Glemt adgangskode?
Opret konto

TRENDnet TFC-1000MGA fibermedieomformer - Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet

Producent TRENDnet
Produkt nr. TFC-1000MGA
EAN 0710931610253
Varenummer 209201
529,- DKK
Lagerstatus:
  0 stk. København
  0 stk. Aarhus
  0 stk. Fjernlager
Forventet levering ved bestilling: 03-08-2017
Mere info
Produktbeskrivelse TRENDnet TFC-1000MGA - fibermedieomformer - Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
Enhedstype Fibermedieomformer - RJ-45 / SFP (mini-GBIC)
Model Ekstern
Kabeltype 10Base-T, 100Base-TX, 1000Base-T
Dataoverførselshastighed 1 Gbps
Dataforbindelsesprotokol Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
Dimensioner (B x D x H) 12 cm x 8.8 cm x 2.5 cm
Vægt 285 g
Producentgaranti 3 års garanti
Enhedstype Fibermedieomformer
Model Ekstern
Forbindelsesteknologi Kabling
Kabeltype 10Base-T, 100Base-TX, 1000Base-T
Dataforbindelsesprotokol Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet
Dataoverførselshastighed 1 Gbps
Statusindikatorer Strøm, mislykket, link/aktivitet
Egenskaber Komplet duplex ydeevne, auto-negotiation, Link Loss Return (LLR), Link Loss Carry Forward (LLCF), til vægmontering
Overensstemmelsesstandarder IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z, IEEE 802.3ab
Ekspansionsåbninger 1 (total) / 1 (fri) x SFP (mini-GBIC)
Interface 1 x Ethernet 10Base-T/100Base-TX/1000Base-T - RJ-45
Overensstemmelsesstandarder Plug and Play, FCC
Strømenhed Ekstern strømforsyning
Strømforbrug ved drift 5 Watt
Bredde 12 cm
Dybde 8.8 cm
Højde 2.5 cm
Vægt 285 g
Service & Support 3 års garanti
Detaljer om service & support Begrænset garanti - 3 år
Min. driftstemperatur 0 °C
Maks. driftstemperatur 40 °C
Fugtighedsgrad ved brug 0 - 90% (ikke-kondenserende)

TRENDnet's 100/1000Base-T to SFP media converter, model TFC-1000MGA, is a reliable Plug-and-Play fiber-to-Ethernet converter in a compact form factor. This versatile fiber converter supports both multi-mode (SX) and single-mode (LX) fiber standards for transmission distances of up to 80 kilometers.
The mini-GBIC slot and Gigabit Ethernet port auto-negotiate between 100 and 1000 Mbps transmission speeds. Diagnostic LEDs on the front of the converter convey device status. Control auto-negotiation (forced/auto-negotiation) and Link Loss Return (enable/disable) with an internal dip-switch. This sturdy metal housed converter can be installed as a standalone unit.