt blive fyldt op. Hvis en fil fylder 100 MB, kan du kun tage ca. 600 billeder, før kortet er fuldt.
  • Workflow-påvirkning: Store filer betyder længere tid til både backup og efterbehandling i software som Lightroom eller Capture One.
  • Buffer-tømning: Ved serieoptagelser i RAW skal kameraets buffer (den midlertidige hukommelse) tømmes hurtigt over på kortet for at undgå, at kameraet stopper med at tage billeder.

Når billederne skal flyttes fra kortet til computeren, bliver læsehastigheden pludselig vigtig. Her kan et Sony 128GB SDXC card Tough series være en fordel, da UHS-II teknologien (Ultra High Speed Bus version II) forkorter overførselstiden markant sammenlignet med ældre standarder.

Håndtering af store datamængder

For at undgå flaskehalse i arbejdsprocessen efter optagelsen bør man bruge en kortlæser, der understøtter kortets fulde hastighed. En billig USB 2.0 læser vil gøre et lynhurtigt V90-kort langsomt, da begrænsningen flyttes fra kortet til interfacet.

For at optimere overførslen af tunge RAW-filer bør man sikre sig følgende:

  • USB 3.0 eller højere: Brug altid en kortlæser med USB 3.2 Gen 1 eller nyere for at udnytte UHS-II hastighederne.
  • Kabelkvalitet: Undgå lange, uafskærmede kabler, der kan reducere dataoverførselshastigheden mellem læser og computer.

Kapacitet vs. Pålidelighed

Det anbefales ofte at bruge flere mindre kort (f.eks. 2 x 128 GB) frem for ét stort kort (256 GB). Dette spreder risikoen; hvis et kort skulle blive korrupt, mister man kun halvdelen af dagens arbejde.

En udbredt misforståelse er, at et større kort automatisk er hurtigere. Kapaciteten (GB) og hastigheden (MB/s) er to forskellige specifikationer. Et 1 TB kort kan i teorien være langsommere end et 128 GB kort, hvis det tilhører en lavere hastighedsklasse.

Budgetguide: Hvilket kort passer til din prisklasse?

Valget af hukommelseskort i forskellige prisklasser handler om at identificere det mindste tekniske krav, der opfylder dit behov uden overforbrug. Budgetklassen dækker typisk UHS-I kort (V30), som er ideelle til hverdagsfotografering og simpel 4K. High-end klassen domineres af CFexpress, hvor prisen reflekterer den ekstreme hastighed til kommercielt arbejde.

Prisklasse Typisk Teknologi Ydeevne Ideel bruger
Budget SD UHS-I (V30) Lav til medium Hobbyfotografer, rejser
Mellemklasse SD UHS-II (V60/V90) Høj Event-, sportsfotografer
High-end CFexpress Type A/B Ekstrem Professionelle videofolk, 8K

For brugere i budgetklassen er stabilitet vigtigere end topfart. Producenter som Transcend tilbyder pålidelige kort, der sikrer, at basale 4K-optagelser kører uden fejl, selvom de ikke kan håndtere professionelle bitrates.

Budgetklassen: Fokus på stabilitet og kapacitet

I budgetsegmentet er målet at finde et kort med en stabil minimumshastighed. Her er det vigtigt at forstå forskellen på læsehastighed (hvor hurtigt du kan flytte billeder til PC) og skrivehastighed (hvor hurtigt kameraet kan gemme data). For hverdagsbrugere, der tagert JPEG-billeder eller kortere 4K-klip, er et V30-kort ofte tilstrækkeligt. En udbredt misforståelse er, at man altid skal købe det hurtigste kort; i virkeligheden kan et for dyrt kort være spild af penge, hvis kameraets interne bus (den fysiske forbindelse mellem sensor og kort) ikke understøtter de højere hastigheder.

Mellemklassen: Balance mellem pris og performance

Mellemklassen henvender sig til brugere, der skyder i RAW-format eller optager video med høj bitrate. Her skifter teknologien ofte til UHS-II (Ultra High Speed II), som har en ekstra række kontakter på bagsiden af kortet for at øge dataoverførslen. Dette er essentielt for sportsfotografer, der tager mange billeder i sekundet, da det reducerer den tid, kameraets buffer skal bruge på at tømme.

