StarTech.com 1000 Mbps Gigabit MM Fiber Ethernet Media Converter SC - 1Gbps Sort

Tilføj til sammenligningslisteTilføj til ønskelisteAnbefal produkt
Producent: StarTech
Produkt nr.: MCMGBSC055EU
EAN: 065030836333

The MCMGBSC055EU 1000 Mbps Gigabit Multi Mode Fiber Ethernet Media Converter SC - 550 m converts transparently to/from 1000Base-T Ethernet signals and 1000Base-SX optical signals, providing a cost-effective Ethernet-fiber/copper-fiber link, in order to extend an Ethernet network connection over a Multimode fiber backbone.
Supporting a maximum multimode fiber optic cable distance of 550 meters, this fiber media converter delivers a simple solution for connecting Gigabit Ethernet networks to remote locations using SC-terminated MM fiber, while ensuring solid network performance and scalability.

Tilføj til kurv

DKK 920,-
Fragt fra 0,-
Butik København
Butik Aarhus

Leveringstid: 2-3 dage



SpecifikationerUdvidet
ProduktbeskrivelseStarTech.com 1000 Mbps Gigabit MM Fiber Ethernet Media Converter SC - fibermedieomformer
EnhedstypeFibermedieomformer - RJ-45 / SC multimodus
ModelEkstern
LokaliseringEuropa
Kabeltype1000Base-SX, 1000Base-T
Dataoverførselshastighed1 Gbps
Optisk bølgelængde850 nm
Maks. overføringsafstand550 m
Dimensioner (B x D x H)7.3 cm x 9.9 cm x 2.7 cm
Vægt450 g
Producentgaranti1-års garanti
* Der tages forbehold for trykfejl.
EnhedstypeFibermedieomformer
ModelEkstern
FarveSort
LokaliseringEuropa
ForbindelsesteknologiKabling
Kabeltype1000Base-SX, 1000Base-T
Dataoverførselshastighed1 Gbps
Optisk bølgelængde850 nm
Maks. overføringsafstand550 m
StatusindikatorerDupleksmodus for port, strøm, tilslutning OK
EgenskaberAuto-negotiation, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), halv dupleksmodus, fuld dupleksmodus
OverensstemmelsesstandarderFCC, RoHS
Interface1 x Ethernet 1000Base-T - RJ-45 hun
1 x Ethernet 1000Base-SX - SC multi-mode hun x 2
StrømenhedEkstern strømforsyning
Bredde7.3 cm
Dybde9.9 cm
Højde2.7 cm
Vægt450 g
Service & Support1-års garanti
Detaljer om service & supportBegrænset garanti - 1 år
Min. driftstemperatur0 °C
Maks. driftstemperatur40 °C
Fugtighedsgrad ved brug0 - 90%
* Der tages forbehold for trykfejl.
Pris inkl. moms
Dankort, VISA, VISA-Elektron, Master Card
København
Butikken i København.
Aarhus
Butikken i Aarhus.
Telefon:70 60 60 64
E-mail:salg@fcomputer.dk
Lagerforklaring
Butikslager
(Varen ligger på eget lager)
Fjernlager
(Varen skal bestilles 1-3 hverdage før evt. afhentning)
Ekstra leverings tid
(Se leveringsdato)


Gaming
PC/bærbar
Artikler
Min konto
Websitet anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og annoncer. Læs mere.x