TRENDnet TFC-110 MM medieomsætter - 10Mb LAN, 100Mb LAN

Producent: TRENDnet
Produktnummer: TFC-110MM
EAN: 710931504194
Varenummer: 249088
medieomsætter - 10Mb LAN, 100Mb LAN
Lagerstatus:
  0 stk. København
  0 stk. Aarhus
  0 stk. Fjernlager
Forventet ved bestilling: 30-09-2019
Mere leveringsinfo
Gratis fragt med GLS til PakkeShop eller erhvervsadresse.
1.215,- DKK
(972,00 ekskl. moms)
Lagerstatus:
  0 stk. København
  0 stk. Aarhus
  0 stk. Fjernlager
Forventet ved bestilling: 30-09-2019
Mere leveringsinfo
Gratis fragt med GLS til PakkeShop eller erhvervsadresse.
Producent: TRENDnet
Produktnummer: TFC-110MM
EAN: 710931504194
Varenummer: 249088
Produktbeskrivelse TRENDnet TFC-110 MM - medieomsætter - 10Mb LAN, 100Mb LAN
Enhedstype Medieomsætter - RJ-45 / MT-RJ multimodus
Model Ekstern
Kabeltype 10Base-T, 100Base-FX, 100Base-TX
Dataoverførselshastighed 100 Mbps
Optisk bølgelængde 1300 nm
Dataforbindelsesprotokol 10Mb LAN, 100Mb LAN
Maks. overføringsafstand 2 km
Dimensioner (B x D x H) 12 cm x 8.8 cm x 2.5 cm
Vægt 0.4 kg
Producentgaranti Begrænset livtidsgaranti
Enhedstype Medieomsætter
Model Ekstern
Forbindelsesteknologi Kabling
Kabeltype 10Base-T, 100Base-FX, 100Base-TX
Dataforbindelsesprotokol 10Mb LAN, 100Mb LAN
Dataoverførselshastighed 100 Mbps
Optisk bølgelængde 1300 nm
Maks. overføringsafstand 2 km
Statusindikatorer Ports transmissionshastighed, dupleksmodus for port, strøm, link/aktivitet
Egenskaber Datatransport, komplet duplex ydeevne, auto-sensing per device, auto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X)
Overensstemmelsesstandarder IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x
Interface 1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX - RJ-45 hun ¦ 1 x Ethernet 100Base-FX - MT-RJ multi-mode hun
Rackmonteringspakke Valgfri
Overensstemmelsesstandarder FCC Klasse B-certificeret, VCCI Class B ITE, CISPR 22 Class B
Strømenhed Ekstern strømforsyning
Strømforsyning 7.2 Watt
Bredde 12 cm
Dybde 8.8 cm
Højde 2.5 cm
Vægt 0.4 kg
Service & Support Begrænset garanti - livstid
Min. driftstemperatur 0 °C
Maks. driftstemperatur 40 °C
Fugtighedsgrad ved brug 10 - 90%

TRENDnet's TFC-110 series Fiber Media Converter transforms 10/100Base-TX UTP/STP media to 100Base-FX media and vice versa. The 10/100Base-TX port auto-sense 10 or 100Mbps connection speed, auto-negotiates half-/full-duplex mode, and auto-selects MDI-X / MDI-II media type. The fiber connection can be multi-mode SC, MT-RJ, or single-mode SC Connector and it has a slide-switch for selecting half- or full-duplex mode. This converter will give your Switch/Hub the ability to interface with fiber connection over a distance up to 2 km. With the optional 16-slot EIA-19" rack-mount chassis the TFC series converters are the perfect solutions for various fiber media conversions for your network.