  • V60-kort: Velegnet til de fleste 4K-formater og moderat serieoptagelse.
  • V90-kort: Nødvendige til professionel 4K med høj bitrate eller visse 8K-optagelser. Et eksempel på et high-performance valg i denne kategori er Sony 128GB SDXC card Tough series, som kombinerer hastighed med fysisk robusthed.

High-end: Maksimalt output til professionelle

Når budgettet tillader high-end løsninger, bevæger man sig ofte væk fra SD-standarden og over til CFexpress (CompactFlash Express). Disse kort bruger NVMe-protokollen, hvilket er den samme teknologi som findes i moderne SSD-harddiske. Dette eliminerer næsten alle flaskehalse ved optagelse af 8K-video eller ekstremt hurtige serieoptagelser i RAW.

For dem, der ønsker at blive inden for SD-formatet, men kræver absolut topydelse, findes der professionelle serier fra Sandisk, som sikrer maksimalt gennemløb af data under pres. Til mindre enheder eller droner kan man med fordel kigge på specialiserede løsninger som Sandisk Security Cam Card, hvis pålidelighed i kontinuerlig skrivning er prioriteret.

Hvornår skal man opgradere?

En opgradering er nødvendig, når du oplever et af følgende scenarier:

  • Kameraet stopper optagelsen midt i en 4K-scene.
  • Du må vente mere end 5 sekunder på at bufferen tømmes efter en serieoptagelse.
  • Overførsel af RAW-filer til computeren tager timer fremfor minutter.

Kortlæsere og kabler: Undgå flaskehalse ved overførsel

En hurtig kortlæser og det rette kabel er afgørende, da et lynhurtigt hukommelseskort bliver ubrugeligt under overførsel, hvis interfacet begrænser hastigheden. Hvis du bruger et UHS-II eller CFexpress kort, men overfører via en USB 2.0 læser, vil du kun opleve en brøkdel af kortets potentielle læsehastighed. For at udnytte et V90-kort fuldt ud kræves en læser med USB 3.1 Gen 2 eller USB 3.2 support.

Interface Teoretisk Max Hastighed Effekt på Arbejdsproces Anbefaling
USB 2.0 480 Mbps (~60 MB/s) Ekstrem flaskehals Undgå til RAW/4K
USB 3.0 / 3.1 Gen 1 5 Gbps (~500 MB/s) God til UHS-I / basis UHS-II Minimum for entusiaster
USB 3.2 Gen 2 10 Gbps (~1250 MB/s) Optimalt for CFexpress/V90 Nødvendigt for professionelle

For at optimere din post-produktion kan det være en fordel at kombinere en hurtig læser med eksterne lagringsløsninger til video, så du kan redigere direkte fra lynhurtige SSD'er frem for langsomme mekaniske harddisker.

Forståelse af interfacet og flaskehalse

En flaskehals opstår, når én komponent i overførselskæden er markant langsommere end de andre. For en fotograf betyder det, at selvom et Sony 128GB SDXC card Tough series understøtter UHS-II hastigheder, vil overførslen blive begrænset til USB 2.0 hastighed, hvis kortlæseren er forældet.

I praksis betyder det følgende afvejninger:

  • UHS-I vs. UHS-II læsere: En UHS-I læser mangler de ekstra kontaktpunkter, som UHS-II kort bruger til at opnå højere hastigheder. Kortet vil stadig fungere, men kun ved den lavere UHS-I standard.
  • CFexpress krav: Da CFexpress kort kan læse med over 1700 MB/s, er en USB 3.2 Gen 2 læser næsten obligatorisk for at undgå ventetider på flere timer ved store videoprojekter.
  • Strømforsyning: Nogle professionelle kortlæsere kræver ekstern strøm for at opretholde maksimalt gennemløb under lange overførsler af 4K-materiale.

Valg af kabel

Det er ikke kun læseren, men også kablet, der tæller. Et USB-C til USB-C kabel med 10 Gbps rating er nødvendigt for at flytte store mængder RAW-data hurtigt. Brug af et standard ladekabel fra en smartphone vil ofte begrænse hastigheden til USB 2.0 niveauer, hvilket gør overførslen af 100 GB data uendeligt langsom.

