Allied Telesis AT MC101XL - 100Mbps

Tilføj til sammenligningslisteTilføj til ønskelisteAnbefal produkt
Producent: Allied Telesis
Produkt nr.: AT-MC101XL-20
EAN: 767035123394

The Allied Telesis' range of Fast Ethernet Media converters provides a complete family of conversion devices, allowing users to extend the size of UTP networks with the use of fiber cabling.
When connecting media converters to auto-negotiating Fast Ethernet switches, these media converters will automatically connect the link in either Full or Half-Duplex mode, allowing the link to be established with the greatest bandwidth. Alternatively, the MissingLink feature allows accurate reporting to network management systems as well as allowing devices with redundant link capability to be inter-connected with these media converters, as a failure in one fiber link will be signaled to the switch, allowing the second link to become active. These media converters feature an internal MDI/MDIX switch, allowing the converter to be connected to either a PC, hub or switch with a simple UTP cable. The media converters also allow the installer to test the integrity of fiber connection, by forcing the converters to communicate over the fiber cable. This 'Link Test' feature allows installers to check for cable faults without the need for expensive fiber optic test equipment.

Tilføj til kurv

DKK 985,-
Fragt fra 0,-
Butik København
Butik Aarhus

Leveringstid: 2-3 dage



SpecifikationerUdvidet
ProduktbeskrivelseAllied Telesis AT MC101XL - fibermedieomformer - Ethernet
EnhedstypeFibermedieomformer - RJ-45 / ST multimodus
ModelEkstern
LokaliseringEuropa
Kabeltype100Base-FX, 100Base-TX
Dataoverførselshastighed100 Mbps
Optisk bølgelængde1310 nm
DataforbindelsesprotokolEthernet
Maks. overføringsafstand2 km
EffektAC 120/230 V
Dimensioner (B x D x H)10.5 cm x 9.5 cm x 2.5 cm
Vægt294 g
* Der tages forbehold for trykfejl.
EnhedstypeFibermedieomformer
ModelEkstern
LokaliseringEuropa
ForbindelsesteknologiKabling
Kabeltype100Base-FX, 100Base-TX
DataforbindelsesprotokolEthernet
Dataoverførselshastighed100 Mbps
Optisk bølgelængde1310 nm
Maks. overføringsafstand2 km
StatusindikatorerTilslutningsaktivitet, dupleksmodus for port, strøm, tilslutning OK, MissingLink
EgenskaberAuto-negotiation, MissingLink, auto-uplink (auto MDI/MDI-X), halv dupleksmodus, fuld dupleksmodus, blæserløs
OverensstemmelsesstandarderFCC Klasse B-certificeret, CSA, UL, TUV, cUL, RoHS
Interface1 x Ethernet 100Base-TX - RJ-45 hun
1 x Ethernet 100Base-FX - ST multi-mode hun x 2
RackmonteringspakkeValgfri
StrømenhedEkstern strømforsyning
Nødvendig spændingAC 120/230 V ( 50/60 Hz )
Strømforbrug ved drift6 Watt
Bredde10.5 cm
Dybde9.5 cm
Højde2.5 cm
Vægt294 g
Min. driftstemperatur0 °C
Maks. driftstemperatur40 °C
Fugtighedsgrad ved brug5 - 95 % (ikke-kondenserende)
* Der tages forbehold for trykfejl.
Pris inkl. moms
Dankort, VISA, VISA-Elektron, Master Card
København
Butikken i København.
Aarhus
Butikken i Aarhus.
Telefon:70 60 60 64
E-mail:salg@fcomputer.dk
Lagerforklaring
Butikslager
(Varen ligger på eget lager)
Fjernlager
(Varen skal bestilles 1-3 hverdage før evt. afhentning)
Ekstra leverings tid
(Se leveringsdato)


Gaming
PC/bærbar
Artikler
Min konto
Websitet anvender cookies til at huske dine indstillinger, statistik og annoncer. Læs mere.x