HPE ProLiant ML350 Gen11 4514Y 2.0GHz 16c 1P 64GB-R 8SFF MR408i-o 2x2.4TB HDD 2x1000W PS EU server 4,8 TB Tårn (4U) Intel® Xeon Silver 2 GHz DDR5-SDRAM 1000 W
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Xeon Silver |
| Processormodel | 4514Y |
| Processorfrekvens | 2 GHz |
| Processor boost frekvens | 3,4 GHz; 3,4 GHz |
| Processorkerner | 16; 16 |
| Processor-cache | 30 MB |
| Bundkort chipsæt | Intel C741; Intel C741 |
| Antal installerede processorer | 1 |
| Processor cache type | L3 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 64 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 5600 MHz |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 2 x 32 GB |
| Hukommelsesstik | 32x DIMM; 32x DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 8 TB; 8 TB |
Lagring
| Maksimal lagerkapacitet | 368,64 TB; 368,64 TB |
| Samlet lagringskapacitet | 4,8 TB |
| Antal installerede HDD'er | 2; 2 |
| HDD kapacitet | 2,4 TB; 2,4 TB |
| HDD-grænseflade | Serial Attached SCSI (SAS) |
| Antal understøttede HHD'er | 8; 8 |
| Understøttede HDD-størrelser | 2.5"; 2.5" |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express 4.0; PCI Express 4.0 |
| Understøtter RAID | Ja; Ja |
| Understøttede RAID-kontroller | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Optisk drevtype | Ingen |
Netværk
| LAN Kontroller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | Gigabit Ethernet |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 3; 3 |
| Antal VGA-porte (D-sub) | 1; 1 |
| Udvidelsesporte | 2 to 10 PCIe Gen5 (2 OCP 3.0). Refer to the QuickSpecs for more detail. |
Design
| Kabinettype | Tårn (4U) |
| Produktfarve | Sort; Sort |
Præstation
| Administrationsplatform | HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download); HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (require licenses), and HPE Compute Ops Management. |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
Strømstyring
| Strømforsyningstype | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundant strømforsyning | Ja; Ja |
| Strømforsyning | 1000 W |
| Antal installerede strømforsyninger | 1; 1 |
| Antal af hovedstrømforsyninger | 2 |
Vægt & størrelser
| Bredde | 174 mm; 174 mm |
| Højde | 462 mm; 462 mm |
| Dybde | 712 mm; 712 mm |
Andre funktioner
| Sikkerhedsfunktioner | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion Cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. |
| Standard ventilatorer | 3x Standard Fans |
| Lagerdisk type | 2x HPE 2.4TB SAS 12G Mission Critical 10K SFF BC 3-year Warranty 512e Multi Vendor HDD |
| Antal understøttede processorer | 1 |