For at undgå misforståelser bør man være opmærksom på, at mange USB-C kabler kun er designet til opladning og ikke til højhastighedsdata. Et kabel markeret som "SuperSpeed" eller med en specifik 10 Gbps angivelse sikrer, at dataene kan flyde frit fra kortlæseren til computerens NVMe SSD (Non-Volatile Memory express), som er den moderne standard for lynhurtig intern lagring.

Sådan vælger du det rigtige hukommelseskort: SD, UHS-II og CFexpress

Det rette valg af hukommelseskort afhænger primært af dit kameras fysiske slot og dine specifikke brugsbehov. Hvis dit kamera understøtter flere typer, er CFexpress det hurtigste valg til professionelt arbejde med 8K eller ekstrem serieoptagelse. UHS-II SDXC-kort er det bedste kompromis for de fleste entusiaster, da de tilbyder høj hastighed og bred kompatibilitet. Standard SD (UHS-I) er kun tillet til simpel fotografering og Full HD video.

For at træffe den rigtige beslutning skal man først tjekke kameraets manual for den maksimale understøttede bus-hastighed. Det nytter ikke at købe et CFexpress Type B kort til et kamera, der kun har SD-slots. Ligeledes vil et UHS-II kort i et UHS-I slot fungere, men kun med UHS-I hastigheder.

Korttype Hastighedspotentiale Kompatibilitet Bedst til...
SD (UHS-I) Op til 104 MB/s Universel Hobby, rejser, Full HD
SD (UHS-II) Op til 312 MB/s Kameraer med UHS-II slot 4K video, RAW serieoptagelse
CFexpress Type A Høj (Sony specifik) Udvalgte Sony Alpha modeller Professionel hybrid-brug
CFexpress Type B Ekstremt høj High-end DSLR / Mirrorless 8K, Cinema RAW, professionel action

Hvis du bruger et kamera med microSD-slot via adapter eller direkte i mindre enheder, kan produkter fra Transcend være relevante for stabil lagring af data.

Forståelse af fysiske og tekniske forskelle

Når man vælger mellem disse formater, er det vigtigt at forstå den fysiske opbygning. UHS-II (Ultra High Speed II) kort kan kendes på, at de har en ekstra række pins på bagsiden, hvilket muliggør den højere dataoverførselshastighed sammenlignet med UHS-I. CFexpress benytter PCIe-standarden (Peripheral Component Interconnect Express), som er den samme teknologi, man finder i moderne computer-SSD'er, hvilket forklarer det enorme spring i ydeevne.

For brugere af high-end mirrorless kameraer kan et Sony 128GB SDXC card Tough series være en ideel løsning, da det kombinerer UHS-II hastighed med øget fysisk holdbarhed.

Praktiske brugsscenarier og afvejninger

Valget handler ofte om at finde balancen mellem budget og den faktiske flaskehals i dit workflow:

  • Hobbyfotografen: Her er et standard SD-kort ofte tilstrækkeligt. Hvis du primært tager enkelte billeder i JPEG eller RAW uden behov for ekstrem serieoptagelse, vil UHS-I hastigheder ikke begrænse din oplevelse.
  • Event- og sportsfotografen: Her er buffer-tømning kritisk. Et UHS-II kort reducerer den tid, kameraet bruger på at skrive data fra bufferen til kortet, så du hurtigere kan tage nye billeder i en hurtig serie.
  • Videoproducenten (4K/8K): Ved optagelse af høj bitrate video er et V90 UHS-II kort eller CFexpress nødvendigt for at undgå, at optagelsen stopper uventet på grund af utilstrækkelig skrivehastighed.

Til dem, der arbejder med store mængder data og har brug for ekstremt hurtig overførsel til computeren efter endt optagelse, er CFexpress Type B det mest effektive valg, da det kan flytte hundreder af gigabyte på en brøkdel af tiden sammenlignet med SD-kort.

