HPE ProLiant ML110 Gen11
tower Xeon Silver 4510 2.4 GHz - 64 GB - SSD 2 x 480 GB
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Xeon Silver |
| Processormodel | 4510 |
| Processorfrekvens | 2,4 GHz |
| Processor boost frekvens | 4,1 GHz |
| Processorkerner | 12 |
| Processor-cache | 30 MB |
| Antal installerede processorer | 1 |
| Processor cache type | L3 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 64 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 2 x 32 GB |
| Hukommelsesur hastighed | 5600 MHz |
| Hukommelsesstik | 16x DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 1 TB |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 960 GB |
| Antal installerede HDD'er | 2 |
| Antal installerede SSD'er | 2 |
| SDD-kapacitet | 480 GB |
| SSD-grænsefladetype | SATA III |
| Understøtter RAID | Ja |
| Understøttede RAID-kontroller | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Optisk drevtype | Ingen |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| LAN Kontroller | Broadcom BCM5720 |
| Ethernet-grænsefladetype | Gigabit Ethernet |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 2 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 4 |
| Antal DisplayPorts | 1 |
| Antal VGA-porte (D-sub) | 1 |
| Udvidelsesporte | Default with 2 x16 PCIe 5.0 Slots and 1 x16 OCP3 slot. |
Udvidelsessokler
| PCI Express x16 slots | 2 |
Design
| Kabinettype | Tårn (4,5U) |
Præstation
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Administrationsplatform | Included: HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) Optional: HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (require licenses) and HPE Compute Ops Management. Refer to the iLO 6 User Guide |
Strømstyring
| Strømforsyningstype | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundant strømforsyning | Ja |
| Strømforsyning | 1000 W |
| Antal installerede strømforsyninger | 1000 |
| Antal af hovedstrømforsyninger | 2 |
Andre funktioner
| Sikkerhedsfunktioner | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion cable (Included), Padlock slot and Kensington Lock slot support. |
| Lagerdisk type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Antal understøttede processorer | 1 |
| Standard ventilatorer | 2x Standard Fans |