StarTech.com Gigabit Ethernet SM Fiber Media Converter SC 40 km - 1Gbps Sort

Tilføj til sammenligningslisteTilføj til ønskelisteAnbefal produkt
Producent: StarTech
Produkt nr.: ET91000SM402
EAN: 065030846219

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection up to 24.8 miles/40 km over Single Mode SC fiber. The ET91000SM402 1000 Mbps Gigabit Single Mode Fiber Media Converter SC (40 km) lets you extend a Gigabit Ethernet network over single mode fiber by up to 40km (25 miles).
A cost-effective solution for connecting a Gigabit Ethernet (1000Base-T) network to remote network segments over a (1000Base-LX/SX) fiber backbone, the GbE to SM fiber converter supports full Gigabit speeds for ideal network performance and scalability. Designed to offer a durable and convenient Ethernet to fiber solution, the Ethernet to SC Fiber converter features an all-steel chassis, and a simple plug-and-play installation with minimal configuration required.
For added versatility, this fiber media converter supports standalone operation, or installation into the 20 Slot, 2U Rackmount Chassis (ETCHS2U).

Tilføj til kurv

DKK 3.114,-
Fragt fra 0,-
Butik København
Butik Aarhus

Leveringstid: 2-3 dage


Finansiering KUN ,- /md.

Løbetid 42 mdr. Låneomkostninger ,-
Finansiering vælges som betalings metode når du gennemfører din bestilling.
Papirløs godkendelse med NemID.

ÅOP: % Læs mere Ekspres Bank

SpecifikationerUdvidet
ProduktbeskrivelseStarTech.com Gigabit Ethernet SM Fiber Media Converter SC 40 km - 1000 Mbps - fibermedieomformer - Gigabit Ethernet
EnhedstypeFibermedieomformer - RJ-45 / SC single-mode
ModelEkstern
LokaliseringNordamerika, Storbritannien, Europa
Kabeltype1000Base-LX, 1000Base-SX, 1000Base-T
Dataoverførselshastighed1 Gbps
Optisk bølgelængde1310 nm
DataforbindelsesprotokolGigabit Ethernet
Maks. overføringsafstand40 km
EffektAC 120/230 V
Dimensioner (B x D x H)9.5 cm x 16 cm x 2 cm
Vægt0.6 kg
Producentgaranti2 års garanti
* Der tages forbehold for trykfejl.
EnhedstypeFibermedieomformer
ModelEkstern
FarveSort
LokaliseringNordamerika, Storbritannien, Europa
ForbindelsesteknologiKabling
Kabeltype1000Base-LX, 1000Base-SX, 1000Base-T
DataforbindelsesprotokolGigabit Ethernet
Dataoverførselshastighed1 Gbps
Optisk bølgelængde1310 nm
Maks. overføringsafstand40 km
EgenskaberAuto-uplink (auto MDI/MDI-X), halv dupleksmodus, fuld dupleksmodus, grov
Interface1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 hun
1 x Ethernet 1000Base-LX/1000Base-SX - SC single-mode hun x 2
MTBF (forventet tid mellem fejl)65,000 timer
OverensstemmelsesstandarderPlug and Play, FCC, RoHS
StrømenhedEkstern strømforsyning
Nødvendig spændingAC 120/230 V
Bredde9.5 cm
Dybde16 cm
Højde2 cm
Vægt0.6 kg
Service & SupportBegrænset garanti - 2 år
Min. driftstemperatur0 °C
Maks. driftstemperatur60 °C
Fugtighedsgrad ved brug10 - 90%
* Der tages forbehold for trykfejl.
Pris inkl. moms
Dankort, VISA, VISA-Elektron, Master Card
København
Butikken i København.
Aarhus
Butikken i Aarhus.
Telefon:70 60 60 64
E-mail:salg@fcomputer.dk
Lagerforklaring
Butikslager
(Varen ligger på eget lager)
Fjernlager
(Varen skal bestilles 1-3 hverdage før evt. afhentning)
Ekstra leverings tid
(Se leveringsdato)


Gaming
PC/bærbar
Artikler
Min konto
Websitet anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og annoncer. Læs mere.x