StarTech.com Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m - 1Gbps Sort

Tilføj til sammenligningslisteTilføj til ønskelisteAnbefal produkt
Producent: StarTech
Produkt nr.: ET91000LC2
EAN: 065030846226

Convert and extend a Gigabit Ethernet connection up to 550 m / 1804 ft over Multimode LC fiber. The ET91000LC2 1000 Mbps Gigabit Multimode Fiber Media Converter (LC, 550m) lets you extend a Gigabit Ethernet network over multimode fiber, at distances up to 550m (1804 ft).
A cost-effective solution for connecting a Gigabit Ethernet (1000Base-T) network to remote network segments over a (1000Base-LX/SX) fiber backbone, this GbE to MM fiber converter supports full Gigabit speeds for ideal network performance and scalability. Designed to offer a durable and convenient Ethernet-to-fiber solution, the Ethernet to LC Fiber converter features an all-steel chassis, and a simple plug-and-play installation with minimal configuration required.
For added versatility, this fiber media converter supports standalone operation, or installation into the 20 Slot, 2U Rackmount Chassis (ETCHS2U), as well as a replaceable SFP slot.

Tilføj til kurv

DKK 1.453,-
Fragt fra 0,-
Butik København
Butik Aarhus

Leveringstid: 3 dage



SpecifikationerUdvidet
ProduktbeskrivelseStarTech.com Fiber Media Converter Gigabit 1000Mbps MM Fibre LC 550m - fibermedieomformer - Gigabit Ethernet
EnhedstypeFibermedieomformer - RJ-45 / LC multimodus
ModelEkstern
LokaliseringNordamerika, Storbritannien, Europa
Kabeltype1000Base-LX, 1000Base-SX, 1000Base-T
Dataoverførselshastighed1 Gbps
Optisk bølgelængde850 nm
DataforbindelsesprotokolGigabit Ethernet
Maks. overføringsafstand550 m
EffektAC 120/230 V
Dimensioner (B x D x H)9.5 cm x 16 cm x 2 cm
Vægt0.62 kg
Producentgaranti2 års garanti
* Der tages forbehold for trykfejl.
EnhedstypeFibermedieomformer
ModelEkstern
FarveSort
LokaliseringNordamerika, Storbritannien, Europa
ForbindelsesteknologiKabling
Kabeltype1000Base-LX, 1000Base-SX, 1000Base-T
DataforbindelsesprotokolGigabit Ethernet
Dataoverførselshastighed1 Gbps
Optisk bølgelængde850 nm
Maks. overføringsafstand550 m
EgenskaberAuto-uplink (auto MDI/MDI-X), halv dupleksmodus, fuld dupleksmodus, grov
Interface1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 hun
1 x Ethernet 1000Base-LX/1000Base-SX - LC multi-mode hun x 2
MTBF (forventet tid mellem fejl)65,000 timer
OverensstemmelsesstandarderPlug and Play, FCC, RoHS
StrømenhedEkstern strømforsyning
Nødvendig spændingAC 120/230 V
Bredde9.5 cm
Dybde16 cm
Højde2 cm
Vægt0.62 kg
Service & Support2 års garanti
Detaljer om service & supportBegrænset garanti - 2 år
Min. driftstemperatur0 °C
Maks. driftstemperatur60 °C
Fugtighedsgrad ved brug10 - 90%
* Der tages forbehold for trykfejl.
Pris inkl. moms
Dankort, VISA, VISA-Elektron, Master Card
København
Butikken i København.
Aarhus
Butikken i Aarhus.
Telefon:70 60 60 64
E-mail:salg@fcomputer.dk
Lagerforklaring
Butikslager
(Varen ligger på eget lager)
Fjernlager
(Varen skal bestilles 1-3 hverdage før evt. afhentning)
Ekstra leverings tid
(Se leveringsdato)


Gaming
PC/bærbar
Artikler
Min konto
Websitet anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og annoncer. Læs mere.x