HPE ProLiant ML110 Gen11 5416S 2.0GHz 16c 1P 2x32GB‑R 8SFF MR408i‑o 2x960GB SSD 2x1000W PS EU server 1,92 TB Tårn (4,5U) Intel® Xeon® Gold 2 GHz 64 GB DDR5-SDRAM 1000 W
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorgeneration | Intel Xeon Scalable 4th Gen |
| Processorserie | Intel® Xeon® Gold |
| Processormodel | 5416S |
| Processorfrekvens | 2 GHz |
| Processor boost frekvens | 4 GHz |
| Processorkerner | 16 |
| Processor-cache | 30 MB |
| Bundkort chipsæt | Intel C741 |
| Antal installerede processorer | 1 |
| Processor cache type | L3 |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 64 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesstik | 16x DIMM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 2 x 32 GB |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
| Hukommelsesur hastighed | 4800 MHz |
Lagring
| Samlet lagringskapacitet | 1,92 TB |
| Antal installerede HDD'er | 2 |
| Antal installerede SSD'er | 2 |
| SDD-kapacitet | 960 GB |
| SSD-grænsefladetype | SATA III |
| Understøtter RAID | Ja |
| Understøttede RAID-kontroller | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Understøtter hot-plug | Ja |
| Optisk drevtype | Ingen |
Netværk
| LAN Kontroller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | 10 Gigabit Ethernet |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 2 |
| Antal VGA-porte (D-sub) | 1 |
| Antal DisplayPorts | 1 |
| Udvidelsesporte | 2 to 4 x16 PCIe Gen5 and 1 x16 OCP3 slot. Refer to the QuickSpecs for more detail. |
Design
| Kabinettype | Tårn (4,5U) |
Præstation
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Administrationsplatform | Included: HPE iLO Standard with Intelligent Provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) Optional: HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (require licenses) and HPE Compute Ops Management. Refer to the iLO 6 User Guide |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
Software
| Operativsystem installeret | Ingen |
Strømstyring
| Strømforsyningstype | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Redundant strømforsyning | Ja |
| Strømforsyning | 1000 W |
| Antal understøttede overflødige strømforsyninger | 2 |
| Antal af hovedstrømforsyninger | 2 |
Bæredygtighed
| Bæredygtighedscertifikater | ENERGY STAR |
Andre funktioner
| Antal understøttede processorer | 1 |
| Standard ventilatorer | 4x Standard Fans |
| Lagerdisk type | 2x HPE 960GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Sikkerhedsfunktioner | UEFI Secure Boot and Secure Start support. Intel Software Guard Extensions (SGX) support. Immutable Silicon Root of Trust. TPM (Trusted Platform Module) 2.0 support. Front bezel key-lock feature, Intrusion cable (Optional), Padlock slot and Kensington Lock slot support. For full security features refer to the QuickSpecs. |