HPE ProLiant ML30 Gen11
tower Xeon E-2434 3.4 GHz - 32 GB - SSD 2 x 480 GB
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Xeon® |
| Processormodel | E-2434 |
| Processorfrekvens | 3,4 GHz |
| Processor boost frekvens | 5 GHz; 5 GHz |
| Processorkerner | 4; 4 |
| Processor-cache | 12 MB |
| Bundkort chipsæt | Intel C262; Intel C262 |
| Antal installerede processorer | 1 |
| Processor cache type | Smart cache |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 32 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 1 x 32 GB |
| Hukommelsesstik | 4x DIMM; 4x DIMM |
| Fejlkorrigerende kode | Ja; Ja |
| Hukommelsesur hastighed | 4800 MHz |
| Maksimal intern hukommelse | 128 GB; 128 GB |
Lagring
| Maksimal lagerkapacitet | 61,44 TB; 61,44 TB |
| Samlet lagringskapacitet | 960 GB |
| Antal installerede HDD'er | 2; 2 |
| Antal installerede SSD'er | 2; 2 |
| SDD-kapacitet | 480 GB |
| SSD-grænsefladetype | SATA III |
| Understøttede SSD-størrelser | 2.5"; 2.5" |
| Antal understøttede SSD'er | 8; 8 |
| Understøtter RAID | Ja; Ja |
| RAID-niveauer | 0, 1, 5, 10; 0, 1, 5, 10 |
| Understøttede RAID-kontroller | Embedded Intel VROC SATA (formerly known as Intel RSTe) |
| Understøtter hot-plug | Ja; Ja |
| Optisk drevtype | Ingen |
Grafik
| On-board grafikkort | Ja; Ja |
| Maksimal grafikadapterhukommelse | 16 MB; 16 MB |
Netværk
| Ethernet LAN | Ja |
| LAN Kontroller | Broadcom BCM5719; Broadcom BCM5719 |
| Ethernet-grænsefladetype | Gigabit Ethernet |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 4 |
| Antal USB 2.0-porte | 1; 1 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 5; 5 |
| Antal VGA-porte (D-sub) | 1; 1 |
| Antal DisplayPorts | 1; 1 |
| Udvidelsesporte | 4, for detailed descriptions refer to the QuickSpecs |
Design
| Kabinettype | Tårn (4U) |
Præstation
| Fjernstyret administration | iLO 6 ASIC; iLO 6 ASIC |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Administrationsplatform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), HPE OneView Standard (requires download) (standard) HPE iLO Advanced, HPE OneView Advanced (optional, requires licenses), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available). |
Software
| Operativsystem installeret | Ingen; Ingen |
| Kompatible operativsystemer | Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu; Microsoft Windows Server VMware ESXi Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) Canonical Ubuntu |
Strømstyring
| Strømforsyningstype | 1x HPE 800W Flex Slot Titanium Hot Plug Low Halogen Power Supply Kit |
| Redundant strømforsyning | Ja; Ja |
| Strømforsyning | 800 W |
| Antal af hovedstrømforsyninger | 1 |
Vægt & størrelser
| Bredde | 175,3 mm; 175,3 mm |
| Dybde | 475 mm; 475 mm |
| Højde | 368,3 mm; 368,3 mm |
Andre funktioner
| Sikkerhedsfunktioner | Embedded Trusted Platform Module (TPM) 2.0 enabled by default. For servers shipping to China, the TPM is disabled. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Standard ventilatorer | 1x Standard Fan |
| Antal understøttede processorer | 1 |
| Garantiperiode | 3 År; 3 År |
| Lagerdisk type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |