HPE ProLiant MicroServer Gen11
ultra mikro tower Pentium Gold G7400 3.7 GHz - 16 GB - HDD 1 TB
Processor
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Pentium® Gold |
| Processormodel | G7400 |
| Processorfrekvens | 3,7 GHz |
| Basisfrekvens af performancekerne | 3,7 GHz; 3,7 GHz |
| Performance-kerner | 2; 2 |
| Processorkerner | 2; 2 |
| Processor-cache | 6 MB |
| Bundkort chipsæt | Intel C262; Intel C262 |
| Antal installerede processorer | 1 |
| Processor cache type | Smart cache |
| Intel® Optane™ Memory Ready | Ja; Ja |
Hukommelse
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesur hastighed | 4800 MHz |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 1 x 16 GB |
| Fejlkorrigerende kode | Ja; Ja |
| Hukommelsesstik | 4x DIMM; 4x DIMM |
| Maksimal intern hukommelse | 128 GB; 128 GB |
Lagring
| Maksimal lagerkapacitet | 16 TB; 16 TB |
| Samlet lagringskapacitet | 1 TB |
| Antal installerede HDD'er | 1; 1 |
| HDD kapacitet | 1 TB; 1 TB |
| HDD-grænseflade | SATA III |
| HDD-størrelse | 3.5"; 3.5" |
| Antal understøttede HHD'er | 4; 4 |
| Understøttede HDD-størrelser | 3.5"; 3.5" |
| SSD-grænsefladetype | SATA III; SATA III |
| Understøtter RAID | Ja; Ja |
| RAID-niveauer | 0, 1, 5, 10; 0, 1, 5, 10 |
| Understøttede RAID-kontroller | Embedded Intel VROC SATA for HPE ProLiant Gen11 |
| Optisk drevtype | Ingen |
Grafik
| On-board grafikkort | Ja; Ja |
| Indbygget grafikadapterfamilie | Intel® UHD Graphics; Intel® UHD Graphics |
| On-board grafikkort, model | Intel UHD Graphics 710; Intel UHD Graphics 710 |
Netværk
| LAN Kontroller | Broadcom BCM5719; Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | Gigabit Ethernet |
Porte & Grænseflader
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 4; 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 2; 2 |
| Antal DisplayPorts | 1; 1 |
| Udvidelsesporte | 2 PCIe, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Antal VGA-porte (D-sub) | 1; 1 |
Udvidelsessokler
| PCI Express x8 (Gen 4.x) porte | 1; 1 |
| PCI Express x16 slots | 1; 1 |
Design
| Kabinettype | Ultra Micro Tower |
| Produktfarve | Sort; Sort |
Præstation
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Administrationsplatform | HPE iLO6, dedicated iLO port included |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
Strømstyring
| Strømforsyningstype | 1x 180W External Power Adapter, Non-Redundant Power Supply |
| Redundant strømforsyning | Ingen; Ingen |
| Strømforsyning | 180 W |
| Antal af hovedstrømforsyninger | 1 |
| Strømforsyning indgangsspænding | 100 - 240 V; 100 - 240 V |
| Strømforsyningens indgangsfrekvens | 50/60 Hz; 50/60 Hz |
Driftsbetingelser
| Driftstemperatur (T-T) | 10 - 35 °C; 10 - 35 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -30 - 60 °C; -30 - 60 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 8 - 90%; 8 - 90% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 5 - 95%; 5 - 95% |
| Driftshøjde | 0 - 3050 m; 0 - 3050 m |
| Ikke-drift højde | 0 - 9144 m; 0 - 9144 m |
Vægt & størrelser
| Bredde | 377 mm; 377 mm |
| Højde | 255,4 mm |
| Dybde | 467 mm |
| Vægt | 7,97 kg |
Andre funktioner
| Vægt (efter britisk standard) | 7,97 kg (17.6 Pund) |
| Lagerdisk type | HPE 1TB SATA 6G Business Critical 7.2K LFF RW 1-year Warranty Multi Vendor HDD |
| Standard ventilatorer | 1x Standard Fan |
| Sikkerhedsfunktioner | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 |
| Dimensioner (BxDxH) (efter britisk standard) | 376,9 x 467,1 x 255,3 mm (14.8 x 18.4 x 10.1") |
| Antal understøttede processorer | 1 |