Trin-for-trin guide til valg af kort

  1. Tjek slots: Undersøg om dit kamera bruger SD, CFexpress Type A eller Type B.
  2. Definer behov: Skal du skyde 4K (V30/V60), 8K (V90/CFexpress) eller kun billeder?
  3. Vurder mængde: Beregn hvor mange RAW-filer du tager per dag for at vælge kapacitet (GB).
  4. Tjek budget: Vælg mellem UHS-II for balance eller CFexpress for maksimal ydeevne.

Vedligeholdelse og formatering

For at sikre optimal performance bør du altid formatere kortet i selve kameraet fremfor på computeren. Dette sikerer, at filsystemet er optimeret præcis til din kameras sensor-output og minimerer risikoen for skrivningsfejl.

Typiske fejl ved valg af hukommelseskort

  1. At forveksle læse- og skrivehastighed: Mange køber et kort baseret på en høj læsehastighed (f.eks. 170 MB/s), men opdager, at den vedvarende skrivehastighed er langt lavere, hvilket fører til buffer-afbrydelser under serieoptagelse.
  2. At ignorere videoklassen i høj-bitrate scenarier: At bruge et V30 kort til en optagelse med 600 Mbps bitrate (som ses i visse Sony a7 IV indstillinger) vil resultere i, at kameraet stopper optagelsen efter få sekunder, da V30 kun garanterer 240 Mbps.
  3. Overvurdering af kompatibilitet: At købe et dyrt UHS-II kort til et ældre kamera, der kun understøtter UHS-I, og dermed betale for hastighed, som hardwaren ikke kan udnytte via den fysiske bus.
  4. Manglende backup-strategi ved store produktioner: At stole på ét enkelt stort hukommelseskort i stedet for at sprede data over flere kort, hvilket øger risikoen ved et eventuelt totalt datatab hvis kortet fejler.
  5. Brug af billige adaptere til RAW-data: At bruge en lavkvalitets microSD til SD-adapter, som kan skabe elektrisk ustabilitet og i værste fald korrumpere store RAW-filer under den intensive skrivningsproces.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad betyder V30, V60 og V90?
Det er videoklasser, der garanterer en minimum vedvarende skrivehastighed. V30 garanterer 30 MB/s, V60 garanterer 60 MB/s og V90 garanterer 90 MB/s. Valget afhænger af din kameras bitrate.
Hvordan påvirker skrivehastighed bufferen i serieoptagelse?
Skrivehastigheden bestemmer, hvor hurtigt data flyttes fra kameraets midlertidige buffer til kortet. Jo højere skrivehastighed, desto hurtigere tømmes bufferen, hvilket tillader dig at tage flere billeder i en serie uden pause.
Hvor stor filstørrelse har RAW-filer?
RAW-filer varierer efter sensoropløsning, men er typisk 5 til 10 gange større end JPEG. En højopløsningsfil kan fylde mellem 20 MB og 120 MB per billede.
Hvilket kort skal jeg vælge til mit kamera: SD, UHS-II eller CFexpress?
Det afhænger af dit kameras slots. Til hverdagsbrug er SD (UHS-I) fint; til entusiaster og 4K er UHS-II det bedste kompromis, mens professionelle til 8K eller ekstrem action bør vælge CFexpress.
Hvilken bitrate kræver 4K 60p?
Bitraten varierer efter codec. Standard komprimeret 4K 60p kan ofte køre på V30, men professionelle formater som All-Intra eller ProRes kræver typisk V60 eller V90 for at sikre stabil optagelse.
Hvad er forskellen på UHS-I og UHS-II?
UHS-II har en ekstra række pins på bagsiden af kortet, hvilket muliggør markant højere dataoverførselshastigheder. Det kræver dog et kamera med et kompatibelt UHS-II slot for at udnytte hastigheden.
Hvad er SD Express?
SD Express er en nyere standard, der bruger PCIe og NVMe teknologier (ligesom SSD'er) for at opnå ekstremt høje hastigheder, langt over UHS-II, men kræver specifik hardwareunderstøttelse i kameraet.

Hvilket hukommelseskort er bedst til 4K-video og RAW?

  • Til professionel 4K-video og RAW anbefales et V60 eller V90 UHS-II kort, eller CFexpress hvis kameraet understøtter det.
  • Valget afhænger af den specifikke bitrate i dit kamera; højere bitrates kræver højere videoklasser for at undgå buffer-stop.